Reklama

Góry Stołowe z psem

Czy psa można zabrać na wędrówkę w Góry Stołowe?

© Shutterstock

Góry Stołowe z psem – jak zorganizować wyjazd?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Góry Stołowe nie należą do najwyższych w kraju, jednak nie sposób odmówić im uroku! Jeśli jeszcze nie było Ci dane odwiedzić tego zakątka, koniecznie zrób to! Ale czy Góry Stołowe z psem to dobry pomysł? Dowiedz się więcej!

To jedyne w Polsce i jedne z niewielu w Europie tzw. góry płytowe, które cechują się rozległym, spłaszczonym wierzchołkiem i stromymi stokami. Dzieje się tak wskutek poziomego ułożenia warstw skalnych, które je tworzą. Oferują one moc atrakcji i niebywałych, zaskakujących formacji skalnych.

Góry Stołowe – najważniejsze informacje

Góry Stołowe są pasmem górskim należącym do Sudetów Środkowych. Ich wschodni obszar, razem z najwyższym szczytem o nazwie Szczeliniec Wielki, oraz najbardziej wysunięty na zachód fragment z pasmem Zawory leżą po polskiej stronie, natomiast pozostała część zachodnia i środkowa położone są na terenie Czech.

Góry Stołowe, wraz z Górami Złotymi, Bardzkimi, Bystrzyckimi, Wzgórzami Włodzickimi, Wzgórzami Ścinawskimi i Masywem Śnieżnika otaczają popularny turystycznie region, jakim jest Kotlina Kłodzka, i wspólnie z nią tworzą historyczną krainę o nazwie ziemia kłodzka.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych, wspomniany Szczeliniec Wielki, wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jego najwyższym punktem jest 12-metrowa piaskowcowa skała zwana Fotelem Pradziada. Nieopodal rozciąga się Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.), który razem ze Szczelińcem Wielkim tworzą jednolity masyw i znajdują się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

Inne popularne atrakcje turystyczne Gór Stołowych i okolicy to m.in.:

 • Błędne Skały;
 • Droga Stu Zakrętów;
 • Skalne Grzyby;
 • Białe Ściany (inaczej Białe Skały);
 • Radkowskie Skały;
 • Skałki Łężyckie;
 • Krucza Kopa;
 • Fort Karola w okolicach Karłowa;
 • Kaplica Czaszek w Czermnej;
 • Broumovské stěny (Czechy);
 • Adršpašskoteplické skály (Czechy).

W pobliżu Gór Stołowych położone są popularne miejscowości turystyczne, będące jednocześnie cenionymi uzdrowiskami, jak m.in. Kudowa Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Nieopodal znajdują się równie urokliwe i mniej zatłoczone Góry Sowie, z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.).

Błędne Skały©Shutterstock/MrPat

Góry Stołowe z psem – najnowsze przepisy i ograniczenia

Góry Stołowe przez długi czas uważane były – bardzo słusznie – za zakątek wyjątkowo przyjazny psom.

Czworonogi mogły swobodnie wędrować z opiekunami po całym ich obszarze, w tym również po szlakach położonych w Parku Narodowym Gór Stołowych, a zatem mogły dostać się do największych i najbardziej obleganych atrakcji, jakimi są wymienione już Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Najnowsze przepisy z 2023 roku zmieniają jednak ten stan rzeczy.

Jak głosi komunikat na oficjalnej stronie PNGS, zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt. 16 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. 2021 poz. 1098) psy nie mogą być wprowadzane na tereny ochrony czynnej i ścisłej, a tych jest wiele w Parku Narodowym Gór Stołowych. Koniec zatem z wyprawami z pupilami do Błędnych Skał i Szczelińca.

Na szczęście przepisy PNGS nie są tak restrykcyjne jak w wielu innych parkach narodowych w Polsce, bowiem nadal istnieje wiele malowniczych tras, także na terenie parku narodowego, które można przemierzać z czworonożnymi przyjaciółmi. Na stronie parku znajdziesz nawet mapkę, która obrazuje, na jakie szlaki możesz wybrać się z psim kompanem.

Za cel swojej wędrówki możesz obrać np.:

 • słynne i równie zaskakujące Skalne Grzyby (prowadzą do nich zarówno szlak żółty, czerwony i szlak niebieski),
 • Łężyckie Skałki (szlak zielony z Lisiej Przełęczy),
 • Radkowskie Skały z pięknymi skalnymi basztami (wygodne dojście z parkingu na Szosie Stu Zakrętów),
 • możesz też zatrzymać się w schronisku pod Szczelińcem.

To zaledwie kilka z bardzo wielu możliwości. Niewątpliwą zaletą Gór Stołowych jest to, że znajdziesz w nich wiele łagodnych, bezpiecznych szlaków, bez stromych podejść i przepaści, wprost idealnych do spacerów, z których wiele oferuje punkty widokowe idealne do podziwiania okolicznej przyrody.

Na miejscu dostępne są również liczne parkingi, często bezpłatne! Obszar ten jest też doskonale oznakowany, dlatego – zanim wejdziesz na szlak – dowiesz się z licznych tablic informacyjnych, czy w danym miejscu możliwe jest wędrowanie z psem, czy jest ono zakazane.

Pamiętaj o tym, że nawet tam, gdzie psy są mile widziane, musisz prowadzić pupila na smyczy, a jeśli posiadasz rasę ujętą w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, musisz dodatkowo zabezpieczyć go kagańcem. Nie zapomnij też o tym, aby posprzątać po swoim psiaku, jeśli zajdzie taka konieczność.

©Shutterstock/Tatyana Vyc

Góry Stołowe z psem – właściwe przygotowanie to podstawa!

Wakacje z psem, zwłaszcza te aktywne, gdy planujesz spędzać dużo czasu poza miejscem noclegowym, mogą być oczywiście wspaniałe, ale nie da się ukryć, że są wymagające. Zadbaj o właściwą organizację, aby uniknąć stresu i zdenerwowania.

Przede wszystkim ustal, gdzie zamierzasz wędrować z czworonogiem i sprawdź, czy jest to możliwe – po pierwsze pod kątem formalnym, a po drugie pod kątem kondycji i możliwości pupila. Nie każdego psa możesz bowiem zabrać na długą, wyczerpującą wędrówkę. Nie każdego da się też trzymać w plecaku lub nieść na rękach, jeśli łapy odmówią posłuszeństwa.

Zawczasu zaopatrz się w solidną smycz, najlepiej z amortyzatorem, i zrezygnuj z obroży na rzecz szelek, które są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe w górskim terenie. Ponadto rozważ inwestycję w specjalny pas biodrowy, do którego przypina się smycz. Dzięki niemu będziesz mieć wolne ręce, co z kolei wpływa na Twoje bezpieczeństwo.

Warto zabrać ze sobą dokumenty psa. Skompletuj psią apteczkę pierwszej pomocy i jeszcze przed wyjazdem sprawdź dostępność gabinetów weterynaryjnych w danym miejscu, w tym tych oferujących całodobową pomoc.

Podróżując ze zwierzakiem, zawsze miej przy sobie przenośną miskę i wodę. Koniecznie zwracaj uwagę na samopoczucie pupila. Rób przerwy, jeśli to konieczne, a gdy zauważysz, że pies nie radzi sobie z daną trasą, jest zmęczony i zestresowany, po prostu z niej zawróć.

Podczas wędrówki kamienistą drogą sprawdzaj stan psich łap. Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony do chodzenia w butach, będzie to świetny gadżet na taką okazję! W przypadku, gdy pupil nie przepada za tłumami turystów, staraj się wybierać mniej uczęszczane atrakcje, aby i dla niego ta wycieczka była przyjemna. 

Przed wyjazdem z psem w góry zadbaj o obiekt noclegowy. Choć obecnie bardzo wiele domków letniskowych, pensjonatów, a nawet hoteli oferuje nocleg z psem, koniecznie upewnij się, że wybrane przez Ciebie miejsce również jest "psiolubne". To ważne, by podróż z psem na wakacje nie została przymusowo przedłużona przez konieczność nerwowego poszukiwania noclegu!

Góry Stołowe i okolice to region przyjazny psom. Możesz tam wraz z czworonożnym przyjacielem naprawdę wiele zwiedzić, cieszyć się wyjątkową atmosferą tego miejsca i bajecznymi widokami. 

Przeczytaj także:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?