Reklama

pies i pieczarki
© Shutterstock

Czy pies może jeść pieczarki? Co zrobić, kiedy pies zjadł te grzyby?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Pieczarki to najpopularniejsze grzyby, które są dostępne w Polsce praktycznie przez cały rok i wcale nie trzeba jechać do lasu, by zaopatrzyć się w koszyczek smacznych i pożywnych grzybów. Czy pies może jeść pieczarki, czy lepiej jednak unikać podawania ich pupilowi?

Pieczarki są niskokalorycznym źródłem białka i antyoksydantów, a zawarta w nich chityna działa ja błonnik. Ich niski indeks glikemiczny i ciekawy smak sprawiają, że dość często pojawiają się na naszym stole nie tylko w zapiekankach czy pizzy, ale również w zupach, sosach czy sałatkach. Może zdarzyć się, że do pieczarkowego sosu dobierze się nasz psiak. 

Czy pozwalanie psu na jedzenie pieczarek to dobry pomysł?

Czy pies może jeść pieczarki?

Wszelkie grzyby – w tym pieczarki – nie są polecane jako dodatek do psiej diety. I choć w ich przypadku nie ma raczej ryzyka poważniejszego zatrucia (tak, jak może się zdarzyć w przypadku  grzybów niejadalnych), to nie powinno się świadomie wzbogacać nimi psich posiłków bo mogą być szkodliwe

Problem jaki mają psy z trawieniem pieczarek wynika z zawartości chityny w ich ściankach komórkowych. Psy nie trawią tego związku w pełni i choć stymuluje on perystaltykę jelit, bywa, że zjedzenie kilku pieczarek skończy się dla psa biegunką.

Lepiej zrezygnować z podawania psu pieczarek jeszcze z jednego powodu. O ile często jedzone przez nas grzyby, które możemy kupić w sklepie, np. pieczarki czy kurki, nie zaszkodzą psu mocno, mogą przyzwyczaić go do zapachu i smaku grzybów. W efekcie, w czasie wycieczki do lasu, pies może połakomić się na grzyba, który nie będzie już stosunkowo niegroźną pieczarką, a niebezpiecznym dla psa muchomorem.

Pies zjadł pieczarki – i co teraz?

Choć nie było to planowane, twój pupil jednak dobrał się do pizzy lub zapiekanki i widzisz jak kilka pieczarek właśnie znika w jego przełyku? Czy w takiej sytuacji należy od razu dzwonić do weterynarza?

Przy połknięciu przez psa kilku kawałków pieczarek z reguły nie ma powodów do paniki.

Zazwyczaj są już przetworzone, co ułatwia ich strawienie i nie powinny wywołać negatywnych skutków. Jeśli jednak zauważysz którekolwiek z objawów zatrucia lub reakcji alergicznej, należy natychmiast skontaktować się  z weterynarzem.

Typowe objawy zatrucia po zjedzeniu pieczarek przez psa

Jeśli pies zjadł większą ilość surowych pieczarek, może dojść do niestrawności. Biegunka i wymioty będą świadczyć o tym, że organizm psa nie radzi sobie ze strawieniem grzybów. Pojawić mogą się też wzdęcia i gazy. Przy małym psie, do wywołania powyższych objawów wystarczy niekiedy już kilka grzybków.

Poważniejsze zatrucie w przypadku pieczarek raczej naszemu psu nie grozi.

Jakie pies może jeść grzyby?

Grzyby są popularnym przysmakiem, cenionym za smak i wartości odżywcze. Ale czy nasze  zwierzaki mogą się nimi żywić? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Zasadniczo czworonogi mogą spożywać pewne rodzaje grzybów, ale bardzo ważne jest, aby były to tylko te, które są bezpieczne dla ludzi - takie jak pieczarki, portobello czy shiitake. Te powszechnie dostępne w sklepach grzyby są zazwyczaj bezpieczne dla psów, pod warunkiem, że są podawane w umiarkowanych ilościach i są dobrze przygotowane - najlepiej gotowane, bez dodatku przypraw.

