Reklama

chory pies
© Iryna Imago/Shutterstock

Pies wymiotuje pianą: przyczyny, diagnoza i postępowanie

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Widok psa wymiotującego pianą może zaniepokoić każdego właściciela, jednak warto zdawać sobie sprawę, że to zjawisko nie zawsze musi świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. 

Przyczyny wymiotów u psów

Nadmierne, zbyt szybkie pochłanianie jedzenia, to jedna z powszechnych przyczyn wymiotów u psów. Wymioty mogą być także spowodowane problemami żołądkowo-jelitowymi, w tym infekcjami, a także nieprawidłowym połykaniem, na przykład związanym z ciałem obcym w przewodzie pokarmowym.

Zobacz video:

Objawy

Objawy towarzyszące wymiotom u psa obejmują:

  • utratę apetytu
  • letarg
  • ból brzucha lub dyskomfort
  • zwiększone ślinienie się
  • odwodnienie

Ważne jest, aby właściciele zwierząt monitorowali swoje psy pod kątem tych objawów i skonsultowali się z weterynarzem, jeśli utrzymują się lub nasilają.

Najczęstsze przyczyny wymiotami pianą u psów

Psy wymiotujące białą pianą to częsty problem wśród właścicieli zwierząt domowych. Piana jest często wytwarzana na skutek nadmiaru gazów i śliny w żołądku, które mieszają się z płynami.

Istnieje kilka przyczyn, dla których psy wymiotują pianą, od drobnych kwestii, takich jak niestrawność i narażenie na toksyny, po poważniejsze schorzenia, takie jak zapalenie trzustki i niedrożność. Chociaż wymioty pianą same w sobie nie zawsze są powodem do niepokoju, znajomość towarzyszących im objawów i rozpoznanie poważnych problemów zdrowotnych może pomóc w zapobieganiu dalszym komplikacjom. 

Identyfikacja przyczyn i objawów, konsultacja z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy oraz zrozumienie odpowiednich metod leczenia i zapobiegania są kluczowymi krokami w zapewnieniu dobrego samopoczucia psa. Oto najczęstsze przyczyny wymiotów pianą u psa.

Niestrawność

Niestrawność, jest częstą przyczyną wymiotów u psów. Psy mogą doświadczać rozstroju żołądka podobnie jak ludzie, ale częściej wymiotują. Niestrawność może wynikać ze spożywania niewłaściwego pokarmu, zbyt szybkiego jedzenia lub zmian w diecie.

Zapalenie żołądka i jelit

Zapalenie żołądka i jelit to stan, który może prowadzić do wymiotów białą pianą. Objawy te mogą wynikać z różnych czynników, takich jak infekcje bakteryjne lub wirusowe, pasożyty lub alergie pokarmowe. 

Odpowiednie nawodnienie i opieka wspomagająca ze strony lekarza weterynarii mają kluczowe znaczenie w leczeniu tego schorzenia.

Kaszel kenelowy

Kaszel kenelowy jest wysoce zaraźliwą chorobą układu oddechowego, która może powodować u psa wymioty białą pianą. Stan ten jest zwykle leczony odpoczynkiem, nawodnieniem, a czasem antybiotykami lub lekami przeciwkaszlowymi, w zależności od nasilenia.

Rozszerzenie i skręt żołądka

Skręt żołądka jest stanem zagrażającym życiu i często wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej, która może obejmować operację w celu skorygowania skrętu żołądka i zapobiegania nawrotom.

Parwowirus

Parwowirus psów jest wysoce zaraźliwą infekcją wirusową, która atakuje układ żołądkowo-jelitowy. Wirus ten może powodować ciężką biegunkę, wymioty (potencjalnie z białą pianą). 

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia jest kluczowe.

Narażenie na toksyny

Narażenie na toksyny, takie jak chemikalia, trujące rośliny lub zepsute jedzenie, może prowadzić do wymiotów w postaci białej piany. 

Ważne jest, aby zidentyfikować i usunąć źródło toksyny oraz natychmiast zwrócić się o pomoc weterynaryjną, aby zapewnić psu bezpieczeństwo. 

