Reklama

Ile kosztuje utrzymanie psa? Sprawdź, ile wynoszą miesięczne wydatki na psa

Pies z pieniędzmi © Shutterstock

Każdy, kto myśli o posiadaniu psa, powinien oszacować, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Ważne, by kwota ta mieściła się w domowym budżecie i zbytnio go nie obciążała. Jaki miesięczny budżet trzeba przewidzieć na utrzymanie psiaka?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Decydując się na psa - kupno lub adopcję - warto wziąć pod uwagę wszystkie, również te nieprzewidziane wydatki. Oznacza to, że do kosztów miesięcznych kosztów utrzymania psa powinniśmy zaliczyć nie tylko jego wyżywienie, ale również zabawki, ubranka, legowiska i inne akcesoria, szczepienia, koszty leczenia czy ubezpieczenia psa, a nawet bilety na podróże pociągiem czy samolotem (jeżeli planujemy regularnie podróżować z czworonogiem).

Koszt utrzymania psa - ile kosztuje karma dla psa?

Żywienie zwykle stanowi największą część miesięcznych kosztów utrzymania psiego przyjaciela. Zwłaszcza że jest to element, na którym świadomi opiekunowie raczej nie próbują oszczędzać – wychodząc z założenia, że to właśnie jakość jedzenia, jakie zwierzak otrzymuje, wpływa w największym stopniu na zdrowie psa, jego samopoczucie i komfort życia.

To, ile wyniesie miesięczny koszt wyżywienia psa, zależy od kilku czynników:

  • Wielkość i rasa psa – im większy czworonóg, tym wyższe jest jego zapotrzebowanie kaloryczne. Zwierzę, które waży 5 kilogramów, potrzebuje dziennie około 400 kcal. Duży pies o masie 50 kilogramów powinien przyjmować dziennie pokarm o zawartości ponad 2000 kcal.
  • Płeć – samce potrzebują zwykle większej ilości kalorii niż suczki. 
  • Stan zdrowia – psy o szczególnych potrzebach żywieniowych wymagają specjalnych, weterynaryjnych karm, których cena jest wyższa od przeciętnych. Suczki w ciąży lub karmiące potrzebują zwiększonej ilości kalorii.
  • Rodzaj diety – inny koszt wiąże się z dietą opartą na suchej karmie, inny na suchej i mokrej karmie, a inny na popularnej diecie BARF (opierającej się na surowym mięsie i dodatkach).
Przyjmuje się, że średni koszt pożywienia dla przeciętnej wielkości psa (około 30 kg), bez szczególnych potrzeb żywieniowych, to od 150 do 250 zł miesięcznie. 

Ile kosztuje utrzymanie psa? Opieka weterynaryjna

Wydatki związane ze szczepieniami, zabiegami, badaniami profilaktycznymi czy wizytami u weterynarza, to drugi najważniejszy element kosztów utrzymania psiaka.

Niestety, przed zakupem lub adopcją psa, nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jakiej opieki weterynaryjnej (i jak często) będzie on wymagał. Jeśli zwierzak często choruje, koszt leczenia może przyprawić o zawrót głowy i wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Na pewno musimy wziąć pod uwagę następujące koszta weterynaryjne:

  • Odrobaczanie – cena zależy od wagi zwierzęcia i lecznicy, średnio jest to 30 złotych rocznie.
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – te szczepienie jest obowiązkowe, do jego wykonywania obliguje nas prawo. Koszt jednego szczepienia to około 50 zł. Zastrzyk trzeba powtarzać co roku.
  • Dodatkowe szczepienia – są dobrowolne, jednak każdy odpowiedzialny właściciel powinien je wykonywać. Pakiet szczepień na najpopularniejsze choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby) to koszt ok. 100 złotych rocznie.
©Shutterstock

Do powyższych kosztów należy doliczyć też leczenie chorób czy urazów, których wystąpienia nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ciekawym rozwiązaniem może być wykupienie ubezpieczenia dla psa, które, w razie wypadku lub choroby, pokryje nawet 100% kosztów leczenia.

W zależności od obejmowanych świadczeń, ubezpieczenie czworonoga może kosztować od 50 do 500 złotych miesięcznie.

Ile kosztuje kastracja psa u weterynarza?

Kastracja lub sterylizacja psa – zabieg sterylizacji to jednorazowy wydatek rzędu 300-500 złotych. Sterylizacja chemiczna, jeżeli nie zdecydujemy się na operację, będzie nas kosztować około 600 złotych rocznie (preparat podaje się co 6 miesięcy).

Jaki jest miesięczny koszt utrzymania psa – akcesoria i wyprawka dla psa

Do bezpiecznego i komfortowego życia zwierzę potrzebuje szeregu akcesoriów. Najważniejsze z nich to obroże, smycz, kaganiec, szczotki do pielęgnacji sierści, miski oraz zabawki. Pies potrzebuje także legowiska. Ogólna zasada dotycząca kupna akcesoriów brzmi – szczeniakom kupujemy rzeczy tańsze, ponieważ i tak szybko zostaną one zniszczone.

W przypadku dorosłych psów możemy kupować droższe, lepszej jakości akcesoria. 

Koszt akcesoriów dla psa jest wyjątkowo trudny do oszacowania. Może on znacząco różnić się w zależności od tego, po akcesoria z jakiej półki cenowej zdecydujemy się sięgać.

W większości przypadków koszt wyprawki wyniesie co najmniej 200 złotych rocznie.

Dodatkowe koszty związane z utrzymaniem pupila

Obliczając, ile może kosztować nas miesięczne utrzymanie pupila, powinniśmy zastanowić się również nad dodatkowymi aktywnościami, w jakie zamierzamy go angażować. Przemyślmy, czy przewidujemy dla czworonoga szkolenia, zawody, wystawy lub różnego rodzaju treningi.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz