Reklama

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?
© Shutterstock

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Przez Marysia Sinkiewicz

aktualizacja dnia

Powszechnie wiadomo, że koty nie znoszą zamkniętych drzwi. Ich pragnienie wolności i historia gatunku mogą wyjaśniać to zaskakujące zachowanie.

Opiekunowie kotów wiedzą, że ich pupile to wyjątkowe stworzenia. Każdy mruczek ma swój własny charakter, ale w niektórych sytuacjach wszystkie koty zachowują się bardzo podobnie. Samotne zabawy, przytulanie, nocne harce oraz drzemki w dzień – takie zachowania są dla kotów bardzo charakterystyczne.

Podobnie jest z awersją kotów do zamkniętych drzwi - łączy wszystkich przedstawicieli gatunku. Jaka jest przyczyna tej niechęci?

Zamknięte drzwi = pozbawienie kota wolności

Podstawą szczęścia kota jest wolność. Jedzenie w dowolnym momencie dnia, spanie w samodzielnie wybranym miejscu, swobodne poruszanie się po pomieszczeniach – zamknięte drzwi stanowią przeszkodę dla ich swobody.

Brak dostępu do pokoju nie tylko uniemożliwia kotom zaspokojenie nienasyconej ciekawości, ale także blokuje dostęp do miejsc, do których zwierzę jest przyzwyczajone. Jako wyraz swojego niezadowolenia, koty mogą miauczeć przed drzwiami zamkniętego pokoju, do którego nie mają wstępu. A kiedy zdecydujemy się na ich otwarcie..., mogą natychmiast stracić zainteresowanie.

Weterynarze są zgodni co do tego, że kiedy zamykamy przed kotami drzwi, naturalnie chcą one uzyskać dostęp do tego, co postrzegają jako własne terytorium lub po prostu odkryć nieznane.

©Shutterstock

Istnieje wiele powodów takiego zachowania. Do najczęstszych zalicza się: 

  • wywąchanie nieznanego zapachu,
  • chęć dostępu do jakiegoś przedmiotu lub kryjówki, 
  • poszukiwanie innego kota, który mieszka w domu.

Warunek przetrwania

Można także pokusić się o stwierdzenie, że zamknięte drzwi stanowią przeszkodę dla rozwoju naturalnego kociego instynktu.

Koty zostały udomowione stosunkowo późno i dlatego często przejawiają zachowania podobne do tych, jakimi cechowali się ich przodkowie na wolności.

Koty mają problem z zamkniętymi drzwiami, ponieważ są z natury ciekawskimi zwierzętami i kierują się instynktami, które pomagają im przetrwać.

Za drzwiami może przecież czaić się wróg lub odwrotnie, może to być bezpieczne miejsce dla zwierzęcia, z którego może obserwować twoje wchodzenie i wychodzenie.

Koty nie muszą już szukać pożywienia i schronienia, ale ich instynkty przetrwania nadal rządzą ich dociekliwą naturą i zmuszają je, by wiedziały, co jest za drzwiami.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?