Zakażenie grzybicze

Infekcje grzybicze mogą wpływać na układ oddechowy lub pokarmowy psów, powodując kaszel lub wymioty białą pianą. Leczenie może obejmować leki przeciwgrzybicze, opiekę wspomagającą i leczenie wszelkich schorzeń, które mogły predysponować psa do infekcji.

Choroba Addisona

Choroba Addisona, to zaburzenie, w którym nadnercza nie produkują wystarczającej ilości niezbędnych hormonów, co może prowadzić do objawów takich jak osłabienie, nudności i problemy z ciśnieniem krwi. Leczenie polega na suplementacji hormonalnej.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to stan, który może powodować wymioty psa białą pianą. Schorzenie może być spowodowane dietą wysokotłuszczową, otyłością lub innymi czynnikami i wymaga natychmiastowego leczenia.

Choroby nerek

Choroba nerek u psa może być kolejnym powodem, dla którego wymiotuje on białą pianą. Nerki odgrywają kluczową rolę w filtrowaniu odpadów z krwiobiegu, utrzymywaniu równowagi elektrolitowej i produkcji hormonów. 

Jeśli nerki nie funkcjonują prawidłowo, toksyny mogą gromadzić się w krwiobiegu i powodować objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty białą pianą.

Choroba zapalna jelit

Zapalenie jelit (IBD) to stan, w którym przewód pokarmowy psa ulega zapaleniu, co utrudnia mu prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Objawy mogą obejmować wymioty białą pianą, biegunkę, utratę masy ciała i spadek apetytu. 

Leczenie IBD często obejmuje zmiany w diecie, leki zmniejszające stan zapalny i suplementy wspomagające zdrowie jelit.

Infekcja bakteryjna

Infekcja bakteryjna przewodu pokarmowego może powodować wymioty psa białą pianą. Powszechnymi winowajcami są Campylobacter, Salmonella i Clostridium. Infekcje bakteryjne mogą być poważne, prowadząc do odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej.  

W leczeniu pomogą antybiotyki i płynoterapia.

Nicienie

Nicienie sercowe to pasożyty, które mogą poważnie uszkodzić serce, płuca i naczynia krwionośne psa. Chociaż głównymi objawami walki z nicieniami sercowymi są kaszel i zmęczenie, ciężkie przypadki mogą prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wymioty białą pianą. 

Leczenie nicieni sercowych zazwyczaj obejmuje podawanie leków zabijających pasożyty i leczenie objawowe.

Choroby wątroby

Choroby wątroby u psów mogą wynikać między innymi z toksyn, leków lub uwarunkowań genetycznych. Pies z chorobą wątroby może wymiotować białą pianą z powodu pogorszenia czynności wątroby, co prowadzi do gromadzenia się toksyn we krwi. 

Leczenie chorób wątroby może obejmować leki, specjalne diety i suplementy mające na celu poprawę czynności wątroby i zmniejszenie stanu zapalnego.

Wrzody żołądka

Wrzody żołądka, mogą prowadzić do objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak wymioty białą pianą u psów. Przyczyny wrzodów żołądka mogą być różne, od leków, po infekcje bakteryjne, stres, czy nieprawidłową dietę. Opcje leczenia obejmują leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego i zmiany diety w celu przyspieszenia gojenia.

pies nie chce jeść
Daria Lixovetckay/Shutterstock

Diagnostyka

W przypadku uporczywych wymiotów pianą, konsultacja z weterynarzem jest niezbędna. Lekarz w celu postawienia diagnozy może posłużyć się poniższymi środkami:

  • Badanie kliniczne. Gdy pies wymiotuje białą pianą, pierwszym krokiem w diagnozie jest dokładne badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii. Weterynarz dokładnie zbada ogólny stan psa, sprawdzając oznaki odwodnienia, bólu lub niepokoju. Zbada również palpacyjnie jamę brzuszną, aby wyczuć wszelkie powiększone narządy, masy lub niedrożności.
  • Badanie krwi. Weterynarz może zalecić badanie krwi w celu przeanalizowania ogólnego stanu zdrowia psa. Zazwyczaj będzie to morfologia i badanie biochemiczne, które może zidentyfikować potencjalne zaburzenia równowagi elektrolitów, czynności nerek i enzymów wątrobowych.
  • Diagnostyka obrazowa. Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa ciało obce, lub niedrożność przewodu pokarmowego, może zalecić wykonanie usg lub zdjęcia rentgenowskiego. Te badania obrazowe mogą dostarczyć kluczowych informacji na temat narządów wewnętrznych i struktur psa, pomagając zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości lub problemy, które mogą powodować wymioty.
  • Badanie endoskopowe. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie endoskopii w celu bardziej szczegółowego zbadania przewodu pokarmowego psa. Procedura ta polega na wprowadzeniu małej, elastycznej rurki z kamerą i światłem przez pysk psa do żołądka i jelit. Może to pomóc zidentyfikować stany zapalne, wrzody, guzy lub inne problemy, które mogą powodować wymioty w postaci białej piany. 

Leczenie i zapobieganie wymiotom pianą u psa

Leki

W niektórych przypadkach leki pomogą złagodzić objawy i zająć się podstawową przyczyną wymiotów białej piany u psa. Na przykład, leki zobojętniające kwas żołądkowy mogą pomóc zmniejszyć nadmiar kwasów żołądkowych, podczas gdy leki przeciw nudnościom mogą zapobiegać dalszym epizodom wymiotów. 

Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Zmiany w diecie

Wdrożenie zdrowej diety może pomóc w zapobieganiu wymiotom u psów. Może to obejmować podawanie mniejszych, częstszych posiłków w celu zmniejszenia podrażnienia żołądka lub wprowadzenie łagodnego, niedrażniącego pokarmu diety. 

Nie zapominajmy o zapewnieniu naszemu czworonogowi stałego dostępu do świeżej wody. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać spersonalizowane porady dotyczące dostosowania diety dla Twojego psa. 

Hospitalizacja

W ciężkich przypadkach lub jeśli wymioty utrzymują się pomimo leczenia, konieczna może być hospitalizacja psa. Pozwala to lekarzom weterynarii ściśle monitorować stan psa, podawać dożylnie płyny w celu zwalczania odwodnienia i w razie potrzeby zapewnić dodatkowe leczenie. Hospitalizacja zapewnia również odpowiednią opiekę i uwagę, zwiększając szanse pupila na powrót do zdrowia.

Szczepienia

Środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia, mogą pomóc utrzymać psa w zdrowiu i uniknąć chorób, które mogą powodować wymioty białą pianą. Upewnij się, że szczepienia Twojego psa są aktualne zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W przypadku nagłych i nasilających się wymiotów, szczególnie jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy, konieczna jest szybka interwencja weterynaryjna. Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, a także ewentualne leczenie farmakologiczne, mogą przyczynić się do złagodzenia objawów. 

Zapobieganie nawrotom wymiotów

Profilaktyka jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia psa. Regularne wizyty kontrolne pozwalają monitorować jego stan zdrowia, a zrównoważona dieta przyczynia się do zapobiegania nawrotom wymiotów. Właściciele powinni również unikać nadmiernej ilości przysmaków, które mogą prowadzić do nadmiernej aktywności żołądka. 

Wymioty pianą u psa mogą być wynikiem różnych czynników, od prostych po bardziej złożone. Kluczowe jest skonsultowanie się z weterynarzem w przypadku powtarzających się objawów. Zrozumienie potencjalnych przyczyn oraz odpowiednie postępowanie pomagają utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie naszego czworonoga. 

Warto pamiętać, że świadoma opieka nad psem przyczyni się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych.

Bibliografia:
-Acute vomiting; L G King, M T Donaldson
-Choroby wewnętrzne małych zwierząt; R.W. Nelson, C.G. Couto
- Wymioty – najczęstsze przyczyny i diagnostyka różnicowa chorób związanych z występowaniem wymiotów u psów i kotów; dr n. wet. Maciej Grzegory

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?