Reklama

Czkawka u psa - jak się z nią uporać?

Czkawka u psa © Shutterstock

Troszcząc się o swojego pupila, często wyłapujemy każde nietypowe zachowanie, każde odstępstwo od tego, co przyjęte jest za normę. Tym, co niejednokrotnie trapi opiekunów czworonożnych przyjaciół jest czkawka u psa. Jak się ona objawia, jakie są przyczyny psiej czkawki i czy można jakoś pomóc zwierzakowi?

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia

Czkawka u psa jest zjawiskiem fizjologicznym i wynika z podrażnienia nerwów przepony.

Przypadłość ta bardzo przypomina ludzką czkawkę. Jeśli czworonoga męczy czkawka, zaobserwować możemy krótkie i częste drgania klatki piersiowej oraz charakterystyczny dla czkawki dźwięk.

Czkawka u psa - jak ją rozpoznać?

U psów jest to przytłumiony odgłos, przypominający stęknięcia. Są krótkie, nagle urywane i występujące z dużą częstotliwością. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest czkawka u szczeniąt – może zdarzać się nawet kilka razy w ciągu doby! Zjawisko to pojawia się nagle i równie nagle się kończy, zwykle po kilku minutach.

Również u dorosłych psów od czasu do czasu zdarza się psia czkawka. Jednak jeśli pojedynczy atak czkawki trwa dłużej niż pół godziny i pojawia się często,  warto skonsultować się z weterynarzem. Czkawka u czworonoga może ona być objawem wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Z psem niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii, jeśli podczas czkawki zaobserwujemy:

 • zasinienie dziąseł,
 • nietypowe dźwięki wydawane przez psa (świszczący oddech, dudnienie, trąbienie, odgłosy dławienia),
 • wymioty,
 • kaszel,
 • trudności z oddychaniem.

Co nie jest czkawką u psa?

Z pewnością za psią czkawkę nie należy uznawać drgawek całego ciała, torsji, kaszlu, napadu duszności.

Także niespokojne chodzenie psa po domu, połączone z intensywnym oblizywaniem się, raczej nie świadczy o tym, że zwierzę ma czkawkę, lecz prawdopodobnie psu jest niedobrze i będzie wymiotować.

Czkawka u dorosłego psa - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn czkawki u psa. Najczęstsze związane są ze złym karmieniem pupila:

•    zbyt obfite porcje posiłków,
•    potrawy bardzo zimne lub gorące,
•    sucha karma podawana bez odpowiedniej ilości wody do popicia,
•    podawanie karmy, na której składniki pies jest uczulony.

Czkawka u psa może wskazywać ponadto na:

 • zarobaczenie psa,
 • być reakcją na połknięcie ciała obcego (jeśli szczenię często czka, koniecznie należy upewnić się, czy w jego zabawkach nie ma ubytków),
 • połykanie niepogryzionego pokarmu, 
 • może mieć także podłoże emocjonalne i pojawiać się w wyniku nadmiernej ekscytacji, niepokoju lub stresu czworonoga.

Kolejne możliwe przyczyny czkawki to wychłodzenie, przeziębienie, reakcja na niestrawność.

Czkawka u szczeniaka - przyczyny

Czkawka u szczeniaka to przede wszystkim wynik zbyt łapczywego jedzenia i – w efekcie – połykania dużej ilości powietrza, które wypełnia brzuszek, powodując podrażnienie przepony.

Czkawka u psa podczas snu

Ponieważ psy uwielbiają uciąć sobie drzemkę, gdy najedzą się do syta, bardzo częstym zjawiskiem jest czkawka podczas snu. Z jednej strony może ona wynikać ze spowolnienia procesu trawienia, z drugiej – z niekontrolowanego połykania powietrza, np. kiedy psu coś się śni.

Psia czkawka we śnie nie jest groźna, ale może być dość kłopotliwa dla czworonoga, zwłaszcza jeśli jest na tyle intensywna, że go wybudza.

Najczęściej dotyka młode psy, przed ukończeniem pierwszego roku. Wynika to z ich trybu zycia - pory posiłków nieustannie przeplatają się z drzemkami.

Jak postępować w przypadku czkawki u psa?

©Shutterstock

W zdecydowanej większości przypadków czkawka u psa jest zjawiskiem niegroźnym i całkowicie naturalnym. Przypadłość powinna minąć w ciągu kilku – kilkunastu minut i tak naprawdę nie trzeba interweniować w żaden sposób.

Jeśli jednak pies odczuwa znaczny niepokój i dyskomfort, można złagodzić przebieg psiej czkawki. Tu jest jednak przysłowiowy „haczyk” – aby skutecznie walczyć z czkawką u czworonoga, trzeba wiedzieć, co jest jej przyczyną.

Zmiana nawyków żywieniowych psa

Przy podejrzeniu, że to posiłki przyczyniają się do wystąpienia czkawki u psa, możemy:

 • Spróbować rozłożyć posiłek na większym talerzu lub tacy.
 • Zainwestować w miskę spowalniającą jedzenie, która posiada elementy (labirynty, przegrody, skrytki) utrudniające psu szybkie wydobycie pokarmu. Nie należy wybierać miski ze zbyt skomplikowanymi przeszkodami, bo może to spowodować narastającą irytację zwierzęcia, a nawet stres czy agresję.
 • Karmić psa mniejszymi porcjami,
 • Podawać posiłki w temperaturze pokojowej,
 • Zadbać o to, by pies zawsze miał swobodny dostęp do miski z wodą,
 • Zapewnić pupilowi odpowiednie, spokojne warunki do spożywania pokarmu

Przekierowanie uwagi psa

Jeśli przyczyna czkawki ma naturę emocjonalną, pomaga przekierowanie uwagi czworonoga na pieszczoty lub zabawę.

Aktywizacja

Jeśli natomiast podejrzewamy, że czkawka pojawiła się w wyniku połknięcia zbyt dużej ilości powietrza czy problemów trawiennych, warto nakłonić pupila do spaceru, biegania po ogrodzie, aportowania lub innej aktywności fizycznej.

Mata węchowa

Jeżeli nie wiemy, co jest przyczyną czkawki u psa, czkanie możemy przerwać, stosując matę węchową. Pies, skupiony na węszeniu przysmaków, szybko zapomni o ewentualnych negatywnych emocjach, a samo węszenie pomaga wyregulować oddech i „uspokoić” podrażnioną przeponę.

Czego nie należy robić, gdy pies ma czkawkę?

Z pewnością nie wolno stosować metod popularnych w walce z ludzką czkawką. W żadnym wypadku nie możemy straszyć psa ani podawać mu do zjedzenia cukru.

Dobrze jest podać psu wodę – jeśli jednak nie będzie chciał pić, nie zmuszajmy go do tego.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz