Reklama

Jak długo żyje cocker spaniel?
© otsphoto / Shutterstock

Jak długo żyje cocker spaniel?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Cocker spaniel to rasa psów znana ze swojego uroczego wyglądu i charakterystycznych uszu. Jak długo żyje i co może wpływać na jego długowieczność? 

Cocker spaniel to pies średniej wielkości o zwartej, proporcjonalnej budowie. Charakteryzuje się przede wszystkim długimi, zwisającymi uszami.

Jego futro jest miękkie i gęste, a różnorodne kolory i wzory dodają mu uroku. Nie można przejść obojętnie również obok jego dużych i okrągłych oczu.

Jak długo żyje cocker spaniel? 

Średnia długość życia cocker spaniela wynosi zazwyczaj od 12 do 14 lat. Należy jednak pamiętać, że na długowieczność psa wpływają różne czynniki, takie jak genetyka, pielęgnacja, dieta, aktywność fizyczna i opieka weterynaryjna. 

Przeliczając na lata ludzkie, cocker spaniel żyje od 69 do 78 lat. 

Zanim omówimy więcej informacji na temat długowieczności tej ujmującej rasy, konieczne jest rozróżnienie dwóch najbardziej znanych odmian cocker spaniela: cocker spaniela angielskiego i cocker spaniela amerykańskiego

Różnice między cocker spanielem amerykańskim a angielskim:

cocker spaniele

 © Shutterstock / Vera Zinkova

Cocker spaniel amerykański jest zazwyczaj nieco mniejszy i ma bardziej zwartą budowę. Jego uszy są zwykle dłuższe i nadają głowie kształt trójkąta.

Z kolei cocker spaniel angielski jest zazwyczaj nieco większy i ma łagodniejszy wygląd. Jego uszy również są długie, ale nie tak bardzo jak u cockerów amerykańskich, a sierść może być gęstsza i bardziej jedwabista.

Krzyżówki cocker spaniela

Jeśli ostatnich latach coraz popularniejsze są tzw. rasy hybrydowe, czyli krzyżówki dwóch ras. Decydując się na zakup takiego szczenięcia, pamiętaj, że rasy te nie są uznane przez żadną organizację, co oznacza, że nad ich hodowlami nie ma żadnej kontroli. Decydując się na rasę hybrydową, trzeba samodzielnie bardzo dokładnie sprawdzić hodowlę - w jakich warunkach żyją zwierzęta, jaki jest stan ich zdrowia, jak chowają się psy już kupione z hodowli. 

Najpopularniejsze krzyżówki cocker spaniela to:

Oprócz wspomnianych krzyżówek, cockery krzyżuje się także z innymi rasami, takimi jak labrador retriever, golden retriever czy bichon frise.

Choroby cocker spaniela

Choroby, na które narażona jest ta rasa, to: 

Z kolei cocker spaniel amerykański ma skłonność do takich dolegliwości, jak: 

  • Problemy z oczami (zaćma, jaskra itp.).
  • Wady serca.
  • Alergie.
  • Zapalenie ucha.
  • Padaczka idiopatyczna.
  • Choroba Taruiego (choroba genetyczna wpływająca na metabolizm węglowodanów).
  • Niedobór czynnika X (zaburzenie krzepnięcia krwi).
  • Hipoplazja kory nerek.
  • Niewydolność nerek.
  • Problemy z wątrobą.

Pochodzenie i ciekawostki

Cocker spaniel amerykański pochodzi bezpośrednio od cocker spaniela angielskiego, którego dostosowano w Ameryce do miejscowych gustów i nadano mu bardziej charakterystyczny wygląd. Pierwsza suczka przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1882 roku. Stopniowo cocker spaniel amerykański stał się odrębną rasą. Amerykański Kennel Club oficjalnie uznał ją w 1946 roku. FCI oficjalnie uznała rasę w 1965 roku.

Ze względu na ich zabawną i towarzyską osobowość, cocker spaniele świetnie dogadują się nie tylko z ludźmi, ale i innymi gatunkami zwierząt.

Opiekunowie tych uroczych czworonogów chętnie dzielą się w mediach społecznościowych humorystycznymi zdjęciami swoich pupili. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?