Reklama

Co może oznaczać krew w kale kota?

<p>kot w kuwecie</p>

kot w kuwecie

© Shutterstock / Lightspruch

Znalazłeś ślady krwi w kociej kupie? Sprawdź, co to może oznaczać. Poznaj możliwe przyczyny obecności krwi w kale kota. Dowiedz się, co zrobić, jeśli zauważysz, że kupa kota wygląda nieprawidłowo.

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia

Wygląd i zapach odchodów naszego pupila dostarczają informacji o jego zdrowiu i kondycji. Dlatego jeśli zauważych obecność krwi w kociej kupie, udaj się do lekarza weterynarii. Może to być oznaka zakażenia bakteryjnego, ale również wielu innych, poważniejszych schorzeń.

Krew w kale kota – przyczyny

Infekcja bakteryjna u kota

Krwawa biegunka u kota jest typowa dla zakażenia bakteriami np. Clostridium spp., ale też innych. Może wystąpić także w przypadku salmonellozy lub campylobakteriozy. Leczenie polega wówczas na podawaniu kotu antybiotyków, na łagodzeniu objawów infekcji i zapobieganiu odwodnieniu czworonoga.

Więcej o przyczynach biegunki u kota przeczytasz tutaj

Infekcja wirusowa u kota

Za krew w kale kota odpowiedzialna może też być infekcja wirusowa. Czasem można zaobserwować krew w kuwecie np. w przypadku panleukopenii (kociego tyfusu).

Alergia pokarmowa lub nietolerancja pokarmowa u kota

Krew w kupie kota może też się pojawić na skutek alergii pokarmowej u kota, alergii wziewnej lub na skutek nietolerancji pokarmowej.

Leczenie polega przede wszystkim na zmianie karmy na hipoalergiczną lub na taką, która zawiera zupełnie nowe źródła białka, których kot nigdy wcześniej nie spożywał (dieta eliminacyjna).

Nagła zmiana sposobu żywienia

Chodzi tutaj o nagłą zmianę karmy na karmę innego typu lub karmę innego producenta. Przewód pokarmowy mruczka powinien stopniowo przyzwyczajać się do nowej karmy (chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej).

Jeśli chcesz wprowadzić kotu nową karmę, rób to stopniowo. Zastąp około 10% starej karmy nową i sprawdź, jak twój mruczek zareaguje. Jeśli pupil nie będzie miał żadnych trudności z wypróżnianiem się, możesz stopniowo zwiększać udział nowej karmy w żywieniu czworonoga.

Pamiętaj! Krew w kale może też świadczyć o tym, że pupil zjadł jedzenie nieprzeznaczone dla kotów, np. kiełbasę z grilla czy szynkę konserwową.

Jedzenie dla ludzi zawiera wiele przypraw, które mogą podrażniać przewód pokarmowy mruczków, dlatego nigdy, pod żadnym pozorem, nie dziel się swoim pokarmem ze zwierzętami domowymi. Kot powinien spożywać jedzenie przeznaczone dla kotów.

Ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla kotów! ©Shutterstock

Choroby pasożytnicze u kota

Za krwawą biegunkę u kota lub prawidłowo uformowany stolec, ale z domieszką krwi mogą być także odpowiedzialne pasożyty. Chodzi tutaj zarówno o te, które widać gołym okiem (w całości lub w fragmentach) oraz te, które widać tylko pod mikroskopem.

Pasożyty wewnętrzne po dostaniu się do przewodu pokarmowego kota rozpoczynają kolonizację przede wszystkim jelita cienkiego, zaburzając jego prawidłową pracę.  Skutkiem tego może być biegunka, obecność krwi w kale, ale też utrata masy ciała, ogólne osłabienie czy anemia.

Pierwotniaki u kota to pasożyty, których nie widać gołym okiem. Są to np. kokcydia i Giardia spp. Mogą one doprowadzić do pojawienia się w kale pupila krwi. Smużki krwi w kale kota mogą także towarzyszyć inwazji nicieni.

Leczenie polega na zastosowaniu preparatów, które wykazują bójcze działanie w stosunku do pasożytów wewnętrznych kotów. Zapobiegaj inwazji pasożytów regularnie odrobaczając wszystkie zwierzęta w domu (także niewychodzące koty) lub badaj kał zwierząt co 3-4 miesiące.

Nieswoiste zapalenie jelit u kota (IBD)

Nieswoiste zapalenie jelit wciąż jest zagadką dla lekarzy weterynarii i naukowców. Jednym z objawów tego schorzenia może być obecność krwi w kocich odchodach.

Czynniki, które mogą wpłynąć na rozwój IBD to nieprawidłowa dieta, zaburzenia mikrobiomu jelitowego oraz obniżenie odporności kociego organizmu. Nie wyklucza się także predyspozycji genetycznych do wystąpienia objawów tego schorzenia.

Leczenie polega na łagodzeniu objawów IBD oraz na zmianie diety. Mruczek powinien dostawać karmę hipoalergiczną lub inną, przeznaczoną dla kotów z problemami trawiennymi. Kluczowa jest także odbudowa mikrobiomu jelitowego. Koniecznie może się okazać rozpoczęcie antybiotykoterapii lub kortykosterydoterapii.

Nowotwory układu pokarmowego u kota

Kolejna przyczyną krwi w odchodach kota mogą być nowotwory: żołądka, jelit, jak i nowotwory trzustki czy wątroby.

Urazy przewodu pokarmowego

Mogą być spowodowane np. zjedzeniem przez mruczka ostrego przedmiotu lub innych niejadalnych przedmiotów. Ciało obce może spowodować perforację przewodu pokarmowego lub po prostu podrażnić błony śluzowe, przez co jelita nie będą działały w sposób prawidłowy.

Postępowanie w takiej sytuacji polega na endoskopowym usunięciu ciała obcego (jeśli jest to możliwe) lub usunięciu go podczas operacji.

Zatrucia pokarmowe u kota

Do zatruć pokarmowych częściej dochodzi u psów, niż u kotów, ponieważ mruczki z natury są wybredne i raczej nie zjadają preparatów, które nie są smakowite. Niestety, nie oznacza to, że do takich zatruć u kotów nie dochodzi wcale. Koty mogą też zjeść szkodliwe substancje przypadkowo, np. zjadając trawę czy paszę dla bydła pokrytą chemikaliami. Niebezpieczne mogą być także preparaty ślimakobójcze, herbicydy i trutki na myszy.

Krew w kupie kota może też się pojawić na skutek zjedzenia przez mruczka myszy, która spożyła wcześniej trutkę. Kot może wówczas krwawić także z dziąseł i innych otworów ciała.

Zatrucie trutką na myszy czy szczury, która zawiera rodentycydy antykoagulacyjne jest niebezpieczne dla życia mruczka.

Kotu trzeba udzielić natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, dlatego, jeśli podejrzewasz, że kot mógł zjeść trutkę lub mysz, która zjadła wcześniej trutkę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zapalenie okrężnicy u kota

Zapalenie jelita grubego częściej występuje u kotów poniżej 5. roku życia. Objawy schorzenia to częste i bolesne dla mruczka wypróżnianie oraz kał z obecnością śluzu czy krwi. Do zapalenia może dojść na skutek obecności polipów, ale też w wyniku nagłej zmiany karmy, choroby nowotworowej czy alergii.

Niewydolność wielonarządowa

Chodzi tutaj zarówno o niewydolność nerek, wątroby czy zapalenie trzustki. Nieprawidłowo funkcjonujący narząd lub wiele narządów jednocześnie mogą doprowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego. Skutkiem tego może być krew w stolcu u kota.

©Shutterstock

Krew w kociej kupie – co robić?

Znalazłeś ślady krwi w kociej kupie i nie wiesz, co to może oznaczać?

Po pierwsze, nie panikuj. To wcale nie musi oznaczać, że twój mruczek jest poważnie chory.

Po drugie, zastanów się, czy coś ostatnio w życiu twojego czworonoga się zmieniło. Może zmieniłeś mu karmę na inną? Sprawdź też w książeczce zdrowia, kiedy kot był ostatnio odrobaczany i kiedy był szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym.

Po trzecie, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i opowiedz o tym, co znalazłeś w kuwecie. Możesz też przesłać specjaliście zdjęcie stolca, a najlepiej zabezpiecz go np. w jałowym pojemniku na kał (dostępny w każdej aptece) lub w czystym słoiku z czystym wieczkiem. Będziesz mógł wówczas zabrać kał na wizytę.

Mała smużka krwi w kupie kota, która pojawiła się tylko raz nie musi świadczyć o tym, że coś złego dzieje się w organizmie twojego mruczka. Koty, podobnie jak inne zwierzęta mogą czasem cierpieć na niestrawność czy zatwardzenie i może temu towarzyszyć pojawienie się kilku kropelek krwi. To nie musi być coś groźnego, ale dla pewności warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli zauważysz, że kupa kota wygląda inaczej – ma inną konsystencję, inny kolor lub zapach, koniecznie obserwuj czworonoga i pozostań w kontakcie z lekarzem weterynarii. Zwróć uwagę nie tylko na zawartość kuwety, ale też na zachowanie kotka. Sprawdzaj, czy ma apetyt, czy jest zainteresowany zabawą i czy jego zachowanie w jakikolwiek sposób się ostatnio zmieniło. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz