Reklama

Jak postępować podczas czkawki u psa?

Czkawka u psa
© Shutterstock

Troszcząc się o swojego pupila, często wyłapujemy każde nietypowe zachowanie, każde odstępstwo od tego, co przyjęte jest za normę. Tym, co niejednokrotnie trapi opiekunów czworonożnych przyjaciół jest czkawka u psa. Jak się ona objawia, jakie są przyczyny psiej czkawki i czy można jakoś pomóc zwierzakowi?

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Czkawka u psa – tak samo jak u ludzi – jest zjawiskiem fizjologicznym i wynika z podrażnienia nerwów przepony. Przypadłość ta bardzo przypomina ludzką czkawkę. Jeśli czworonoga męczy czkawka, zaobserwować możemy krótkie i częste drgania klatki piersiowej, słyszalny jest także charakterystyczny dla czkawki dźwięk.

Jak wygląda czkawka u psa?

U psów jest to przytłumiony odgłos, przypominający nieme stęknięcia: krótkie, nagle urywane i występujące z dużą częstotliwością. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest czkawka u szczeniąt – może zdarzać się nawet kilka razy w ciągu doby! Zjawisko to pojawia się nagle i równie nagle się kończy, zwykle po kilku minutach.

Również u dorosłych psów od czasu do czasu zdarza się psia czkawka. Jednak jeśli pojedynczy atak czkawki trwa dłużej niż pół godziny, a pupil dość często zmaga się z tą przypadłością, warto skonsultować się z weterynarzem, gdyż może ona być wówczas symptomem wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Z psem niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii, jeśli podczas czkawki zaobserwujemy u czworonoga:

  • zasinienie dziąseł,
  • nietypowe dźwięki wydawane przez psa (świszczący oddech, dudnienie, trąbienie, odgłosy dławienia),
  • wymioty,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem.

Co nie jest czkawką u psa?

Z pewnością za psią czkawkę nie należy uznawać drgawek całego ciała, torsji, kaszlu, napadu duszności.

Także niespokojne chodzenie psa po domu, połączone z intensywnym oblizywaniem się, raczej nie świadczy o tym, że zwierzę ma czkawkę, lecz prawdopodobnie psu jest niedobrze i będzie wymiotować.

Czkawka u psa - przyczyny

Shutterstock©

Istnieje wiele przyczyn czkawki u psa. Najczęstsze związane są ze złym karmieniem pupila:

•    zbyt obfite porcje posiłków,
•    potrawy bardzo zimne lub gorące,
•    sucha karma podawana bez odpowiedniej ilości wody do popicia,
•    podawanie karmy, na której składniki pies jest uczulony.

Wszystko to wywołać może czkawkę u czworonoga. Z kolei czkawka u szczeniaka to przede wszystkim wynik zbyt łapczywego jedzenia i – w efekcie – połykania dużej ilości powietrza, które wypełnia brzuszek, powodując podrażnienie przepony.

Przypadłość może wskazywać ponadto na zarobaczenie psa, być reakcją na połknięcie ciała obcego (jeśli szczenię często czka, koniecznie należy upewnić się, czy w jego zabawkach nie ma ubytków) albo na połykanie niepogryzionego pokarmu.

Psia czkawka może mieć także podłoże emocjonalne i pojawiać się w wyniku nadmiernej ekscytacji, niepokoju lub stresu czworonoga.

Kolejne możliwe przyczyny czkawki to wychłodzenie, przeziębienie, reakcja na niestrawność.

Czkawka u psa podczas snu

Ponieważ psy uwielbiają uciąć sobie drzemkę, gdy najedzą się do syta, bardzo częstym zjawiskiem jest czkawka podczas snu. Z jednej strony może ona wynikać ze spowolnienia procesu trawienia, z drugiej – z niekontrolowanego połykania powietrza, np. kiedy psu coś się śni.

Psia czkawka we śnie nie jest groźna, ale może być dość kłopotliwa dla czworonoga, zwłaszcza jeśli jest na tyle intensywna, że go wybudza. Najczęściej dotyka młode psy, przed ukończeniem pierwszego roku, co znajduje swoje uzasadnienie w specyficznym trybie życia szczeniąt – pory posiłków nieustannie przeplatają się z drzemkami.

Jak postępować w przypadku czkawki u psa?

©Shutterstock

W zdecydowanej większości przypadków czkawka u psa jest zjawiskiem niegroźnym i całkowicie naturalnym. Przypadłość powinna minąć w ciągu kilku – kilkunastu minut i tak naprawdę nie trzeba interweniować w żaden sposób.

Jeśli jednak pies odczuwa znaczny niepokój i dyskomfort, można złagodzić przebieg psiej czkawki, a jeszcze lepiej – przyczynić się do zminimalizowania ryzyka jej wystąpienia. Tylko tutaj jest przysłowiowy „haczyk” – aby skutecznie walczyć z czkawką u czworonoga, trzeba wiedzieć, co jest jej przyczyną.

Jeśli przyczyną czkawki u psa jest zbyt łapczywe jedzenie, warto spróbować rozłożyć posiłek na większym talerzu lub tacy.

Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w specjalną miskę spowalniającą jedzenie, która posiada elementy (labirynty, przegrody, skrytki) utrudniające psu szybkie wydobycie pokarmu. Nie należy wybierać miski ze zbyt skomplikowanymi przeszkodami, bo może to spowodować narastającą irytację zwierzęcia, a nawet stres czy agresję.

Przy podejrzeniu, że to posiłki przyczyniają się do wystąpienia czkawki u psa, możemy spróbować zmodyfikować menu i obserwować reakcję zwierzęcia. Możemy np.:

  • karmić psa mniejszymi porcjami,
  • podawać posiłki w temperaturze pokojowej,
  • zadbać o to, by pies zawsze miał swobodny dostęp do miski z wodą,
  • zapewnić pupilowi odpowiednie, spokojne warunki do spożywania pokarmu.
Kiedy już dojdzie do ataku czkawki u pupila i chcemy mu jakoś pomóc, najlepszą metodą na psią czkawkę jest… odwrócenie od niej uwagi psa i zaktywizowanie go.

Jeśli przyczyna czkawki ma naturę emocjonalną, pomaga przekierowanie uwagi czworonoga na pieszczoty lub zabawę. Jeśli natomiast podejrzewamy, że czkawka pojawiła się w wyniku połknięcia zbyt dużej ilości powietrza czy problemów trawiennych, warto nakłonić pupila do spaceru, biegania po ogrodzie, aportowania lub innej aktywności fizycznej.

Jeżeli nie wiemy, co jest przyczyną czkawki u psa, czkanie możemy przerwać, stosując matę węchową. Pies, skupiony na węszeniu przysmaków, szybko zapomni o ewentualnych negatywnych emocjach, a samo węszenie pomaga wyregulować oddech i „uspokoić” podrażnioną przeponę.

Czego nie należy robić, gdy pies ma czkawkę?

Z pewnością nie wolno stosować metod popularnych w walce z ludzką czkawką. W żadnym wypadku nie możemy straszyć psa ani podawać mu do zjedzenia cukru. Z typowo „ludzkich” metod walki z czkawką zadziałać może natomiast napojenie zwierzęcia – jeśli jednak pies nie będzie chciał pić, nie zmuszajmy go do tego.