Reklama

Czy probiotyki działają na psy uspokajająco?

Pies u weterynarza © Shutterstock

Tak jak istnieje wiele powodów, dla których pies może być niespokojny, tak istnieje wiele metod, aby pomóc im wrócić do równowagi. Jedną z metod wspomagających mogą być probiotyki.

Przez Dr Hester Mulhall

aktualizacja dnia

Każdy pies jest inny, dlatego też istnieje wiele przyczyn ich zachowania. Lęk u psa może mieć podłoże genetyczne, wynikać z braku odpowiedniej socjalizacji,  być wynikiem stresujących wydarzeń lub wynikać z braku zaspokojenia potrzeb (aktywności fizczynej, uwagi opiekuna, węszenia i wielu innych).

Jeśli uważasz, że Twój pies stał się nadpobudliwy lub bardziej niespokojny niż zwykle, zawsze najlepiej porozmawiać o tym z weterynarzem lub behawiorystą. Specjalista pomoże Ci ustalić źródło problemu i najepsze metody poradzenia sobie z nim.

Jeśli nietypowe zachowanie czworonoga zostanie zignorowane, może przyczynić się do rozwoju agresji o podłożu lękowym.

Jakie są oznaki niepokoju u psów?

Oznaki niepokoju będą się różnić u poszczególnych osobników, ale mogą obejmować nadmierne wokalizowanie (szczególnie, gdy właściciel jest nieobecny), dyszenie, mimo że nie jest gorąco, destrukcyjne zachowania (np. niszczenie zabawek lub mebli), mlaskanie, drżenie, a nawet agresję.

Co powoduje niepokój u psa?

Istnieje wiele przyczyn niepokoju u naszych zwierząt. Niektóre psy stają się niespokojne, gdy rozstają się na zbyt długo z opiekunami. Przyczyną stresu mogą być także głośne dźwięki, nagłe zmiany w otoczeniu (takich jak małe dziecko w rodzinie lub przeprowadzka) lub walka o zasoby (strach, że cenna zabawka lub smakołyk zostaną usunięte). Istnieje jednak wiele innych rodzajów lęku i często przyczyna tych problemów nie jest oczywista.

Jakie rasy psów są podatne na stany lękowe?

Istnieją badania, które wykazują, że niektóre rasy psów mogą być bardziej podatne na określone rodzaje lęku niż inne. Na przykład mniejsze rasy częściej wykazują niepokój przed obcymi. Ale inne czynniki, takie jak wiek, również mogą mieć na to wpływ. Młodsze psy są bardziej narażone na lęk separacyjny, podczas gdy starsze psy częściej boją się burz. Niezależnie od rasy psa, wszystkie mogą odczuwać niepokój i wykazywać związane z tym zachowania.

Co najlepiej uspokoi psa?

Metody łagodzenia stresu za każdym razem powinniśmy dobierać do konkretnego psa, jednocześnie uwzględniając jego przyczynę. Czasem stres może rozładować długi spacer, wspólna zabawa lub po prostu sen w spokojnym miejscu. Jeśli jednak stres naszego psa jest silny lub długotrwały, a my wyczerpaliśmy pomysły na poradzenie sobie z nim, warto skorzystać z pomocy dobrego behawiorysty.

Jak probiotyki pomagają psom zachować spokój?

Probiotyki przeznaczone dla psów mogą przynosieć korzyści również w przypadku niespokojnych czworonogów. Badania pokazują, że probiotyki zawierające bakterię zwaną Bifidobacterium longum mogą być skuteczne w łagodzeniu stanów lękowych u zwierząt. 

Istnieje również teoria, która mówi, że ​​probiotyki zawierające Bifidobacterium longum mogą działać na tzw. „oś jelitowo-mózgową”, pomagając zmniejszyć lęk. Jest to ścieżka łącząca jelita i mózg poprzez różne części układu nerwowego. Ta dwukierunkowa komunikacja obejmuje:

  • Nerwy w jelitach (jelitowy układ nerwowy), które wysyłają sygnały do ​​mózgu przez nerw błędny.
  • Hormony, które są uwalniane w odpowiedzi na sygnały z mózgu i działają w całym ciele, w tym w jelitach.
  • Mikrobiota jelitowa (bakterie i inne mikroorganizmy) może wpływać na komórki odpornościowe w wyściółce jelit, zmieniając enzymy wytwarzane przez te komórki. Może to spowodować zmianę sygnałów wysyłanych przez jelitowy układ nerwowy do mózgu.
  • Biom jelitowy jest zaangażowany w produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i uważa się, że mogą one odgrywać istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu.

Biorąc pod uwagę, że istnieje wiele przyczyn niepokoju u zwierząt domowych, zawsze najlepiej jest porozmawiać z weterynarzem lub behawiorystą przed wypróbowaniem jakichkolwiek terapii czy suplementów.

Nie stosuj probiotyków na własną rękę. Jeśli uważasz, że Twój pupil jest niespokojny lub jeśli masz inne obawy dotyczące jego zachowania, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz