Seter szkocki gordon

Inne nazwy: Gordon, Gordon setter, Setter king size

Seter szkocki (gordon) to wybitny pies myśliwski wyspecjalizowany w polowaniach na ptactwo. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii czworonóg nie jest jeszcze szczególnie popularny w Polsce (większą popularnością cieszy się m.in. seter angielski i irlandzki). Gordon jest przyjacielskim i czułym psem, mocno przywiązującym się do osób z najbliższego otoczenia. Jest również bardzo inteligentny i chętny do nauki. Śmiało można go polecić jako kandydata na psa rodzinnego!

Seter szkocki gordon

Podstawowe informacje o seterze szkockim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Historia setera szkockiego sięga XVII wieku. Co prawda, za ojca rasy uznaje się lorda Alexandra Gordona, który założył hodowlę seterów w 1820 roku, ale wzmianki o czarno-rudych seterach występujących w Szkocji pochodzą już z czasów wcześniejszych. W celu stworzenia rasy łączono setery prawdopodobnie z owczarkami collie, w ich żyłach płynie również krew bloodhoundów. Jako odrębna rasa seter szkocki pojawił się pierwszy raz na wystawie w 1861 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Seter szkocki gordon

  Suka : pomiędzy 60 i 64 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 26 kg

  Pies : pomiędzy 29 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Seter szkocki gordon to pies dużych rozmiarów, cechujący się dumnym i szlachetnym wyglądem. Zgodnie z wzorcem powinien być zbudowany proporcjonalnie i harmonijnie. Głowa setera szkockiego jest głęboka, stop wyraźnie zaznaczony. Duży, szeroki nos ma czarny kolor. Oczy osadzone głęboko mają inteligentny, przyjazny wyraz. Średniej wielkości uszy są nisko osadzone i przylegają do głowy. Prosty ogon (może być lekko szablasty) jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi. Kończyny są mocne i umięśnione (szczególnie tylne). Chody gordona są niezwykle płynne i równe.

  icon idea
  Ciekawostki

  Setery szkockie jako psy myśliwskie może nie należą do najszybszych, ale są wyjątkowo cierpliwe i wytrwałe w pracy.
  Dawniej rasa cechowała się białymi znaczeniami, obecnie zaś dopuszczalne są tylko niewielkie plamki na piersi.

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Gordon seter bardzo przywiązuje się do swoich najbliższych i jest im niezmiernie oddany. Bez trudu i skrępowania okazuje im czułość. Szybko też przekonuje się do osób obcych, choć początkowo może zachowywać się wobec nich nieufnie.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy to bardzo żywiołowe stworzenia. Bardzo chętnie podejmą zabawę z bliskimi, jeśli będzie ona odpowiadać ich potrzebom.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Seter szkocki to pies zrównoważony i łagodny – zwłaszcza wobec dzieci. Potrafi zachować w domu spokój, o ile jego wszystkie potrzeby (związane m.in. z aktywnością fizyczną i umysłową) zostaną zaspokojone. Co ciekawe, rasa ta należy do niewiele szczekających.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Seter szkocki jest psem bardzo inteligentnym. Bez trudu przyswaja wiedzę, jeśli wdrożone szkolenie jest właściwie prowadzone. Przewodnik powinien być konsekwentny i łagodny zarazem.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Gordon jest psem myśliwskim, dlatego – co nie powinno dziwić – posiada silny instynkt łowiecki. Jeżeli jednak będzie odpowiednio wychowywany i wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane, nie powinno dochodzić do większych trudności wychowawczych.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Seter szkocki zdecydowanie nie należy do strachliwych psów. Początkowo jest nieco nieufny wobec obcych i trzyma dystans, ale – jeśli nie mają oni złych zamiarów – bardzo szybko i chętnie się z nimi zaprzyjaźnia.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Gordona, jako psa myśliwskiego, cechuje pewien stopień niezależności. Niemniej, jeśli jego relacje z opiekunem są dobre, pies jest mu bardzo oddany.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Seter szkocki może całkiem nieźle znosić krótkie okresy samotności, o ile wcześniej zostanie właściwie przygotowany do nieobecności właściciela.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Gordon to pies inteligentny, który szybko i łatwo przyswaja nową wiedzę. Przywiązuje się do swojego opiekuna i jest nastawiony na współpracę z człowiekiem.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Seter szkocki to rasa raczej spokojna i dość cicha. Oczywiście w razie konieczności potrafi szczekać, ale nie robi tego często i bez powodu.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Setera szkockiego trudno nazwać typowym uciekinierem, ale jako pies myśliwski może zafascynować się złapanym tropem i zechcieć za nim podążyć w siną dal… Warto już od okresu szczenięcego pilnie trenować przywołanie zwykłe i awaryjne, by pies bezbłędnie reagował na komendę opiekuna.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Seter szkocki, tak samo jak każdy pies, ma zęby i potrafi ich używać niekoniecznie w sposób przez opiekuna pożądany. Pies powinien mieć do dyspozycji swoje zabawki, aby nie kusiły go sprzęty codziennego użytku. Wszystkie jego potrzeby powinny być zaspokojone, bowiem zachowania niszczycielskie często wynikają m.in. z nudy, samotności i frustracji.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Gordon seter nie należy do wielkich łakomczuchów. Niemniej trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, dostosowaną do jego stanu zdrowia, wieku i aktywności.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Seter szkocki to pies myśliwski, nie stróżujący. Niemniej, jeśli w jego otoczeniu zajdą niepokojące zmiany, może o nich poinformować właściciela.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Rasa ta ma ogromnie wiele zalet i doskonale sprawdza się w roli czworonoga rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że jest to pies myśliwski o specyficznych potrzebach. Niedoświadczone osoby powinny przed nabyciem psa zgłębić przynajmniej wiedzę teoretyczną zarówno w zakresie rasy, jak i wychowania psa w ogóle.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Seter szkocki gordon w mieszkaniu

