Reklama

Zapalenie żołądka u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie żołądka u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska Lekarz weterynarii

aktualizacja dnia

Pies wymiotuje, jest osłabiony, nie ma apetytu i ma biegunkę? Przyczyn takich objawów może być wiele. Jednym z nich zapalenie żołądka. Sprawdź, jak rozpoznać schorzenie. Dowiedz się, co powoduje zapalenie żołądka i jak leczyć nieżyt żołądka. Przeczytaj.

 

Żołądek psa pełni wiele funkcji. Najważniejsze z nich to magazynowanie spożytego pokarmu, nawilżanie go, trawienie, mechaniczne rozdrabnianie treści pokarmowej i uwalnianie jej (po obróbce) do światła dwunastnicy, czyli początkowego odcinka jelita cienkiego.

Zapalenie żołądka (nieżyt żołądka) zaburza jego podstawowe funkcje, przez co proces trawienia nie zachodzi w sposób prawidłowy. Najczęstszym objawem, który niepokoi psich opiekunów są wówczas wymioty czworonoga, które mogą mieć charakter ostry lub przewlekły.

Zapalenie żołądka u psa

Ostre zapalenie żołądka u psa

To proces, który toczy się w powierzchownych lub głębokich warstwach ściany żołądka i charakteryzuje się zaburzeniami funkcji wydzielniczej i ruchowej tego narządu. Charakterystycznymi objawami są wymioty, które mogą wystąpić nagle lub dopiero po czasie.

Przyczyny ostrego zapalenia żołądka u psa to najczęściej infekcje, błędy żywieniowe, połknięcie przez psa toksycznych substancji czy reakcje nadwrażliwości. Objawy ostrego zapalenia żołądka u psa pojawiają się szybko po zadziałaniu czynnika wywołującego proces zapalny.

Przewlekłe zapalenie żołądka u psa

przewlekłe zapalenie żołądka u psa

©Shutterstock

Przyczyną przewlekłego zapalenia żołądka mogą być niektóre substancje chemiczne czy trujące rośliny, które połknął pies, obecność ciała obcego czy pasożytów w żołądku, czynników zakaźnych, wystąpienie nadmiernej kwasowości soku żołądkowego czy reakcje nadwrażliwości układu immunologicznego.

Inne możliwe przyczyny przewlekłego zapalenia żołądka u psa to połknięcie przez pupila niektórych ludzkich leków (niesterydowych leków przeciwzapalnych lub glikokortykosterydów), zjedzenie trujących roślin, nowotwory (chłoniak żołądka i jelit).

Charakterystyczne objawy to wymioty, które trwają powyżej 1 tygodnia. Chorują najczęściej starsze psy. Rasy predysponowane do wystąpienia przewlekłego zapalenia żołądka to:

Zapalenie żołądka i jelit u psa

Zapalenie żołądka i jelit to proces, który obejmuje dwa obszary, które pozostają ze sobą w ścisłym kontakcie - żołądek i jelita. Szerzy się przez ciągłość tkanek lub poprzez postępujące oddziaływanie czynników wywołujących zapalenie.

Objawy to silne, uporczywe wymioty oraz biegunka, która może mieć różny charakter (w zależności od przyczyny zapalenia) np. śluzowy czy nawet krwisty. Wewnętrzna temperatura ciała psa może być początkowo podwyższona i może sięgać powyżej 40 °C.

Zapalenie żołądka na skutek obecności ciała obcego

Niestety, wiele psów zjada przedmioty niejadalne, których przewód pokarmowy nie jest w stanie ani strawić, ani przesunąć wzdłuż przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.

Do zapalenia dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy przedmiot zalega przez jakiś czas w świetle żołądka i podrażnia błonę śluzową narządu, ale nie tylko. Proces zapalny może też być skutkiem ostrej reakcji zapalnej na skutek np. oddziaływania toksyn z ciała obcego na błonę śluzową żołądka.

Usunięcie ciała obcego z żołądka u psa nie zawsze wymaga operacji. Możliwe jest także usunięcie ciała za pomocą endoskopu podczas gastroskopii. Musisz jednak wiedzieć, że o sposobie leczenia powinien zdecydować lekarz.

Zapalenie żołądka u psa – objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia żołądka u psa są wymioty, które w zależności od tego, czy proces zapalny ma charakter ostry czy przewlekły, mogą występować z różną częstotliwością – mogą występować codziennie, kilka razy dziennie lub raz na kilka dni.

Wymiociny nierzadko są podbarwione żółcią, mogą zawierać resztki pokarmowe i niestrawione cząstki pokarmowe, skrzepy krwi lub strawioną (czarną) krew.

Inne objawy zapalenia żołądka psa to:

  • utrata apetytu lub zmniejszony apetyt,
  • posmutnienie, apatia, niechęć do aktywności fizycznej,
  • zwiększone pobieranie wody lub brak zainteresowania piciem wody,
  • brak zainteresowania zabawkami czy wspólną zabawą,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • utrata masy ciała,
  • odwodnienie,
  • biegunka.

Zapalenie żołądka u psa – diagnostyka

zapalenie żołądka u psa

©Shutterstock

Zapalenie żołądka u psów może być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego postępowanie diagnostyczne jest szerokie i wymaga zazwyczaj wielu badań dodatkowych, które pomogą ustalić przyczynę problemu.

Lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad, zbada klinicznie psa i na tej podstawie zleci wykonanie badań dodatkowych.

W takich sytuacjach zaleca się zazwyczaj zbadać krew pod kątem biochemicznym, by ocenić funkcjonowanie wątroby, trzustki i nerek oraz hematologicznym, by ocenić stopień odwodnienia oraz sprawdzić, czy ilość białych krwinek, które tworzą układ immunologiczny jest prawidłowy.

Inne badania dodatkowe, które warto wykonać przy podejrzeniu zapalenia żołądka to RTG jamy brzusznej, USG jamy brzusznej, gastroskopia wraz z biopsją błony śluzowej żołądka czy laparotomia zwiadowcza.

Zapalenie żołądka u psa – leczenie

Leczenie zapalenia żołądka u psa polega na ustabilizowaniu ogólnego stanu czworonoga i na wyeliminowaniu przyczyny, która wywołała stan zapalny. Pies może otrzymać płyny podskórnie lub dożylnie, które nawodnią go i wyrównają gospodarkę wodno-elektrolitową.

Lekarz weterynarii może też podjąć decyzję o rozpoczęciu antybiotykoterapii, włączeniu leków przeciwwymiotnych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W niektórych sytuacjach konieczna jest także operacja. 

Zapalenie żołądka u psa – dieta

Lekarz weterynarii może zalecić w niektórych przypadkach krótkotrwałą głodówkę, po której pies powinien otrzymywać pokarm lekkostrawny, niskotłuszczowy i miękki, najlepiej z jednym źródłem białka.

Dzienną dawkę pokarmu zaleca się następnie podzielić na 4-6 części. Specjalista może też zalecić zmniejszyć dzienną dawkę pokarmu o 25, 50 lub 75%.

Przy podejrzeniu alergii pokarmowej zaleca się wprowadzić pokarm, który zawiera zupełnie nowe źródło białka (dieta eliminacyjna) lub hydrolizowane białko (karma hipoalergiczna).

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?