Reklama

kot drapie sofę
© MTS_Photo/Shutterstock

Jak oduczyć kota drapania mebli? Sprawdź jak ocalić sofę!

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Drapanie mebli przez koty jest powszechnym problemem, który często frustruje opiekunów. Jednak istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą ci oduczyć kota drapania kanapy i innych mebli. 

Poniżej omówimy nie tylko praktyczne wskazówki, ale również naturalne potrzeby kota, do których należy drapanie, i to, jak dostosować środowisko domowe, aby zachęcić go do drapania w innych, pożądanych przez nas miejscach.

Dlaczego koty drapią?

Drapanie mebli z naszego, ludzkiego punktu widzenia jest czymś niepożądanym, z kociego natomiast - prawidłowym i naturalnym zachowaniem. 

Kot ma silną potrzebę drapania (niekoniecznie mebli, choć one świetnie się do tego nadają), i to z kilku powodów:

  • Pielęgnacja pazurów - potocznie mówimy, że kot "ostrzy" sobie pazury, choć tak naprawdę chodzi głównie o zrzucenie zużytej, zrogowaciałej warstwy, charakterystycznej "łuski", która odpada od bocznych części pazura. Pod spodem kryje się zdrowy, twardy (i fakt, ostry) pazur.
     
  • Komunikacja - koty drapią nadające się do tego powierzchnie w obrębie swojego terytorium. Są to zarówno powierzchnie pionowe, jak i poziome. Pozostawiają w ten sposób komunikaty wizualne (ślady pazurów) i zapachowe - na spodnich stronach łap znajdują się bowiem gruczoły produkujące feromony, które kot, drapiąc, rozprowadza na znaczonej powierzchni. Jest to zachowanie terytorialne, a drapane powierzchnie pełnią jednocześnie rolę kocich słupów ogłoszeniowych. Dlatego kot lubi drapać punkty, które są dobrze widoczne i znajdują się w uczęszczanych miejscach.
     
  • "Gimnastyka" - kot drapie, przeciągając się, rozciągając mięśnie pleców i łap. Często robi to po drzemce, stąd warto, aby jakaś powierzchnia do drapania była dostępna w pobliżu kociego legowiska i innych miejsc, w których mruczek lubi sypiać.

Dlaczego kot drapie meble?

Dlaczego akurat meble? Są różne powody, dla których koty bardzo lubią drapać nasze meble tapicerowane. 

Najczęściej głównym powodem jest to, że nie mają innego miejsca do drapania bądź dostępny drapak nie spełnia kocich kryteriów przydatności (o nich za chwilę).

Czasem jednak kot drapie i drapak, i meble. Przypominam tutaj, że kot drapie miejsca uczęszczane, znajdujące się w centrum jego terytorium. Meble wypoczynkowe zwykle są właśnie tak wyeksponowane, a na dodatek przesiąknięte naszymi zapachami. Skoro my, ludzie, pozostawiamy na meblach swój zapach, kot czuje potrzebę dołączenia swojego, jako pełnoprawny członek grupy.

Jest jeszcze jedna przyczyna drapania mebli - chęć zwrócenia na siebie uwagi. Kot musiał zauważyć, że gdy raz zaczął drapać sofę, wzbudził natychmiastową reakcję domowników. 

Zapamiętał to sobie. I teraz, gdy domaga się uwagi, chce coś zakomunikować, zaczyna drapać ten sam mebel. Oczywiście osiąga swój cel, ponieważ nasza uwaga natychmiast koncentruje się na nim. Nieważne, że pokrzykujemy i złorzeczymy. Kot osiągnął dokładnie to, co chciał. To przypadek najtrudniejszy do rozpracowania, ale oczywiście możliwy.

Svetlana Rey/Shutterstock

Jak oduczyć kota drapania mebli? Atrakcyjny drapak dla kota to podstawa

Pierwszym, najważniejszym krokiem na drodze do ocalenia mebli przed pazurami kota jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednich miejsc do drapania, takich jak drapaki, kocie drzewka, słupki czy maty do drapania. 

Zapewnij koty drapaki

Najlepiej, aby tych drapaczek było wiele, różnego typu, w różnych miejscach domu. Warto, aby w domu znalazł się choć jeden duży, atrakcyjny drapak, zwłaszcza jeśli masz kota młodego, energicznego, wiecznie chętnego do zabawy. Takie kocie drzewa pełnią funkcję drapaków, miejsc do wspinaczki i zabawy, a także do spania.

Niektóre koty po udostępnieniu im drapaka nadal będą drapać meble. Jedną z przyczyn będzie przyzwyczajenie do mebla, na którym kot zawsze pozostawiał swoje ślady zapachowe. 

Naucz kota z niego korzystać

Należy go odzwyczajać, kierując uwagę na nowy drapak. Kiedy zacznie drapać kanapę czy inny mebel, przenoś go od razu do drapaka i pokazuj, do czego on służy. Możesz dodatkowo zachęcić go do drapania, nacierając słupek czy matę kocimiętką (możesz spryskać powierzchnię drapaka sprayem z kocimiętką). Sam mebel możesz natomiast "naznaczyć" zapachem, którego kot nie lubi, np, mentolowym. 

Zabezpiecz meble

Inną metodą jest pogodzenie się z faktem, że kot wybrał sobie do drapania mebel i zabezpieczenie go specjalną matą do drapania. Maty przytwierdza się do boku lub oparcia mebla, dzięki czemu jest on chroniony przed pazurami, a kot drapie swoje ulubione miejsce. 

