Reklama

chory pies

Pies wymiotuje żółcią: co to może oznaczać? Jak postępować?

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas priorytetem. Jednym z sygnałów, które mogą wzbudzić niepokój u opiekunów psów, są wymioty. Dowiedz się, co może być przyczyną wymiotów żółcią u psa i jak poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyny wymiotów u psów

Wymioty u psów to zjawisko, które może wynikać z różnych przyczyn. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku na grupie psów, które trafiły do weterynarza z powodu wymiotów, wskazano pięć głównych grup przyczyn.

  • Pierwsza grupa to choroby żołądkowo-jelitowe, które stanowiły aż 44% wszystkich przypadków. W tej kategorii dominowały ostre samoograniczające się wymioty. 
  • Druga grupa obejmowała choroby uogólnione, z którymi związane były wymioty u 27% pacjentów, a najczęstszą przyczyną była mocznica (choroba nerek).
  • Trzecią grupę stanowiły choroby spoza przewodu pokarmowego związane z jamą brzuszną (16%), a tu przeważało zapalenie trzustki. Neurologiczne przyczyny wymiotów występowały u 1,4% psów.
  • Wymioty mogą występować także w związku z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy pasożytniczymi.
  • Inne możliwe przyczyny to dieta, alergie, zaburzenia metaboliczne i czynniki toksyczne. 

Objawy wymiotów żółcią u psów 

Wymioty żółcią u psów często towarzyszą apatii, utracie apetytu i zmianom w zachowaniu zwierzęcia. 

Zanim podejmiemy działania mające na celu zwalczanie wymiotów, zastanówmy się, czy istnieją inne objawy towarzyszące, które mogą pomóc nam zidentyfikować przyczynę. 

Diagnostyka wymiotów żółcią u psów 

W przypadku częstych wymiotów żółcią warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 Badania diagnostyczne, takie jak analiza krwi, badanie moczu czy badanie obrazowe- usg, mogą pomóc zidentyfikować podstawową przyczynę problemu. Współpraca z profesjonalistą jest kluczowa dla skutecznego postawienia diagnozy. 

Leczenie wymiotów żółcią u psów 

Doraźne łagodzenie objawów obejmuje częstsze, ale mniejsze posiłki oraz unikanie długotrwałego głodzenia. 

Zmiany w diecie, wprowadzenie łatwostrawnych posiłków i ewentualnie stosowanie leków zaleconych przez weterynarza mogą pomóc w kontrolowaniu wymiotów. Leczenie powinno być związane z przyczyną.

Zapobieganie wymiotom żółcią u psów

Przestrzeganie regularnych posiłków, unikanie substancji szkodliwych i monitorowanie diety to kluczowe kroki w zapobieganiu wymiotom żółci u psa. Regularne wizyty u weterynarza pomagają w monitorowaniu ogólnego zdrowia zwierzęcia.

Kiedy szukać pomocy weterynaryjnej?

Jeśli psa dręczą częste wymioty żółcią, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im inne niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem. Natychmiastowa interwencja może być kluczowa dla zdrowia zwierzęcia.

pies wymiotuje żółcią
©Hryshchyshen Serhii/Shutterstock

BVS- syndrom wymiotów żółcią

Syndrom wymiotowania żółcią, znany również jako BVS (Bilious Vomiting Syndrome), to schorzenie, w trakcie którego pies wymiotuje żółcią w kolorze żółto-zielonym, bez obecności niestrawionego pokarmu.

 Uważa się, że w nocy płyn z dwunastnicy przedostaje się przez zwieracz odźwiernika do żołądka. Płyn ten zawiera żółć, która powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka i wywołuje wymioty. 

U ludzi jest to czasami nazywane refluksem żółciowym. Problem pojawia się częściej u młodszych, zdrowych psów.

W przypadku psów z BVS istotne jest zrozumienie, że problem może wynikać z refluksu z jelit, co dodatkowo wpływa na funkcjonowanie żołądka. Warto zauważyć, że psy z tym syndromem mogą częściej przejawiać wymioty, zwłaszcza jeśli są karmione sporadycznie, co potęguje problem.

Żółć to żółto-zielony płyn wytwarzany w wątrobie i przechowywany w pęcherzyku żółciowym. Uwalnia się do dwunastnicy, gdy jemy, gdzie pomaga rozkładać tłuszcz na kwasy tłuszczowe, które mogą być wchłaniane przez organizm. 

Jak diagnozuje się zespół wymiotów żółcią?

Objawy występują wcześnie rano i obejmują:

  • wymioty (płyn zabarwiony żółcią)
  • nudności (np. mlaskanie, ślinienie się)
  • tymczasowo zmniejszony apetyt

W większości przypadków objawy szybko ustępują po krótkim czasie, po spożyciu przez psa posiłku. 

Jak leczy się zespół wymiotów żółcią?

Istnieją dwie główne metody leczenia:

  • Dieta – w przypadku psów z BVS, zamiast dwóch większych posiłków rano i wieczorem, lepszym podejściem może być podział dziennych kalorii na 4 mniejsze posiłki w ciągu dnia, z ostatnim tuż przed snem, aby skrócić czas, w którym żołądek jest pusty przez noc.
  • Leki – lekarz weterynarii może przepisać leki, które pomagają w trawieniu, a także leki ochronią ścianę żołądka. 

Podsumowanie

Wymioty żółcią u psów to problem, który wymaga uwagi i zrozumienia. Warto być świadomym możliwych przyczyn i podjąć odpowiednie środki zaradcze. Najważniejsza jest współpraca z lekarzem weterynarii, który pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i opracuje skuteczny plan leczenia. 

Zdrowie pupili to nasz priorytet, dlatego nie wahajmy się szukać pomocy, gdy coś wzbudza nasz niepokój.

Bibliografia:
-Bilious Vomiting Syndrome in Dogs: Retrospective Study of 20 Cases (2002-2012); Leah Ferguson, Sara A Wennogle, Craig B Webb
-Zasady postępowania w przypadku wymiotów u psów i kotów; dr n. wet. Michał Ceregrzyn, lek. wet. Magdalena Kozioł

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?