Reklama

kocie oko
© Zdjęcie

Czym jest trzecia powieka u kota? Czy migotka to powód do niepokoju?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Trzecia powieka u kota, zwana migotką, błoną migawkową lub przesłoną migawkową, to bardzo interesujący fragment zwierzęcego ciała. Posiada ją większość kręgowców lądowych – u człowieka występuje w postaci szczątkowej. Czym jest trzecia powieka u kota? I jakie pełni funkcje?

Czym jest trzecia powieka u kota?

Trzecia powieka u kota i innych zwierząt to błoniasta struktura, która u większości gatunków, w tym u naszych pupili, zlokalizowana jest w przyśrodkowych kącikach oczu.

Ta błona na oku kota zbudowana jest z tkanki chrzęstnej pokrytej błoną śluzową. Może być transparentna – taką ma większość dziennych ptaków – lub nieprzezroczysta – taka właśnie jest u naszych mruczących pupili.

Błona migawkowa funkcjonuje tak samo, jak zwykłe powieki, czyli zasłania całe oko, gdy zajdzie taka potrzeba. Przedstawiciele niektórych gatunków mogą poruszać trzecimi powiekami niezależnie od pozostałych powiek, czyli przesłaniać nimi gałki oczne przy otwartych oczach. Zwierzę wygląda wówczas, jakby miało zmętniałą rogówkę.

U zdrowego kota trzecie powieki są niemal niewidoczne – jeśli dobrze się przyjrzymy, możemy czasami zauważyć jedynie ich małe fragmenty w kącikach oczu. Migawki przesłaniają kocie oczy jedynie podczas snu, a nasi pupile nie mają nad nimi kontroli (nie potrafią nimi świadomie poruszać).

Migotka u kota - do czego jest potrzebna?

Przesłona migawkowa wydaje się mało użyteczna. To jednak tylko pozory. Tak naprawdę migotka spełnia bardzo ważne biologiczne funkcje.

Zadaniem trzeciej powieki jest oczyszczanie gałki ocznej z pyłu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby zwierzęce oczy uszkodzić. Błona migawkowa bierze też udział w produkcji łez, a więc pomaga nawilżać rogówki i zapobiegać ich wysychaniu. Stanowi ponadto dodatkową fizyczną ochronę oczu.

Widoczna trzecia powieka u kota – przyczyny

Widoczność trzeciej powieki u kota to powód, by jak najszybciej odwiedzić z pupilem lekarza weterynarii. Jest to bowiem stan patologiczny, którego źródłem może być poważna choroba. 

Jedynie u kotów perskich i egzotycznych błona migawkowa widoczna bywa również u zdrowych osobników. Jest to skutkiem specyficznej budowy twarzoczaszki – spłaszczenie – oraz wyjątkowo wielkich oczu.

Uraz fizyczny

Jako jeden z czynników powodujących powiększenie trzeciej powieki u kota wymienia się uraz fizyczny – uderzenie. Wypadek taki może mieć poważne konsekwencje w postaci wstrząśnienia mózgu. Świadczyć o tym mogą takie dodatkowe objawy, jak zachwiania równowagi i wymioty.

Kot może też doznać urazu podczas walki z innymi przedstawicielami własnego gatunku lub z inymi zwierzętami.

Podrażnienie oka przez ciało obce

Do fizycznych przyczyn wypadania trzeciej powieki u kota zaliczamy ponadto mechaniczne podrażnienie przez ciała obce. Ziarenka piasku, pył i inne drobiny unoszące się w powietrzu dość łatwo mogą wpaść naszemu pupilowi do oka, gdy patroluje swój rewir.

Choroba

Widoczna trzecia powieka u kota to także jeden z objawów infekcji wirusowych, takich jak białaczka czy koci katar, lub niektórych innych chorób ogólnoustrojowych.
Przesłonięte migotką oczy mogą sugerować jeszcze inwazję pasożytów wewnętrznych, np. nicieni.

