Reklama

Tęskniący kot
© Shutterstock

Czy koty odczuwają tęsknotę i zauważają naszą nieobecność?

Redakcja

aktualizacja dnia

Jeśli masz w domu zwierzęta, to wiesz, że każdy wyjazd na wakacje to dylemat. Oczywiście, czasem trzeba uciec od wszystkiego, odpocząć i wyruszyć po nowe przygody, ale naprawdę trudno jest nie myśleć wtedy o swoich czworonogach. Czy koty tęsknią za nami tak samo, jak my za nimi?

Czy koty tęsknią za właścicielami?

Shutterstock

 

Istnieją dowody naukowe potwierdzające, że pies tęskni za właścicielem, gdy nie ma go w pobliżu. Jednak kot jest dużo trudniejszy do rozszyfrowania. Możesz wyjechać na dwa tygodnie, a po powrocie ukochany mruczuś będzie przed Tobą uciekał, zamiast dać się przytulić. Czy koty tęsknią, czy może w ogóle się nie przejmują nieobcenością właścicieli? A może po prostu mają ludziom za złe, że zostały zostawione na tak długo?

Naukowcy nie są zgodni, czy koty tęsknią za swoimi właścicielami. W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku na Uniwersytecie w Lincoln stwierdzono, że nie przywiązują się one do swoich właścicieli tak samo jak psy. Jednak inne obserwacje nad tym, jak kot okazuje tęsknotę, wskazują, że jest on zdezorientowany i zestresowany, gdy właściciel go opuszcza. Koty ponad wszystko cenią sobie stablizację, wszelkie radykalne zmiany w ich otoczeniu są dla nich źródłem stresu. Tak dzieje się również, kiedy znikamy na dłuższy czas - kot nie wie przecież, czy i kiedy wrócimy.

Oczywiście wiele zależy od tego, z kim i w jakich okolicznościach zostawiasz zwierzę. Jeśli zostaje we własnym domu pod opieką znanej mu osoby, zniesie to znacznie lepiej niż pobyt w hotelu czy nieznanym sobie mieszkaniu.  Jest oczywistym również, że każdy zwierzak jest inny, a to, jak się zachowuje, kiedy wracasz do domu, zależy od jego temperamentu i tego, jak go traktujesz.

Czy kot może tęsknić za drugim kotem?

Koty często są postrzegane jako zwierzęta niezależne, które zachowały wiele ze swojej dzikiej natury. Dlatego mało kto zadaje sobie pytanie, czy koty tęsknią za sobą. Jednak wykazują one często niezrozumiałe dla właściciela zmiany w zachowaniu podczas nieobecności towarzysza. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zwierzęta są ze sobą blisko związane. Ale nawet koty, które stale walczą, mogą za sobą tęsknić.

W jaki sposób koty okazują tęsknotę?

Nie da się przewidzieć, jak będzie się zachowywał kot, który odczuwa żal z powodu czyjejś nieobecności. Niektóre zwierzęta mogą się wydawać zupełnie niewzruszone, inne będą całymi dniami przesiadywać przy oknie i patrzeć w dal. Taki kot może utracić apetyt i kompletnie stracić zainteresowanie otoczeniem. Wydaje się, jakby wpadał w depresję. Objawy te znikają, gdy do domu wróci opiekun lub czworonożny kolega, za którym kot tęsknił.

Czy kot może zachorować z tęsknoty?

Mimo że początkowo zwierzę może wydawać się obojętne, na pewno zauważy, że kogoś w domu brakuje. Oprócz utraty apetytu i apatii, "chory z tęsknoty" kot może mieć nawet objawy somatyczne, takie jak wymioty czy biegunka. Jeśli je zauważysz, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by ustalić, czy zwierzę wymaga interwencji medycznej.

Czy kot może umrzeć z tęsknoty? Raczej nie jest możliwe, aby kot sam doprowadził się do stanu zagrażającego życiu. Co można zrobić, by pomóc zwierzęciu? Jeśli kot tęskni za drugim kotem i nie chce jeść, zachęcaj go do tego podając mu posiłki, które lubi. Poświęć też więcej czasu na pieszczoty i zabawę. Nie próbuj od razu wprowadzać do domu nowego zwierzęcia. Jest mało prawdopodobne, że Twój kot życzliwie powita nieznajomego, gdy nadal przeżywa stratę poprzedniego towarzysza. Nowy czworonóg w tym momencie będzie źródłem dodatkowego stresu. Ewentualne problemy z zachowaniem warto też skonsultować z behawiorystą zwierzęcym.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?