Reklama

kot w transporterze na lotnisku
© Shutterstock

Kot w samolocie - wszystko, co trzeba wiedzieć przed podróżą

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Wbrew rozpowszechnionej opinii, podróżowanie z kotem nie zawsze oznacza. O czym powinniśmy pamiętać, zanim wsiądziemy z kotem do samolotu? Co zrobić, by kot w samolocie był bezpieczny?

Przewóz kota samolotem jest możliwy, ale nie wszystkimi liniami. Większość jednak dużych przewoźników oferuje taką usługę. Warto jednak poświęcić nieco czasu na wyszukanie najbardziej korzystnej oferty.

Zasady przewozu kota w samolocie LOT, Rynair i innych przewoźników

Tego, jakie warunki musimy spełnić, by wjechać z kotem do danego kraju, możemy dowiedzieć się w ambasadzie tego kraju lub u przewoźnika, z którego usług zamierzamy skorzystać. Nie wahajmy się pytać o najdrobniejsze szczegóły, dzięki temu będziemy mogli się dobrze przygotować i unikniemy przykrych niespodzianek na lotnisku, gdyby okazało się, iż zapomnieliśmy o czymś bardzo ważnym.

Kot w samolocie Rynair

Rynair i inne tanie linie lotnicze, takie jak Wizzair czy EasyJet nie zezwalają na przewóz zwierząt: dotyczy to zarówno kotów, jak i psów (z wyjątkiem psów przewodników). Wyjątkiem są linie lotnicze Norwegian.

Kot w samolocie LOT

Możliwość przewozu zwierząt domowych oferują narodowe linie lotnicze, takie jak LOT, Lufthansa czy Air France. LOT zezwala na przewóz kota lub psa na pokładzie wraz z pasażerem lub w luku bagażowym - w zależności od wielkości i wagi zwierzęcia. Wyjątek stanowią loty do Wielkiej Brytanii - w tym przypadku przewóz zwierząt może odbywać się tylko drogą cargo.

Waga zwierzęcia razem z pojemnikiem, przewożonego w kabinie pasażerskiej nie może przekroczyć 8 kilogramów. Znajdziemy jednak i takich przewoźników, u których limit ten wynosi 5 , 6  lub 10 kilogramów.

Koniecznie przed podróżą zapytajmy o szczegóły przewozu zwierząt – wewnętrzne przepisy linii lotniczych różnią się pod tym względem. 

Kot w samolocie - jak się przygotować przed podróżą?

podróż z kotem
©Shutterstock

Transporter dla kota do samolotu

Kolejny krokiem jest zakup odpowiedniego transportera dla kota. Wybór produktu zależy od tego, gdzie kot w samolocie będzie podróżował; w luku bagażowym czy w kabinie pasażerskiej. Drugim kryterium wyboru są przepisy dotyczące wielkości i rodzaju materiału, z którego transporter jest wykonany. Ale o tym powiemy sobie za chwilę.

Książeczka zdrowia kota

Jeśli chcemy podróżować samolotem z naszym mruczącym pupilem, nie możemy jeszcze zapomnieć oraz aktualnym zaświadczeniu o stanie zdrowia zwierzęcia, wydanym przez weterynarza, oraz o jego książeczce zdrowia, w której znajdzie się informacja o aktualnych szczepieniach.

Paszport dla kota

W przypadku podróży zagranicznej, zamiast zwykłej książeczki zdrowia, zwierzak potrzebuje specjalnego paszportu, w którym muszą znaleźć się dane kota, dane opiekuna, informacje o szczepieniach i ewentualnie innych ważnych zabiegach medycznych oraz numer czipu kota. 

Pamiętajmy tylko, że każde państwo ma swoje przepisy dotyczące szczepień i badań, które zwierzę musi mieć wykonane. Z pewnością kot musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie  – jest to bowiem choroba śmiertelnie groźna również dla ludzi. Pamiętajmy tylko o kwarantannie poszczepiennej!

Czip i szczepienia

Paszport, czip i szczepienia możemy uzyskać w gabinecie weterynaryjnym. Czipując kota, nie zapomnijmy upewnić się, że nasze dane zostały umieszczone międzynarodowej internetowej bazie danych

Wspomniany czip to niewielkich rozmiarów elektroniczny gadżet. Wszczepia go się kotu pod skórę na karku i w każdej chwili przy pomocy specjalnego czytnika można odczytać unikalny numer, który został na nim zakodowany. Zwierzakowi czip w żaden sposób nie przeszkadza; nie upośledza jego sprawności i nie jest źródłem dyskomfortu.

Jak wygląda przewóz kota samolotem?

Jak wygląda przewóz kota samolotem? Jak już wspomnieliśmy podczas podróży zwierzak musi przebywać w transporterze, którego rodzaj zależy od tego, czy nasz pupil leciał będzie w luku bagażowym czy w kabinie pasażerskiej oraz od obowiązujących w danej linii lotniczej przepisów.

Przewóz kota samolotem w transporterze

Jeśli chodzi o podróż w kabinie pasażerskiej, transporter może mieć formę usztywnionej, tekstylnej torby lub być wykonany z tworzywa sztucznego. Najważniejsze są jego wymiary. Przykładowo na dzień dzisiejszy Polskie Linie Lotnicze w przypadku samolotów B787 i B737 akceptują kontenery o wymiarach 55/40/20 cm, a w przypadku maszyn DH4, E70, E75, E95 o wymiarach 45/30/20 cm (zgodnie z informacją podaną na stronie LOT).

