Reklama

Goberian
© Shutterstock/ROMA VISION

Goberian - poznaj krzyżówkę golden retrievera i husky syberyjskiego

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Czy może być coś piękniejszego, niż cudownie niebieskie oczy syberyjskiego husky i biszkoptowa sierść golden retrievera? Goberian, będący krzyżówką tych dwóch ras, to pies marzeń. 

Choć pojęcie piękna jest subiektywne, trudno będzie znaleźć ładniejszego psa od goberiana. Geny jego przodków zapewniły mu jednak nie tylko piękny wygląd, ale i wspaniały

Będą wspaniałym wyborem dla każdego, kto może zapewnić im kochający dom i odpowiednią dawkę ruchu. Ale uwaga: krzyżówki ras nie są uznane przez międzynarodowe federacje kynologiczne, co oznacza, że osoby, które je prowadzą, robią to na własną rękę. Dlatego przed zakupem tzw. psa designerskiego będącego krzyżówką ras, upewnij się, że hodowla psów, z której pochodzi jest wiarygodna.

Goberian - krzyżówka golden retrievera z husky

Zanim zapoznamy się bliżej z charakterystyką goberiana, weźmy pod lupę „rodziców” tej rasy.

Golden retriever 

 © Olena Brodetska - Shutterstock

Golden retriever znany jest ze swojej dobrotliwości i inteligencji. To nie tylko wspaniały pupil rodzinny, ale także pies pracujący. Te inteligentne i podatne na szkolenie czworonogi mogą pracować jako przewodnicy lub psy ratownicze.

Golden retriever charakteryzuje się wyjątkowym charakterem. Jest towarzyski, łagodny w stosunku do dzieci i uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami.

Jeśli jesteś czułą i łagodną osobą, z pewnością świetnie się z nim dogadasz. Możesz być pewien, że znajdziesz w nim najwierniejszego towarzysza i przyjaciela.

Husky syberyjski

© Sergey Bessudov - Shutterstock

Husky są wytrzymałe i bardzo inteligentne. Pierwotnie wykorzystywane były jako psy zaprzęgowe, ale ich dostojny wygląd i przyjazny temperament sprawiły, że stały się popularnymi psami rodzinnymi.

Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, pamiętaj, że nie możesz zaniedbywać jego treningów — zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Nieszkolone husky mogą stać się uparte. Psy tej rasy są również bardzo ambitne, rozpiera je energia i mają pogodne usposobienie. 

„Husky syberyjskie są znane na całym świecie jako przyjazne, wesołe psy, które są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Psy tej rasy są lojalne wobec członków swojej rodziny. Nie mogą jednak być pozostawione na zbyt długo bez zajęcia, bo wtedy znajdą sobie rozrywkę i na przykład zdemolują ogród” - wyjaśnia Lorna Winslette w poradniku „Siberian Husky: A Comprehensive Guide to Owning and Caring for Your Dog”. 

Goberian — wygląd 

Wzrost: 50-63 cm
Waga: 15-36 kg
Długość życia: 10-15 lat

Goberiany po swoich rodzicach dziedziczą długą, gęstą, błyszczącą sierść — prostą lub falistą. 

Jej kolor może być złocisty, jak u golden retrievera, ale również brązowy, czarny, jasnobrązowy lub mieszany.

Psy tej mieszanej rasy mają atletyczną sylwetkę, mocne łapy, puszysty ogon, a ich pyski są smukłe i szlachetne. 

Zdarza się również, że jak u psów rasy husky, mają wielobarwne tęczówki! Pamiętaj jednak, że względu na brak jednolitego wzorca, poszczególni przedstawiciele rasy goberian, mogą się od siebie znacząco różnić.

Goberian — charakter

Goberiany są bardzo towarzyskie i ponadprzeciętnie inteligentne.

Goberian bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Golden retrievery są z natury posłuszne, tymczasem husky ma dość niezależne usposobienie. Trudno więc powiedzieć, jaki charakter odziedziczy dany goberian.

Ile ruchu potrzebuje goberian?

Goberiany są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu. Źle odnajdą się w mieszkaniu w bloku, potrzebują dużej przestrzeni do wybiegania się, najlepiej więc sprawdzi się dom z ogrodem. 

Biorąc pod uwagę, że husky był pierwotnie hodowany do ciągnięcia sań przez setki mil, podczas gdy golden retrievery są znane z zamiłowania do przebywania na świeżym powietrzu, nietrudno zrozumieć, skąd to się bierze!

Goberian potrzebuje codziennie chociaż jednego długiego, godzinnego spaceru, podczas którego będzie mógł się wybiegać i eksplorować otoczenie. 

Uwielbiasz biegać, jeździć na rowerze, pływać w morzu lub uprawiać sport? Zabierz ze sobą pupila — na pewno chętnie będzie Ci towarzyszył!

Szkolenie goberiana

Goberian jest rasą aktywną i będzie potrzebował opiekuna, który poświęci czas na jego szkolenie

Szczeniaki są bardzo inteligentne, ale bywają uparte. Ważne jest, aby od najmłodszych lat ustalić zasady i hierarchię panującą w Twoim domu. W przeciwnym wypadku mogą Cię zdominować. 

Na początku staraj się, aby sesje treningowe były krótkie, żeby goberian nie znudził się zbyt szybko. Korzystaj z zabawek i nagradzaj smakołykami za poprawne wykonanie zadania.

Daj z siebie wszystko, aby zmotywować swojego psiaka i bądź konsekwentny w treningu, a na pewno zobaczysz efekty. 

Upewnij się, że Twój pupil ma styczność z innymi zwierzętami, dorosłymi i dziećmi. Kontakt z innymi istotami jest dla niego bardzo ważny. 

Goberian©Shutterstock/ROMA VISION

Pielęgnacja goberianina

Z pewnością ucieszy Cię fakt, że psy tej rasy nie gubią za bardzo sierści. Ich pielęgnacja jest bardzo łatwa — wystarczy, że dwa razy w tygodniu je wyszczotkujesz. 

Goberian - zdrowie

Goberiany to na ogół zdrowe psy z minimalnymi problemami zdrowotnymi. Mają jednak skłonność do przybierania na wadze, dlatego pamiętaj o prawidłowej diecie i odpowiedniej dawcę treningu. 

Psy tej rasy mają nieco zwiększone ryzyko zachorowania na:

Poproś o hodowcę o przedstawienie Ci książeczki zdrowia i rodowodu rodziców goberiana, aby upewnić się, że przodkowie szczenięcia byli zdrowi. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?