Reklama

opieka nad kotem po usunięciu zębów
© Shutterstock

Jak opiekować się kotem po usunięciu zębów?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Choroby zębów i przyzębia to dość powszechne schorzenia u kotów w średnim wieku. Do najczęstszych zabiegów dentystycznych u mruczków należy usuwanie kamienia nazębnego, ale może zdarzyć się też niestety konieczność ekstrakcji zęba bądź wielu zębów. Jak zadbać o kota po takim zabiegu?

Stan zapalny jamy ustnej spowodowany złą kondycją zębów i dziąseł jest niezwykle bolesny, czego doświadczamy także my, gdy boli nas ząb. 

Choroby zębów są nie tylko przyczyną złego samopoczucia kota i obniżonego apetytu. Stan zapalny w jamie ustnej może zacząć rzutować na cały organizm, przyczyniając się do powstania schorzeń w obrębie innych narządów, a nawet ogólnego zakażenia organizmu.

Ekstrakcja zęba u kota – co należy wiedzieć?

Czasem nie wystarczy usunięcie kamienia wywołującego stan zapalny.

Zobacz video:

 Jeśli uzębienie kota jest w złym stanie, lekarz weterynarii podejmuje decyzję o usunięciu chorych czy ruszających się zębów. Wybór metody leczenia następuje po oględzinach RTG zębów. Możliwa jest ekstrakcja zęba wraz z korzeniem bądź amputacja korony.

Usuwanie zębów u kota dokonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem lekarz powinien wykonać wspomniane prześwietlenie zębów, a także badania krwi mające na celu ocenę stanu zdrowia zwierzęcia i ryzyka związanego z narkozą.

W większości przypadków kot będzie mógł wrócić do domu jeszcze tego samego dnia po zabiegu – oczywiście po pełnym wybudzeniu się z narkozy. Lekarz weterynarii poda kotu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz poinstruuje cię, co należy robić dalej, kiedy przyjść na wizytę kontrolną i jakie leki podawać.

Podczas gdy usunięcie jednego zęba może nie stanowić dla kota większego problemu, tak ekstrakcja większej części garnituru wymagała będzie podawania silniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych również w ramach opieki nad kotem po zabiegu.

usunięcie zęba u kota
Zabieg usunięcia zęba u kota ©Shutterstock

Opieka nad kotem po usunięciu zębów – pierwsze dni po zabiegu

Nawet jeśli kot wydaje się wracać do siebie już po kilku dniach, ważne jest, aby podawać mu leki przez cały czas zalecany przez lekarza.

 Nie zapomnij też o wizycie kontrolnej – nastąpi ona zapewne 10–14 dni po zabiegu, chyba że coś cię zaniepokoi wcześniej.

W ciągu przynajmniej dwóch dni po zabiegu najlepiej jest podawać kotu mocno rozdrobnioną czy nawet zblendowaną karmę, aby nie podrażnić i tak tkliwych już dziąseł. Dobrze jest sprawdzać kocią jamę ustną, czy rany goją się prawidłowo i jak wyglądają szwy, jeśli zostały założone.

Opieka nad kotem bezpośrednio po zabiegu nie różni się od podstawowych zasad opieki nad kotem po narkozie. Zapewnij zwierzęciu ciepłe, ciche miejsce do odpoczynku – narkoza obniża temperaturę ciała!

Jeśli znieczulenie zastosowane podczas zabiegu spowodowało u kota mdłości, należy podzielić jego pierwsze posiłki na mniejsze porcje. 

Kot prawdopodobnie nie będzie miał apetytu przez co najmniej kilka godzin po powrocie do domu po operacji. Jeśli jednak po upływie 24 godzin kot będzie nadal odmawiał jedzenia, skontaktuj się z lekarzem.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Ile trwa rekonwalescencja po usunięciu zębów u kota?

Czas rekonwalescencji zależy od liczby usuniętych zębów i ogólnego stanu kota. Zdrowy kot potrzebuje zazwyczaj kilku, maksymalnie do 10 dni, aby dojść do siebie po usunięciu jednego zęba. 

