Reklama

duży pies dog niemiecki
© duży pies

Największe rasy psów na świecie: 6 ras, które imponują swoim rozmiarem!

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Od majestatycznych dogów po potężne mastify, te imponujące  czworonogi zaskakują swoją wielkością i siłą, idącą często w parze z przyjaznym, łagodnym usposobieniem.

Jeśli pies, to tylko duży? Jeśli marzysz o posiadaniu czworonoga w rozmiarze XXL, poznaj kilka z największych ras psów na świecie. Pamiętaj jednak, że wybór rasy, to decyzja, która dotyczy nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim potrzeb danego czworonoga. 

Największe rasy psów na świecie

Decyzja o przyjęciu do rodziny ogromnego czworonoga powinna być dobrze przemyślana i oparta na pełnej świadomości potrzeb danego psa oraz umiejętności właścicieli w radzeniu sobie z tak dużym pupilem. Przede wszystkim warto się dokładnie zapoznać z charakterystyką danej rasy, poszukać kontaktu z innymi właścicielami, a także odwiedzić wystawy psów, gdzie można zobaczyć na żywo przedstawicieli tych wielkich psiaków.

Wilczarz irlandzki

Wymiary: wysokość: około 79-94 cm, waga: około 40-69 kg

wilczarz irlandzki
©Shutterstock

Wilczarz irlandzki to jedna z najbardziej imponujących i zarazem rzadko spotykanych ras psów na świecie. Ważą około 80 kilogramów i mierzą nawet do 90 centymetrów, co sprawia, że trudno nie zauważyć ich na spacerze. Ich sylwetka jest potężna, ale jednocześnie dostojna i elegancka. 

Irish wolfhound był pierwotnie hodowany do polowania na dużą zwierzynę. Dzisiaj są to psy domowe o spokojnym usposobieniu i umiarkowanej potrzebie ruchu. Niezwykle lojalne i oddane swoim opiekunom, są wspaniałymi towarzyszami rodziny.

Bernardyn

 • Wymiary: wysokość: około 67-90 cm, waga: około 64-120 kg
Bernardyn
©Shutterstock

Bernardyny to jedna z najstarszych ras psów, wywodzących się ze Szwajcarii. Choć są nieco niższe od wilczarzy irlandzkich, potrafią ważyć jeszcze więcej - nawet 120 kilogramów! Znane są przede wszystkim jako psy ratownicze pracujących w górach, ale to również wspaniałe psy rodzinne. Są niezwykle cierpliwe, delikatne i opiekuńcze, co czyni je psami odpowiednimi dla rodzin z dziećmi.

Pomimo swojej imponującej wielkości, bernardyny nie wymagają nadmiernie dużej ilości ruchu. Niemniej jednak, z racji swojej masy, potrzebują odpowiedniej przestrzeni do swobodnego poruszania się. Ich obfita, długa sierść wymaga regularnej i skrupulatnej pielęgnacji.

Dog niemiecki

 • Wymiary: wysokość: około 76-86 cm, waga: około 45-90 kg
dog niemiecki
©Shutterstock

Te potężne psy o proporcjonalnej, eleganckiej budowie czasem nazywane są "apollo wśród psów". Mimo ogromnych rozmiarów dogi niemieckie są bardzo delikatne  i łagodne w kontaktach z ludźmi i innymi zwierzętami. 

To pies, który jest oddany swojej rodzinie, ale również potrafi być doskonałym stróżem, gotowym bronić swoich bliskich w razie potrzeby. Te inteligentne psy są łatwe w szkoleniu i potrzebują codziennej dawki aktywności fizycznej. Długie spacery, biegi czy zabawy na świeżym powietrzu są ważne dla utrzymania ich zdrowia i kondycji.

Mastif angielski

 • Wymiary: wysokość: około 70-91 cm, waga: około 68-110 kg
mastif angielski
©Shutterstock

Mastif angielski, znany również jako "gentle giant" czyli "łagodny gigant", to rasa psa, która nie tylko imponuje swoją potężną budową ciała, ale również zdobywa serca swoją delikatnością i wiernością. To jedna z najstarszych ras, z korzeniami sięgającymi starożytnych czasów, a jej obecność w historii zawsze była związana z rozmachem i majestatem.

Pomimo swojej groźnej aparycji, mastif angielski ma łagodną i spokojną osobowość. To cierpliwy, zrównoważony pies, który kocha swoją rodzinę ponad wszystko i zawsze gotów jest okazywać uczucia. 

Ze względu na swoją imponującą wielkość, mastify angielskie potrzebują odpowiedniej przestrzeni, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Chociaż są spokojne w domu, regularne spacery i aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i kondycji.

Warto wiedzieć, że dotychczasowy rekord świata pod względem wagi należał do psa rasy mastif angielski. Pies o imieniu Zorba ważył 155 kilogramów i miał prawie 2 i pół metra długości.

Nowofundland

 • Wymiary: wysokość: około 63-74 cm, waga: około 45-68 kg
nowofundland
©Shutterstock

Nowofundland wyróżnia się nie tylko swoimi gabarytami, ale też niezwykłym charakterem. Znane ze swojej empatii nowofundlandy są czułe, delikatne i niezwykle przyjazne. Są także odważne, inteligentne i kochają wodę, co czyni je doskonałymi wodnymi psami ratowniczymi.  

Gęste futro psów tej rasy wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia. Dodatkowo, ze względu na ich skłonność do chorób oczu, ważne jest utrzymanie higieny okolic oczu i skóry.

Leonberger

 • Wymiary: wysokość: około 71-80 cm, waga: około 48-75 kg
leonberger
©Shutterstock

Leonbergery to psy o imponujących rozmiarach i harmonijnej, muskularnej budowie ciała. Mają charakterystyczną bujną i lśniąca sierść, nadającą im majestatyczny wygląd.

To psy o spokojnym i zrównoważonym temperamencie. Są przyjazne, lojalne i cierpliwe, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi.

Mimo imponującej wielkości leonbergery są zaskakująco energiczne. Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Długa i gęsta sierść psów tej rasy wymaga systematycznego szczotkowania, zwłaszcza w okresach linienia.

Z czym się wiąże opieka nad dużym psem?

Opieka nad dużym psem to nie tylko przyjemność z posiadania imponującego i silnego towarzysza, ale także odpowiedzialność za pupila wymagającego szczególnej uwagi. Oto kilka kluczowych aspektów, o których warto pamiętać, zajmując się psem w rozmiarze XL.

 • Odpowiednia przestrzeń: Duże rasy psów potrzebują przestrzeni, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Pies powinien mieć odpowiednio dużo miejsca w domu, w tym odpowiedniej wielkości posłanie, a także bezpieczne dla siebie zabawki, solidne obroże i smycze. Najlepiej jeśli będzie miał możliwość skorzystania z ogródka w czasie pomiędzy spacerami, aby móc „rozciągnąć łapy”.
 • Regularna aktywność fizyczna: Duże psy często (choć nie zawsze!) potrzebują intensywniejszego wysiłku fizycznego. Długie spacery, bieganie czy zabawy na świeżym powietrzu są nie tylko ważne dla ich zdrowia, ale również wpływają na zachowanie i samopoczucie.
 • Odpowiednia dieta: Zrównoważona dieta jest kluczowa dla zdrowia każdego psa. Duży pies powinien otrzymywać nie tylko porcje odpowiedniej wielkości, ale przede wszystkim mieć zrównoważoną dietę przystosowaną do swoich potrzeb i trybu życia. 
 • Szkolenie i socjalizacja. Czworonogi o tak imponujących rozmiarach mogą budzić respekt, a nawet strach samym swoim wyglądem. Odpowiednie szkolenie i socjalizacja są niezbędne, aby nauczyć je posłuszeństwa i odpowiednich zachowań wobec innych ludzi i zwierząt. 
 • Zdrowie: rasy olbrzymie są narażone na pewne charakterystyczne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów czy problemy z sercem. Regularne wizyty u lekarza pomogą wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych schorzeń. 
 • Koszty utrzymania: Pamiętaj, że duży pies to większe porcje żywieniowe, a więc również wyższe koszty utrzymania czworonoga
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?