Reklama

rozdwojony pazur u kota
© Shutterstock

Rozdwojony pazur u kota – czy to powód do zmartwienia?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Czy rozdwojony pazur u kota to powód do obaw? Koty regularnie pozbywają się obumarłych, zużytych warstw swoich pazurów, aby zrobić miejsce świeżym, ostrym szpileczkom. Kiedy jednak rozdwajający się pazur powinien cię zaniepokoić?

Koty regularnie pozbywają się zużytych, zewnętrznych warstw swoich pazurów

Temu między innymi służy drapanie. Po intensywnym „obrabianiu” przez kota drapaka często możemy znaleźć na podłodze taką zużytą łuskę z pazura. Nie jest to powód do obaw – to całkowicie naturalny proces! Pozbywając się zużytej warstwy, kot odsłania błyszczący i ostry pazur.

Przeczytaj tutaj, czemu kot drapie meble

Warto odróżnić zużytą łuskę, która jeszcze trzyma się rosnącego pazura, od rozdwajania się, czy wręcz rozszczepiania i pękania całego pazura bądź czy kruchości pazurów oraz skutków urazów mechanicznych.

Rozdwojony pazur u kota: 4 najczęstsze przyczyny 

W jakich sytuacjach najczęściej możemy zauważyć rozdwojony pazur u kota?

Zobacz video:

Stara, zewnętrzna warstwa pazura nadal trzyma się rdzenia

Łuska, która dopiero ma zamiar odpaść, może wyglądać jak rozdwojony pazur. 

Jeśli przyjrzysz się uważnie kocim pazurom i zobaczysz zdrowy pazur pod obumarłą warstwą, oznacza to, że kot po prostu pozbywa się zużytej warstwy, która odpadnie w ciągu najbliższych kilku dni.

Uraz mechaniczny pazurka

Zdarza się, że kot zaczepi pazurem o koc, wykładzinę czy nowy drapak. Długie pazury są na to bardziej narażone. Jeśli kot szarpnie łapą, aby się uwolnić, może uszkodzić pazur. 

Może to być niewielkie rozdwojenie, ale zdarzają się też poważniejsze uszkodzenia, sięgające naczyń krwionośnych wewnątrz żywej części pazura, tzw. miazgi twórczej.

Jeśli naczynie krwionośne nie jest uszkodzone i pazur nie krwawi, przytnij po prostu uszkodzoną część. Jeżeli jednak pazur silnie krwawi, zwłaszcza jeśli uraz jest głęboki, kota powinien obejrzeć lekarz weterynarii, który oczyści ranę, aby nie doszło do zakażenia.

W zależności od tego, jak poważne jest skaleczenie, weterynarz może podać kotu antybiotyki i lek przeciwbólowy. Ponieważ rana znajduje się blisko kości, takie działania zapobiegawcze zmniejszą ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji. Pamiętaj, że zakażenie, które wda się w kość, jest bolesne i znacznie trudniejsze do leczenia.

Jeśli skaleczenie jest niewielkie i powierzchowne, zatrzymaj krwawienie za pomocą gazy. Możesz delikatnie uciskać poszkodowaną łapkę. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 5-10 minut, spróbuj je zatamować. Pomocny będzie tu sztyft z azotanem srebra lub pasta z sody oczyszczonej, która ma działanie ściągające.

Aby kot odzyskał komfort, konieczne jest usunięcie uszkodzonej części pazura. Chociaż mogą zdarzyć się przypadki, w których oderwany fragment trzyma się bardzo luźno i można usunąć go w domu przy pomocy ostrych obcinaczek, zaleca się, aby to weterynarz zajął się rannym pazurem.

Tępe obcinaczki do pazurów

Dość częstymi sprawcami rozdwajających się lub kruszących pazurów są tępe obcinaczki. Obcinaczki do kocich pazurów powinny być ostre, w przeciwnym razie miażdżą pazur, zamiast go precyzyjnie przyciąć. Zdarza się, że rozdwojony, zmiażdżony pazur staje się bolesny.