Ekstrakcja kilku zębów wydłuży czas rekonwalescencji do dwóch tygodni. Koty starsze i chore, a także zwierzęta, którym usunięto większość lub wszystkie zęby, mogą potrzebować więcej czasu na dojście do siebie.

Czym karmić kota po usunięciu zęba?

Ekstrakcja jednego lub paru zębów nie wymaga zmian w kociej diecie, poza samym okresem rekonwalescencji, kiedy nie należy podawać twardej karmy i posiłków o teksturze, która mogłaby podrażniać dziąsła. 

Rezygnujemy też na razie z mięs „wymagających”, takich jak poprzerastana wołowina – idealna do czyszczenia zębów, ale zbyt „pracochłonna” dla pacjenta po zabiegu stomatologicznym.

jedzący kot
©Shutterstock

Co z kotami, które wymagały usunięcia większości lub wszystkich zębów? 

W okresie rekonwalescencji, zwłaszcza przez pierwszych kilka dni, powinny otrzymywać wspomniane mięsne „papki”, które po prostu łatwo zgarnąć językiem i przełknąć.

Kiedy dziąsła się wygoją, kot będzie w stanie rozdrabniać z ich pomocą kawałki mięsa czy karmę z puszki. Koty – oczywiście w warunkach domowych! – znakomicie przystosowują się do bezzębności. 

Surowe mięso czy mokry pokarm nie stanowią problemu, natomiast z diety powinny zniknąć elementy twarde, w tym np. chrząstki.

Wskazówki dotyczące rekonwalescencji

Oto kilka sposobów na zapewnienie kotu komfortu podczas rekonwalescencji po ekstrakcji zęba:

  • zapewnij mu wygodne miejsca do odpoczynku,
  • zadbaj o bezstresowe środowisko: utrzymuj kuwetę w czystości, minimalizuj silne zapachy i hałas,
  • podawaj leki zgodnie z zaleceniami,
  • zapewnij mu dużo świeżej wody i upewnij się, że jest nawodniony.

Powikłania po usunięciu zęba u kota

Powikłania po ekstrakcji zęba są rzadkie, zwłaszcza jeśli kot otrzymuje leki przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami, ale mogą się zdarzyć. 

Ważne jest, aby obserwować jamę ustną kota pod kątem wszelkich oznak infekcji, zmian zapalnych i innych problemów, w tym np. nadwrażliwości na materiał, z którego wykonane są nici użyte do szwów.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

  • zaczerwienienie, obrzęk, ropny wysięk lub krwawienie wokół miejsca ekstrakcji,
  • nieświeży oddech,
  • brak zainteresowania jedzeniem lub zabawkami, apatia,
  • trudności z jedzeniem utrzymujące się przez kolejne dni, w tym wypadanie pokarmu z pyszczka,
  • ślinienie się,
  • operowanie łapką w obrębie pyszczka, przypominające próby pozbycia się ciała obcego z ust, 
  • pocieranie pyszczkiem o podłogę,
  • obrzęk w okolicy oka bądź na linii szczęki/żuchwy,
  • wyciek z nosa,
  • wokalizacja.

Po zagojeniu się ran po ekstrakcji możesz zauważyć, że kot szybko zacznie wracać do siebie, zwłaszcza jeśli chore zęby bardzo mu dokuczały. 

Pozbycie się bólu utrudniającego jedzenie i codzienne funkcjonowanie przywróci zwierzęciu komfort. Nie należy obawiać się tego kroku, nawet jeśli lekarz stwierdzi konieczność ekstrakcji wszystkich zębów. 

Pamiętaj, że bezzębny kot poradzi sobie świetnie z jedzeniem z miski, ale nie powinien być wypuszczany na zewnątrz.

  • Biegańska-Hendryk M., Życie kota bezzębnego, https://blog.kocibehawioryzm.pl/2019/11/05/zycie-kota-bezzebnego/
  • Cat Tooth Extraction Recovery and Aftercare, https://anasazivet.com/cat-tooth-extraction-recovery/
  • Grzyb K., Cat Tooth Extraction Recovery Guide
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?