     Nie ulega wątpliwości, że ten wspaniały pies myśliwski najlepiej będzie się czuł na dużej przestrzeni, pozostając w ruchu. Jeśli jednak jego potrzeby będą zaspokajane, może odnaleźć się w mieszkaniu.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Gordon potrzebuje codziennego ruchu i stymulacji umysłowej. Bez nich szybko dopadnie go nuda i frustracja, a to może pociągnąć za sobą problemy natury wychowawczej i behawioralnej.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Seter szkocki to dużych rozmiarów pies, dlatego należy przeznaczyć dla niego sporo miejsca w środku transportu. Ponadto trzeba go przyzwyczajać do podróży od szczeniaka.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Seter szkocki gordon i koty

      Gordon może zechcieć pobiec za obcymi kotami. Jest psem myśliwskim i o tym nie należy zapominać. Jeśli będzie natomiast wychowywać się z kotem pod jednym dachem, istnieje szansa, że ich relacje będą poprawne.
       

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Seter szkocki gordon i psy

      Pies ten raczej dobrze żyje z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Niezmiernie ważna jest jednak wczesna socjalizacja, dzięki której pies nauczy się, jak komunikować się z innymi psami i jak odczytywać wysyłane przez nie komunikaty, aby nie dochodziło do trudnych sytuacji.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Seter szkocki gordon i dzieci

      Gordon to pies zachowujący się w sposób bardzo wrażliwy i łagodny w stosunku do dzieci. Niemniej należy zadbać o to, aby dzieci zawsze bawiły się z czworonogiem pod czujnym okiem osoby dorosłej.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Seter szkocki gordon i osoby starsze

      Seter szkocki to pies wymagający sporej codziennej dawki ruchu i aktywności umysłowej. Na pewno nie odnajdzie się jako towarzysz osób ceniących sobie bardzo spokojny, domowy tryb życia.

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Seter szkocki, choć jeszcze nie bardzo popularny w Polsce, jest dostępny. Cena za szczenię waha się od około 2000 do 4500 zł.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja setera szkockiego nie jest trudna, ale powinna być regularna. Psa należy szczotkować kilka razy w tygodniu – zwłaszcza, gdy dużo czasu spędza np. w lesie i zaroślach – aby na bieżąco usuwać zanieczyszczenia nagromadzone w sierści. Pozwoli to też uniknąć powstawania kołtunów i matowienia włosa. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby, okazjonalnie. Ponadto trzeba regularnie sprawdzać stan oczu, uszu i pazurów.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Gordon gubi sierść umiarkowanie. W okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania, aby na bieżąco usuwać martwy włos.

      Żywienie

      Karma serwowana gordonowi powinna cechować się najwyższą jakością. Nie ma on szczególnych wymagań żywieniowych. Porcję jedzenia należy dostosować do wieku, zdrowia i aktywności czworonoga. Psy pracujące, bardzo aktywne, potrzebują większej dawki energii.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Seter szkocki żyje średnio 10-12 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Seter szkocki jest psem stosunkowo odpornym i wytrzymałym na warunki pogodowe.

      Odporność na upały

      Seter szkocki stosunkowo dobrze znosi upały, niemniej nie należy go w tym czasie silnie eksploatować. Powinien mieć zapewnione chłodne miejsce do odpoczynku oraz dostęp do świeżej wody.

      Odporność na zimno

      Gordon dość dobrze znosi zimno. Niemniej nie powinien, zwłaszcza w czasie mrozu, przebywać na zewnątrz cały czas.

      Skłonność do tycia

      Seter szkocki nie jest szczególnie podatny na tycie, ale jak każdy pies pozbawiony ruchu może przybierać na wadze. Powinien mieć zapewnioną codzienną dawkę ćwiczeń fizycznych, umysłowych oraz właściwie skomponowaną dietę.

      Częste choroby

      Seter szkocki gordon należy do dość zdrowych psów. Co ciekawe, nie jest szczególnie narażony na takie schorzenie jak dysplazja stawów biodrowych, co w przypadku dużych psów jest rzadkością. Może natomiast cierpieć m.in. na niedoczynność tarczycy, zaćmę, zagrożony jest także skrętem żołądka.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz