Reklama

Miese Laune bei der Katze
© Shutterstock

5 powodów, dla których Twój kot ma do Ciebie pretensje

Przez Agnieszka Marczak Redaktor

aktualizacja dnia

Masz wrażenie, że twój kot nie darzy cię zbytnią sympatią? Upewnij się, że nie popełniasz tych błędów, które mogą go do ciebie zniechęcić.

Mowa ciała, ton głosu, sposób opieki: to wszystko ma ogromny wpływ na kocie uczucia. Sprawdź, czy (choćby nieumyślnie) nie zachowujesz się tak, jakbyś go lekceważył.

1. Brak regularnego czyszczenia kuwety

Kto czuje się komfortowo w toalecie, która jest sprzątana od wielkiego dzwonu? No właśnie, mało kto. To samo dotyczy kotów. Koty są miłośnikami czystości, więc jeśli kuweta jest brudna, nic dziwnego, że będą szukały innego, czystszego miejsca do załatwienia swoich potrzeb, np. dywanu.

2. Karanie kota

Krzyki, kary i nauczki typu wkładanie kociego nosa do moczu pozostawionego w nieodpowiednim miejscu są dla zwierzęcia nie tyle co niezrozumiałe, co bardzo stresujące. Nerwowość i agresja sprawiają, że kot może się bać i czuć się niekochany.

3. Brak zabawy

Choć koty większość życia przesypiają, nie znoszą nudy. Jeśli więc się z nim nie bawisz, kociak może czuć się niekochany i popaść w depresję. Każdy przecież potrzebuje uwagi i spędzania razem wolnego czasu. Jeśli akurat tego dnia nie masz ochoty na zabawy, daj swojemu kotu nieco miłości poprzez głaskanie i przytulanie.

4. Ignorowanie objawów bólu

Jak wiadomo, kot nie powie, że coś go boli. Ale uważne obserwowanie zwierzaka pomoże ci zauważyć, kiedy interwencja lekarska jest konieczna. Odczytuj sygnały z zachowania czworonoga, a nie dasz mu do zrozumienia, że jego potrzeby nie są dla ciebie ważne.

5. Brak czasu 

Świat pędzi nieubłaganie, a my razem z nim. Ale biorąc pod dach zwierzaka, powinniśmy wiedzieć, że będzie on potrzebował uwagi. Dlatego pomiędzy pracą, życiem osobistym i rozrywkami, koniecznie znajdź czas dla swojego pupila. To nie musi być nie wiadomo co: regularne karmienie i wymiana wody, czyszczenie kuwety oraz niezbędna dawka codziennej uwagi, dadzą twojemu kotu znak, że o nim pamiętasz.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?