W trakcie podróży w kabinie pasażerskiej zwierzak musi cały czas przebywać w transporterze. Ten zaś najlepiej umieścić pod fotelem znajdującym się w rzędzie przed nami – musi tam się znajdować podczas startu, lądowania i w przypadku turbulencji.

Przewóz kota samolotem w luku bagażowym

Dużo bardziej rygorystyczne są reguły przepisy dotyczące przewozu zwierząt w luku bagażowym. W tym przypadku przy zakupie transportera dla kota musimy upewnić się, że spełnia on wymogi określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) Live Animals Regulations.

Kontener taki powinien być wykonany ze sztywnego sztucznego tworzywa. Zwierzak powinien mieć w nim zapewnioną swobodę ruchu – móc swobodnie stanąć, obrócić się i położyć. Zgodnie z informacją podaną obecnie na stronie LOT, jego przepisowe wymiary to: szerokość 40 cm, długość 55 cm, wysokość 20 cm dla samolotów B787 i B737 oraz szerokość 30 cm, długość 45 cm, wysokość 20 cm dla samolotów DH4, E70, E75, E97.

Pojemnik musi wentylowany z co najmniej trzech stron i posiadać dobre zamknięcie, które uniemożliwi kotu wydostanie się z niego podczas lotu. Na dnie należy umieścić miękkie podłoże, wykonane z chłonnego materiału (na wypadek, gdyby futrzakowi przydarzył się "mały wypadek") oraz wyposażony w pojemniki z wodą i jedzeniem. Kontener musi być ponadto oznaczony właściwą nalepką i odpowiednimi instrukcjami, dotyczącymi sposobu obchodzenia się ze zwierzęciem.

Osobnym problemem jest zachowanie kota w samolocie, podczas lotu, oraz opieka nad nim. Niewątpliwie jest to dla niego stresujące doświadczenie. Bardziej nawet niż podróż innych środkami transportu, ponieważ do nowych, nieznanych widoków, dźwięków i zapachów dochodzą jeszcze zmiany ciśnienia.

Jak pomóc kotu w czasie podróży samolotem?

Kotu przewożonemu w luku bagażowym, w trakcie lotu niewiele możemy pomóc. Musimy tylko wierzyć, że zniesie podróż w miarę dobrze.

Pupila, który leci z nami w kabinie pasażerskiej, możemy od czasu do czasu wesprzeć kilkoma ciepłymi słowami.

  • Nie przesadzajmy z okazywaniem troski. W większości przypadków bowiem jeszcze bardziej zestresujemy zwierzaka, prowokując go na przykład do głośnego miauczenia, co z pewnością może drażnić niektórych współpasażerów.
  • Zapewnijmy kotu spokój. Zestresowany kot zwykle stara się „odciąć” od negatywnych bodźców, zwija się więc w kłębek i zamyka oczy. Może nawet zasnąć, choć raczej nie będzie to mocny sen, lecz coś w rodzaju drzemki.
  • Preparaty uspakajające dla kota-  czy możemy je podać pupilowi przed podróżą samolotem? Sprawa jest dyskusyjna i niektórzy tego odradzają, argumentując, iż nie do końca wiadomo, w jaki sposób lek podziała na kota podczas lotu. Z pewnością decyzję o podaniu jakiegokolwiek środka należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który na co dzień sprawuje opiekę medyczną nad naszym mruczącym podopiecznym. 
  • Kocie feromony. Alternatywą dla leków uspokajających są preparaty imitujące naturalne kocie feromony, których zapach również działa na nasze mruczące czworonogi uspokajająco. Spryskuje się nimi wnętrze transportera. Woń tych środków nie jest wyczuwalna dla ludzkiego nosa, nie będzie więc przeszkadzała komuś z obsługi lotniska.
  • Warto ponadto zapoznać pupila z transporterem dużo wcześniej. Stawiamy go zatem w mieszkaniu, otwieramy i pozwalamy zwierzakowi swobodnie go eksplorować. W celu wzmocnienia pozytywnych skojarzeń, możemy wkładać do niego różne kocie smakołyki. 
  • Podczas podróży dobrze jest włożyć do transportera coś, co przesiąkło zapachem naszego kota: zabawki, posłanie itp.
Tu przeczytasz więcej o tym, jak uspokoić kota w czasie podróży

Przewóz kota samolotem - cena

Za wspólną podróż z pupilem trzeba oczywiście uiścić dodatkową opłatę. Jaką? To zależy od przewoźnika.

Przykładowo w Polskich Liniach lotniczych za przewóz kota samolotem w kabinie pasażerskiej zapłacimy obecnie 50 złotych na liniach krajowych. Wybierając się z pupilem do innego kraju europejskiego lub na bliski wschód dopłacimy 200 złotych. A podróż z pupilem do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin lub Japonii będzie nas kosztowała dodatkowo 280 złotych.

Trochę wyższa jest cena biletu kota, którego przewozimy w luku bagażowym. W lotach krajowych zapłacimy 280 złotych, w podróży po Europie lub do krajów Bliskiego Wschodu 600 złotych, a do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin i Japonii 1200 złotych.

Przeczytaj również, jak przewozić kota samochodem
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?