Reklama

jak sprawić, by mój kot wrócił do domu
© Alek B / Unsplash

10 sposobów, by skłonić kota do powrotu na noc do domu

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Sprowadzenie kota wieczorem do domu często jest wyzwaniem dla opiekunów, zwłaszcza jeśli ich pupil lubi przygody. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by kot wrócił do domu na noc i uniknął nocnych niebezpieczeństw.

Koty to ciekawskie zwierzęta, które są wierne swoim nawykom i instynktom. Dlatego niektórzy właściciele martwią się, gdy ich pupil nie wraca do domu, zwłaszcza gdy jest ciemno. 

Oto kilka prostych sztuczek, które pomogą Ci skłonić kota do powrotu do domu i uniknąć niebezpieczeństw, które czają się na niego w ciemności. 

1. Zapewnij kotu zajęcia w ciągu dnia 

Pierwsza rada jest bardzo prosta: zmęcz swojego kota w ciągu dnia. Baw się z nim i odwracaj jego uwagę, aby nie spał w ciągu dnia i nie oszczędzał energii na nocne eskapady. 

Jeśli nie przebywasz w domu w ciągu dnia, jednym z pomysłów jest zainwestowanie w elektroniczne zabawki.

2. Zaaranżuj bezpieczną przestrzeń na zewnątrz

Jeśli masz balkon możesz tam przygotować przytulne legowisko. Wtedy kot będzie bezpieczny nawet wtedy, gdy przebywa na zewnątrz.

Jeśli dom posiada ogród, możesz wzbogacić go o rośliny, które kot lubi i nie są dla niego toksyczne, np. kocimiętkę.

3. Dom musi się kojarzyć pozytywnie

Dom powinien być miejscem, do którego kot chce wracać. Powinieneś zadbać o to, aby zawsze była w nim:

  • Woda do picia
  • Legowisko do spokojnego snu (zarówno w domu, jak i na zewnątrz, jeśli to możliwe). 
  • Żywność
  • Opieka
  • Przytulanie
  • Szacunek

Nagradzaj kota smakołykiem i głaszcz za każdym razem, gdy zwierzak wraca do domu.

4. Zostaw kotu jedzenie w domu

Nie zostawiaj kotu misek z jedzeniem na zewnątrz. Dzięki temu, kiedy zgłodnieje, będzie musiał wrócić do domu. Pamiętaj, że pozostawienie jedzenia w ogrodzie na noc może także przyciągnąć niepożądanych gości, np. szczury.

5. Naucz kota przychodzenia na zawołanie

Tak, koty (podobnie jak psy) też można szkolić, tylko wymaga to trochę więcej cierpliwości i determinacji. 

Aby przeprowadzić szkolenie, użyj komendy, którą zwierzę może usłyszeć z daleka. Zawsze nagradzaj pupila smakołykiem, gdy wykona zadanie.

6. Drzwi dla kotów

W drzwiach wejściowych można zamontować drzwiczki dla kota, przez które może z łatwością w każdej chwili wrócić. Jeśli zwierzak przebywa w domu, możesz z kolei uniemożliwić mu wychodzenie po określonym czasie. 

7. Planuj posiłki wieczorem

Dobrym sposobem na skłonienie kota do wieczornego powrotu do domu jest zaplanowanie posiłków w godzinach wieczornych. Dzięki jednemu posiłkowi rano i jednemu wieczorem, zwierzak zgłodnieje do wieczora i wróci do domu z własnej woli.

8. Wstrząśnij paczką z jedzeniem 

Ta znana technika sprawdza się nawet w trudnych przypadkach. ;-) Weź paczkę z karmą (lub pudełko z ulubionymi smakołykami), potrząśnij nią przy drzwiach lub oknie, aby zwierzak skojarzył dźwięk z porą karmienia i wrócił do domu.  

9. Wykorzystaj zmysł węchu Twojego kota 

Koty mają niesamowity zmysł węchu. To jest coś, co możesz wykorzystać, aby spróbować przekonać pupila do powrotu do domu. Na przykład, jeśli Mruczek nie zareagował na pierwsze wezwanie (lub kilka), można spróbować otworzyć puszkę tuńczyka. Ten kuszący zapach powinien zwabić kota do domu na noc szybciej, niż zwykłe wezwanie. 

10. Wołaj kota w łagodny sposób, nigdy nie krzycz

Większość kotów jest bardzo czujnych. Nie lubią głośnych dźwięków i gwałtownych ruchów. Mają bardzo wyostrzony słuch, więc nie ma powodu, by wykrzykiwać ich imię.

Kot Cię usłyszy, nawet jeśli będziesz wołał jego imię cichszym tonem niż zwykle. W rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że to właśnie wtedy zareaguje w pożądany sposób.

 ©Shutterstock studio.h

Dlaczego koty uciekają w nocy?

Koty koncentrują większość swojej aktywności fizycznej i łowieckiej o zmierzchu i tuż przed świtem. Jest to instynktowne zachowanie kota.

Wiele osób myśli o kotach, jako o zwierzętach nocnych, ale to nieprawda. Koty są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu, ponieważ jest to pora dnia, w której ich ofiary również są aktywne.

Ponadto słabe światło pozwala im dobrze widzieć (ich wzrok jest w tych warunkach znacznie sprawniejszy niż u człowieka), a jednocześnie pozostać niewykrytym przez ofiarę.

Czy wychodzenie w nocy na zewnątrz jest dla mojego kota bezpieczne?

Koty wychodzące w nocy są często źródłem stresu dla swoich właścicieli, którzy obawiają się, że kot nie zdąży wrócić. I te obawy nie są bezpodstawne, w rzeczywistości istnieją pewne niebezpieczeństwa, takie jak:

  • Jeśli pupil ma dostęp do drogi, ryzyko wypadku jest większe, ponieważ w nocy samochody jeżdżą szybciej, a widoczność jest mniejsza.
  • W nocy czworonogi są bardziej narażone na spotkanie z bezpańskimi lub osiedlowymi kotami, z którymi mogą walczyć lub zostać zranione.
  • W nocy trudniej jest właścicielowi usłyszeć, jeśli mruczek woła o pomoc, albo został gdzieś uwięziony.

Koty wychodzące - czy to dobry pomysł?

Na koniec warto sobie zadać podstawowe pytanie - czy w ogóle powinniśmy wypuszczać koty z domu?

Koty wychodzące stanowią zagrożenie dla innych gatunków. Z badań wynika, że koty w naszym kraju zabijają ok. 583 mln ssaków i niemal 135 mln ptaków rocznie.

Wypuszczanie nakarmionych, posiadających dom i opiekę kotów bez nadzoru jest wyrazem braku odpowiedzialności – a w tym wypadku odpowiadamy zarówno za życie zwierząt, które kot upolował, jak i za bezpieczeństwo samego kota, który narażony jest na liczne zagrożenia – od wrogich kotom ludzi przez ruch uliczny po psy czy dzikie zwierzęta. 

Bądźmy zatem odpowiedzialnymi opiekunami i zastanówmy się, czy wypuszczanie kota jest konieczne.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?