Seter szkocki gordon

Inne nazwy: Gordon, Gordon setter, Setter king size

Seter szkocki gordon

Seter szkocki (gordon) to wybitny pies myśliwski wyspecjalizowany w polowaniach na ptactwo. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii czworonóg nie jest jeszcze szczególnie popularny w Polsce (większą popularnością cieszy się m.in. seter angielski i irlandzki). Gordon jest przyjacielskim i czułym psem, mocno przywiązującym się do osób z najbliższego otoczenia. Jest również bardzo inteligentny i chętny do nauki. Śmiało można go polecić jako kandydata na psa rodzinnego!

Podstawowe informacje o seterze szkockim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Historia setera szkockiego sięga XVII wieku. Co prawda, za ojca rasy uznaje się lorda Alexandra Gordona, który założył hodowlę seterów w 1820 roku, ale wzmianki o czarno-rudych seterach występujących w Szkocji pochodzą już z czasów wcześniejszych. W celu stworzenia rasy łączono setery prawdopodobnie z owczarkami collie, w ich żyłach płynie również krew bloodhoundów. Jako odrębna rasa seter szkocki pojawił się pierwszy raz na wystawie w 1861 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 64 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 26 kg

  Pies : pomiędzy 29 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Seter szkocki gordon to pies dużych rozmiarów, cechujący się dumnym i szlachetnym wyglądem. Zgodnie z wzorcem powinien być zbudowany proporcjonalnie i harmonijnie. Głowa setera szkockiego jest głęboka, stop wyraźnie zaznaczony. Duży, szeroki nos ma czarny kolor. Oczy osadzone głęboko mają inteligentny, przyjazny wyraz. Średniej wielkości uszy są nisko osadzone i przylegają do głowy. Prosty ogon (może być lekko szablasty) jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi. Kończyny są mocne i umięśnione (szczególnie tylne). Chody gordona są niezwykle płynne i równe.

  Ciekawostki

  Setery szkockie jako psy myśliwskie może nie należą do najszybszych, ale są wyjątkowo cierpliwe i wytrwałe w pracy.
  Dawniej rasa cechowała się białymi znaczeniami, obecnie zaś dopuszczalne są tylko niewielkie plamki na piersi.

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Gordon seter bardzo przywiązuje się do swoich najbliższych i jest im niezmiernie oddany. Bez trudu i skrępowania okazuje im czułość. Szybko też przekonuje się do osób obcych, choć początkowo może zachowywać się wobec nich nieufnie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy to bardzo żywiołowe stworzenia. Bardzo chętnie podejmą zabawę z bliskimi, jeśli będzie ona odpowiadać ich potrzebom.

  • 66%

   Spokojny

   Seter szkocki to pies zrównoważony i łagodny – zwłaszcza wobec dzieci. Potrafi zachować w domu spokój, o ile jego wszystkie potrzeby (związane m.in. z aktywnością fizyczną i umysłową) zostaną zaspokojone. Co ciekawe, rasa ta należy do niewiele szczekających.

  • 66%

   Inteligentny

   Seter szkocki jest psem bardzo inteligentnym. Bez trudu przyswaja wiedzę, jeśli wdrożone szkolenie jest właściwie prowadzone. Przewodnik powinien być konsekwentny i łagodny zarazem.

  • 100%

   Łowca

   Gordon jest psem myśliwskim, dlatego – co nie powinno dziwić – posiada silny instynkt łowiecki. Jeżeli jednak będzie odpowiednio wychowywany i wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane, nie powinno dochodzić do większych trudności wychowawczych.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Seter szkocki zdecydowanie nie należy do strachliwych psów. Początkowo jest nieco nieufny wobec obcych i trzyma dystans, ale – jeśli nie mają oni złych zamiarów – bardzo szybko i chętnie się z nimi zaprzyjaźnia.

  • 66%

   Niezależny

   Gordona, jako psa myśliwskiego, cechuje pewien stopień niezależności. Niemniej, jeśli jego relacje z opiekunem są dobre, pies jest mu bardzo oddany.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Seter szkocki może całkiem nieźle znosić krótkie okresy samotności, o ile wcześniej zostanie właściwie przygotowany do nieobecności właściciela.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Gordon to pies inteligentny, który szybko i łatwo przyswaja nową wiedzę. Przywiązuje się do swojego opiekuna i jest nastawiony na współpracę z człowiekiem.

   • 66%

    Szczekliwy

    Seter szkocki to rasa raczej spokojna i dość cicha. Oczywiście w razie konieczności potrafi szczekać, ale nie robi tego często i bez powodu.

   • 100%