Jednakże, istnieje wiele dziko rosnących grzybów, które są wysoce toksyczne zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Spożycie takich grzybów przez psa może spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym zatrucie, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego, zawsze upewnij się, że Twój pies nie ma dostępu do dziko rosnących, trujących grzybów podczas spacerów w lesie czy parku.

Kluczem do bezpiecznego wprowadzania grzybów do diety psa jest umiar i ostrożność. Jeśli planujesz poczęstować swojego pupila grzybem, zacznij od małych ilości, aby sprawdzić, jak na nie zareaguje. Niektóre psy mogą być bardziej wrażliwe na grzyby niż inne i mogą doświadczać problemów układu pokarmowego.

Podsumowując, karmiąc psa grzybami, sięgaj po te bezpieczne dla ludzi i podawaj je w niewielkich ilościach. Pamiętaj, aby unikać dziko rosnących leśnych grzybów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania dotyczące diety swojego psa, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Troska o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół zawsze powinna być na pierwszym miejscu!

Jak postępować w przypadku zatrucia grzybami?

Zatrucie grzybami to poważna sytuacja, która może nawet skończyć się śmiercią twojego czworonoga. Psy często eksplorują świat za pomocą nosa, co sprawia, że są narażone na spożycie potencjalnie toksycznych grzybów podczas spacerów. Oto jak możesz pomóc zwierzakowi, gdy wystąpiły pierwsze objawy zatrucia. 

1. Zachowaj spokój 

Jeśli zauważysz, że Twój pies zjadł nieznany grzyb, najważniejsze jest, aby zachować spokój. Spróbuj zidentyfikować pożywienie, jeśli to możliwe, zbierając resztki lub robiąc zdjęcia, co pomoże weterynarzowi w podjęciu odpowiedniego leczenia. 

2. Niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem

Zatrucie grzybami wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Nie próbuj leczyć psa na własną rękę. Skontaktuj się z weterynarzem lub najbliższą kliniką i opisz zaistniałą sytuację. Poinformuj o rodzaju grzybów, jeśli jesteś w stanie go zidentyfikować, oraz szacunkowej ilości spożytej przez psa.

3. Zastosuj się do zaleceń lekarza

Weterynarz może zalecić przyprowadzenie zwierzęcia do kliniki natychmiast lub rozpoczęcie pierwszej pomocy w domu, zależnie od oceny sytuacji. Może to obejmować wywołanie wymiotów u psa, jeśli do zatrucia doszło niedawno. 

4. Obserwuj psa i reaguj na objawy

Objawy zatrucia grzybami u psów mogą obejmować wymioty, biegunkę, osłabienie, zmiany w zachowaniu, drgawki, a nawet śpiączkę. Ścisła obserwacja stanu zdrowia pupila jest kluczowa. Poinformuj weterynarza o wszelkich obserwowanych zmianach w stanie zdrowia twojego czworonoga.

5. Zapobiegaj

Aby uniknąć przyszłych zatruć, zawsze uważnie obserwuj swojego psa podczas spacerów, szczególnie w obszarach bogatych w roślinność. Naucz zwierzaka komendy "zostaw to", aby nie podchodził do grzybów w lesie.

Podsumowanie

Grzyby nie są polecane jako dodatek do diety twojego pupila. Jeśli jednak chcemy podać je czworonogowi należy przygotować je w odpowiedniej formie - najlepiej ugotowane i bez żadnych dodatków przypraw. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie grzyby są odpowiednie dla naszych pupili. Szczególnie dzikie odmiany mogą kryć w sobie niebezpieczeństwo, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku, gdy nasz zwierzak nieoczekiwanie zje nieznany grzyb podczas spaceru, niezbędne jest szybkie działanie i kontakt z weterynarzem. Aby uniknąć takich sytuacji, warto nauczyć czworonoga komend, które pozwolą unikać potencjalnie niebezpiecznych znalezisk.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy pies może jeść pieczarki gotowane?

Czy pies może jeść pieczarki marynowane?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?