To także jeden ze skutków zapadnięcia się gałki ocznej, nagłego spadek masy ciała, niedożywienia lub odwodnienia, ogólne osłabienie organizmu oraz zaburzenia pracy układu nerwowego. Niestety widoczna trzecia powieka u kota może być również objawem zmian nowotworowych w obrębie oka.

Niezależnie od czynnika powodującego nienaturalne wysunięcie trzeciej powieki u kota, nie należy leczyć pupila samodzielnie. Może się to bowiem skończyć dla niego tragicznie, ponieważ zwierzęta inaczej reagują na leki, nawet tak z pozoru bezpieczne, jak ziołowe napary. W żadnym wypadku nie należy więc przemywać oczu kota naparem z rumianku czy samodzielnie aplikować kropli do oczu.

Powinniśmy mieć również na uwadze to, że - jak to już sobie powiedzieliśmy - widoczne błony migawkowe są również symptomem kilku poważnych chorób. A tylko specjalista, czyli lekarz weterynarii może je prawidłowo zidentyfikować!

trzecia powieka u kota
Nattapol Pitakse/Shutterstock

Zapalenie gruczołu trzeciej powieki u kota

Zapalenie trzeciej powieki u kota to stan, w którym błona śluzowa migotki (zwanej także błoną nictitującą) staje się widoczna na powierzchni oka pupila. Jest to objaw, a nie samodzielne schorzenie. Charakteryzuje się ono następującymi cechami:

  1. Wystająca trzecia powieka: Głównym objawem jest wystająca trzecia powieka, która jest normalnie niewidoczna. Migotka jest przejrzystą błoną, która pełni funkcję ochrony oka i może się wyprostować, kiedy kot doświadcza bólu, stresu lub jakiegoś innego stanu chorobowego.
     
  2. Widoczność błony śluzowej: widoczna migotka może wyglądać jak różowy, błyszczący element na wewnętrznej części oka zwierzaka.
     
  3. Możliwe objawy towarzyszące: Mruczek może wykazywać różne objawy towarzyszące, takie jak łzawienie, marszczenie czoła, obrzęk w okolicy oka, częste mruganie, a także zmiany w zachowaniu, związanego z bólem lub dyskomfortem.
     
  4. Przyczyny: Zapalenie migotki może mieć różne przyczyny, w tym infekcje oczu, urazy, problemy ze zdrowiem, stres, alergie i choroby oczu.
     
  5. Leczenie: Leczenie zapalenia trzeciej powieki zależy od przyczyny. W przypadku infekcji oczu, może być konieczne stosowanie kropli do oczu lub maści przepisanych przez weterynarza. Jeśli przyczyną jest inny problem zdrowotny, może być potrzebna bardziej zaawansowana terapia, a czasami nawet interwencja chirurgiczna w celu usunięcia nadmiaru tkanki lub innych zabiegów naprawczych.

Zapalenie trzeciej powieki jest objawem, który nie powinien być bagatelizowany. Jeśli zauważysz, że twój pupil ma wysuniętą trzecią powiekę lub jakiekolwiek inne objawy okulistyczne, należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednie leczenie. Wczesne rozpoznanie może pomóc uniknąć długotrwałych problemów z oczami u twojego kota.

Usunięcie trzeciej powieki u kota

Bez naprawdę ważnej przyczyny nie wolno usuwać trzecich powiek u kota!

Taka operacja może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Na przykład w postaci upośledzenia produkcji łez, a tym samym odpowiedniego nawilżania oka. Skutkuje to powstaniem tzw. zespołu suchego oka.

Suche oczy zaś są bardzo podatne na podrażnienia i zakażenia bakteriami oraz wirusami.

Jedynym wskazaniem do usunięcia trzeciej powieki u kota jest nowotwór! Poza takimi przypadkami chirurgicznego skalpela możemy użyć co najwyżej do leczenia urazów i wad fizycznych migotki.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?