Reklama

pies i pieczarki
© Shutterstock

Czy pies może jeść pieczarki? Co zrobić, kiedy pies zjadł pieczarki?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Pieczarki to najpopularniejsze grzyby, które są dostępne w Polsce praktycznie przez cały rok i wcale nie trzeba jechać do lasu, by zaopatrzyć się w koszyczek smacznych i pożywnych grzybów. Czy pies może jeść pieczarki, czy lepiej jednak unikać podawania ich pupilowi?

Pieczarki są niskokalorycznym źródłem białka i antyoksydantów, a zawarta w nich chityna działa ja błonnik. Ich niski indeks glikemiczny i ciekawy smak sprawiają, że dość często pojawiają się na naszym stole nie tylko w zapiekankach czy pizzy, ale również w zupach, sosach czy sałatkach. Może zdarzyć się, że do pieczarkowego sosu dobierze się nasz psiak. 

Czy pozwalanie psu na jedzenie pieczarek to dobry pomysł?

Czy pies może jeść pieczarki?

Wszelkie grzyby – w tym pieczarki – nie są polecane jako dodatek do psiej diety. I choć w ich przypadku nie ma raczej ryzyka poważniejszego zatrucia (tak, jak może się zdarzyć w przypadku  grzybów niejadalnych), to nie powinno się świadomie wzbogacać nimi psich posiłków bo mogą być szkodliwe

Problem jaki mają psy z trawieniem pieczarek wynika z zawartości chityny w ich ściankach komórkowych. Psy nie trawią tego związku w pełni i choć stymuluje on perystaltykę jelit, bywa, że zjedzenie kilku pieczarek skończy się dla psa biegunką.

Lepiej zrezygnować z podawania psu pieczarek jeszcze z jednego powodu. O ile często jedzone przez nas grzyby, które możemy kupić w sklepie, np. pieczarki czy kurki, nie zaszkodzą psu mocno, mogą przyzwyczaić go do zapachu i smaku grzybów. W efekcie, w czasie wycieczki do lasu, pies może połakomić się na grzyba, który nie będzie już stosunkowo niegroźną pieczarką, a niebezpiecznym dla psa muchomorem.

Pies zjadł pieczarki – i co teraz?

Choć nie było to planowane, twój pupil jednak dobrał się do pizzy lub zapiekanki i widzisz jak kilka pieczarek właśnie znika w jego przełyku? Czy w takiej sytuacji należy od razu dzwonić do weterynarza?

Przy połknięciu przez psa kilku kawałków pieczarek z reguły nie ma powodów do paniki.

Zazwyczaj są już przetworzone, co ułatwia ich strawienie i nie powinny wywołać negatywnych skutków. Jeśli jednak zauważysz którekolwiek z objawów zatrucia lub reakcji alergicznej, należy natychmiast skontaktować się  z weterynarzem.

Typowe objawy zatrucia po zjedzeniu pieczarek przez psa

Jeśli pies zjadł większą ilość surowych pieczarek, może dojść do niestrawności. Biegunka i wymioty będą świadczyć o tym, że organizm psa nie radzi sobie ze strawieniem grzybów. Pojawić mogą się też wzdęcia i gazy. Przy małym psie, do wywołania powyższych objawów wystarczy niekiedy już kilka grzybków.

Poważniejsze zatrucie w przypadku pieczarek raczej naszemu psu nie grozi.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy pies może jeść pieczarki gotowane?

Czy pies może jeść pieczarki marynowane?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?