Maty są dostępne w różnych wzorach i kolorach, nadają się też do różnego typu mebli. Możesz także postawić nowy drapak tuż przed ulubionym miejscem do drapania, preferowanym do tej pory przez kota. 

Postaw drapak w ulubionym miejscu kota

Drugim powodem, dla którego kot odmawia drapania w drapak, jest to, że nie spełnia on jednego z kocich kryteriów przydatności. Być może stoi on w miejscu atrakcyjnym dla nas, ale nie dla kota? Obserwuj, gdzie kot chętnie przebywa, gdzie drapie, gdzie się przeciąga, gdzie chciałby pozostawić swój znacznik terytorialny - w tych miejscach drapak powinien się znaleźć. 

Upewnij się, że drapak spełnia potrzeby pupila

Częstym problemem są niestabilne drapaki. Kot niechętnie drapie powierzchnię, która się rusza, chybocze, przesuwa. Dobry drapak musi być stabilny. Jeśli jest to duży drapak, kocie drzewo, upewnij się, że nie chwieje się podczas drapania, a także nie grozi upadkiem, jeśli zwierzę na niego skoczy. 

Jeżeli masz drapak zawieszony na ścianie, przytwierdź go tak, aby się nie kiwał podczas drapania. Z kolei drapaki poziome również nie powinny "jeździć" po podłodze razem z kotem.

Kolejna kwestia to typ drapaka. Zaobserwuj, jakie powierzchnie pupil najczęściej drapie. Jeśli są to dywany, kot zapewne preferuje drapanie powierzchni poziomych i wówczas w domu powinny przeważać drapaki poziome, maty do drapania, legowiska typu "łóżko i drapaczka w jednym". Możesz nawet zakupić kotu jego własny dywanik czy wycieraczkę z wykładziny, aby drapał powierzchnię, która mu najbardziej odpowiada.

Koty drapiące sofy, fotele, to najczęściej miłośnicy powierzchni pionowych. Dostosuj typy drapaków do preferencji kota. Zwykle jednak optymalnym rozwiązaniem jest udostępnienie zwierzęciu drapaczek różnego typu, w różnych miejscach w domu.

Nagradzaj

Pamiętaj, że nagradzanie pozytywnych zachowań jest kluczem do sukcesu! Możesz nagradzać kota smakołykami, gdy widzisz, że korzysta z drapaka (również gdy zacznie drapać po przystawieniu go do drapaka przez ciebie). Pozytywne wzmocnienie pomoże mu zrozumieć, że drapanie w drapak jest czynnością preferowaną.

Jak oduczyć kota drapania kanapy? Zabezpiecz mebel

Ograniczenie dostępu kota do mebli również może pomóc w oduczeniu go drapania. Zabezpiecz meble chętnie drapane przez kota poprzez zastosowanie specjalnych pokrowców na meble. 

Jeśli będą wykonane z materiału, po którym kocie pazury będą się ślizgały, po pewnym czasie możesz skutecznie oduczyć zwierzaka drapania nieatrakcyjnej powierzchni. Pamiętaj jednak, że koty lubią mieć dostęp do różnych miejsc, więc "zabierając" sofę, zapewnij ulubieńcowi alternatywne pola do eksploracji, takie jak półki, kocie drzewka i wygodne legowiska.

Jeśli pomimo tych działań kot nadal drapie meble, możesz spróbować odstraszaczy zapachowych. 

Dostępne w sklepach zoologicznych preparaty o nieprzyjemnych dla kota zapachach lub domowe formy takich mikstur, jak wspomniany mentol, mogą skutecznie odstraszyć kota od drapania mebli. Jednak pamiętaj, że to tylko tymczasowe rozwiązanie i warto skupić się na budowaniu pozytywnych zachowań kota.

Kocie pazury i nasze sofy - czego nie robić podczas nauki drapania we właściwym miejscu?

  • Nie karć kota za drapanie mebla! Jeśli realizuje swoje naturalne potrzeby, wykazuje prawidłowe zachowania polegające na pielęgnacji i higienie pazurów oraz znakowaniu terenu. Karcenie, krzyczenie nie poskutkuje zaprzestaniem drapania - co więcej, prowadzi to do poważnych problemów behawioralnych. Kot zacznie się ciebie bać, a będzie drapał wówczas, gdy nie będziesz go widzieć.
  • Nie korzystaj nigdy z nakładek na pazury sprzedawanych online! Uniemożliwiają one kotu realizację naturalnej potrzeby, mogą ograniczać naturalny cykl ścierania się starej, zrogowaciałej części pazura i odsłaniania nowej. Co więcej, sprawiają one, że kocie pazurki są cały czas wysunięte, co jest nienaturalne.
  • Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. To, co działa dla jednego kota, może nie działać dla innego. Obserwuj swojego kota, dostosuj podejście do jego potrzeb i bądź elastyczny w próbach różnych metod. Nauka wymaga czasu i cierpliwości!
Drapanie mebli przez kota może być frustrujące, ale z odpowiednim podejściem, cierpliwością i zrozumieniem, możesz oduczyć go tego zachowania. Zapewnij swojemu kotu odpowiednie miejsca do drapania, nagradzaj pozytywne zachowania, ogranicz dostęp do mebli i stosuj odstraszacze zapachowe. Pamiętaj, że budowanie pozytywnych relacji z kotem jest kluczem do sukcesu.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?