 Jeśli wda się stan zapalny, pupil będzie potrzebował pomocy lekarza. Stępione obcinaczki koniecznie wyrzucaj i zastąp je nowymi, ostrymi.

Tutaj przeczytasz, czy kotom trzeba przycinać pazury

Niedobory i inne problemy zdrowotne

Niedobory składników odżywczych mogą łatwo przełożyć się na pogorszenie stanu sierści czy właśnie pazurów. Zwłaszcza u kocich seniorów pazury mogą z czasem robić się coraz bardziej kruche.

Jeśli rozwarstwianie się, pękanie czy kruchość pazurów to jedyny niepokojący objaw i nie towarzyszą inne objawy, oznacza to, że najprawdopodobniej kotu brakuje pewnych składników odżywczych.

Taki problem może występować u kotów karmionych niezbyt zróżnicowanym pokarmem, nieuwzględniającym dziennego zapotrzebowania kota na poszczególne składniki. Oprócz słabych pazurów możesz zauważyć ponadto zmatowienie sierści czy łupież.

U kotów wychodzących zdarzają się ponadto uszkodzenia mechaniczne pazura, które sprawiają, że zewnętrzna warstwa pazura odrywa się od warstw głębszych tak, że przypomina to dwa pazury wyrastające z jednego miejsca.

pazury kota
Tak wyglądają zdrowe kocie pazurki ©Shutterstock

Niedobory w diecie: czym suplementować pupila?

W obu wymienionych wyżej przypadkach lekarz może zalecić suplementację:

  • preparatami z cynkiem
  • witaminami z grupy B (zwłaszcza biotyną), 
  • wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi
  • Pomóc może dodatkowo dodawanie żelatyny do karmy.

Pamiętaj jednocześnie, że objawy obejmujące skórę i jej wytwory, czyli również pazury, świadczyć mogą także o przedawkowaniu niektórych witamin – głównie tych rozpuszczalnych w tłuszczach, jak A czy E.

Nie są to częste przypadki, ale warto wspomnieć lekarzowi o diecie kota, zwłaszcza jeśli otrzymuje on dużo karm rybnych i długotrwałą suplementację oleju rybiego.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Stan zapalny, grzybica i choroby pazurów

Jeżeli obserwujesz wokół pazura stan zapalny, a łapka jest bolesna, bądź gdy pazury ciemnieją lub są zniekształcone – może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Stan zapalny obejmuje zwykle jedną kończynę. 

Zmiany grzybicze mogą występować również tylko na jednej łapce, ale równie dobrze z czasem zauważyć je możesz na pazurach wszystkich łap. Stany zapalne i choroby grzybicze wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Jedną z chorób pazurów powodujących ich rozdwajanie jest też onycholiza, charakteryzująca się oddzieleniem pazura od jego łożyska. Czasem te zmiany mają tło nowotworowe i chociaż nowotwory łożyska są rzadkie u kotów, inne rodzaje raka mogą rozprzestrzeniać się na łożysko pazura.

Pamiętaj, że koty są mistrzami w ukrywaniu swoich dolegliwości. Takie problemy jak pogarszający się stan pazurów może świadczyć o problemie zdrowotnym wymagającym uwagi lekarza, mimo że kot może zachowywać się tak jak zawsze. 

  • Obcinanie kocich pazurów, http://swiatkotow.pl/strefa-wiedzy/artykuly/pielegnacja/art,102,obcinanie-kocich-pazurow.html
  • Stenhouse E., Cat Nails Splitting? Vet Approved Facts & Recommendations, https://www.catster.com/cat-health-care/cat-nails-splitting/
  • Why are my cat's nails splitting?, https://www.animalfriendsdermatology.com/site/blog/2023/01/15/cat-nails-splitting
  • Wilkołek P., Problemy z pazurami, https://cztery-lapy.pl/problemy-z-pazuramidee
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?