Reklama

Karma weterynaryjna dla kota - kiedy warto ją stosować?

Rudy kot u weterynarza © Shutterstock

Karma weterynaryjna to karma, która ma nie tylko dostarczać odpowiednich składników odżywczych, ale również odpowiadać na specyficzne potrzeby związane ze stanem zdrowia Twojego pupila.

Przez Dr Hester Mulhall

aktualizacja dnia

Istnieją karmy weterynaryjne opracowane pod kątem kotek w ciąży, kocich seniorów czy kotów alergików.

Karmy weterynaryjne dla kotów zostały opracowane tak, aby odpowiadać na specyficzne potrzeby kociego organizmu ze względu chorobę, ciążę, czy rekonwalescencję. Ponieważ mogą zawierać mniej lub więcej określonych składników odżywczych, należy je stosować zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.

Czy potrzebujesz recepty, aby kupić karmę weterynaryjną?

Możesz być zaskoczony, ale nie. Żaden typ karmy nie wymaga recepty. Karmy weterynaryjne dla kotów są ogólnie dostępne w gabinetach weterynaryjnych lub w specjalistycznych sklepach. Nie stosuj ich jednak na własną rękę. 

Przed każdą zmianą diety twojego kota skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który doradzi Ci sposób żywienia lub karmę odpowiednio dobraną do potrzeb Twojego pupila. Niekoniecznie musi to być karma weterynaryjna.

Dlaczego weterynarze zalecają diety na receptę?

Istnieje szeroki wachlarz karm weterynaryjnych. Stosuje się wspomagająco w procesie leczenia takich chorób u kota jak m.in:

Każda z tych karm ma inny skład i właściwości, w zależności od stanu zdrowia kota. Lekarz zaleci taki sposób żywienia, który przyczyni się do poprawy stanu zdrowia zwierzaka.

Kiedy poprosić lekarza weterynarii o zalecenia dotyczące diety dla kota?

Lekarz weterynarii zaleci Twojemu kotu odpowiedni sposób żywienia, jeśli stwierdzi, że byłoby to korzystne uzupełnienie planu leczenia Twojego zwierzaka. 

Wszelkie zmiany w planie żywieniowym omawiaj z weterynarzem, ponieważ będzie on w stanie doradzić Ci odpowiednią karmę lub przedstawi inne, alternatywne rozwiązanie. Jeśli stosujesz dietę zalecaną przez weterynarza, powinieneś unikać karmienia kota smakołykami lub innymi pokarmami, które mogą zakłócić równowagę żywieniową.

Zawsze, kiedy martwisz się o zdrowie swojego zwierzaka, warto umówić się na wizytę kontrolną u weterynarza.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz