Reklama

Okaż psu miłość nie tylko w walentynki!

milosc do psa
© Shutterstock

Walentynki to święto miłości – dzień, w którym chcemy spędzić czas z ukochaną osobą w przyjemny, często niecodzienny sposób. Ale kto powiedział, że nie możemy czegoś szczególnego na tę okoliczność zrobić ze swoim czworonożnym przyjacielem? Jeśli jesteś zdeklarowanym singlem i nie masz żadnych planów na 14 lutego, pora to zmienić! Twój pies każdego dnia pokazuje Ci na milion sposobów, jak bardzo Cię kocha. Ty również możesz to zrobić – i dobra jest ku temu każda okazja, nie tylko dzień świętego Walentego!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 10.02.2021, 12:42

Jak pies okazuje miłość?

Myślisz, że Twój pupil chyba nie przepada za Tobą, bo niekoniecznie chce – przyklejony do Twojej nogi – chodzić za Tobą krok w krok i towarzyszyć w każdej czynności? Ubolewasz nad tym, że nie lubi głaskania i przytulania na rękach?

Psy, tak samo jak ludzie, mają bardzo różne charaktery i temperament. Wśród przedstawicieli psiego gatunku są i takie rasy, które nie należą do szczególnie wylewnych – nie przepadają za pieszczotami, nie mają ochoty przesiadywać na kolanach i być drapane za uchem. Ale to nie tak, że nie kochają – robią to na swój własny, wyjątkowy sposób!

Skakanie

Już sam fakt tego, że pies przychodzi pod drzwi, by się z Tobą przywitać, gdy wracasz po kilku godzinach nieobecności, świadczy o tym, że się stęsknił – a skoro tęsknił, żywi do Ciebie uczucia. Nie musi jednak biec pod drzwi jak torpeda i powalać Cię na podłogę „siłą swojej miłości”… Nawet lepiej, by tego nie robił. Masz problem z tym, że pies na Ciebie skacze, gdy wchodzisz do domu? Sprawdź tutaj, jak oduczyć psa skakania.

Machanie ogonem

Jeśli psiak na Twój widok radośnie macha ogonem (przyjmuje zrelaksowaną postawę ciała, ruchy ogona są swobodne), także jest to niezbity dowód na to, że cieszy się, że Cię widzi – że po prostu jesteś, że do niego mówisz, zwracasz na niego uwagę. Bo psy niczego tak naprawdę nie pragną bardziej niż właśnie zainteresowania ze strony swojego opiekuna!

Lizanie po twarzy

Czy lizanie po twarzy może być oznaką miłości? Może, ale nie musi. Jeśli więc Twój pupil nie jest skory do tego typu wyczynów, nie przejmuj się, bo to jeszcze nie świadczy o tym, że jesteś mu obojętny – uwierz, że nie jesteś! Podobnie jak wtedy, gdy nie chce towarzyszyć Ci na kolanach lub pod nogami, gdy siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję. Może zwyczajnie wygodniej mu we własnym legowisku lub w przejściu, skąd może monitorować, co się dzieje w domu?

Chęć do zabawy

Co jeszcze świadczy o tym, że Twój czworonóg przepada za Tobą? Na pewno to, że chętnie się z Tobą bawi. Ale uwaga! Jeśli nie należy do rasy wyjątkowo energicznej i skorej do wygłupów, nie oczekuj tego, że będzie Cię szturchał nosem i przynosił piłeczkę. Może woli inne rodzaje aktywności… „mniej aktywnej”?

Reakcja na Twój głos

Dowodem sympatii jest też bez wątpienia reakcja na Twój głos. Pies, który nie lubi „obiektu” mówiącego do niego, boi się go lub nie ma ochoty na wejście w interakcję z nim, po prostu będzie go ignorował, może zacząć np. intensywnie węszyć, pić wodę, szukać wyjścia (są to tzw. zachowania przeniesione).

Jeżeli jednak Twój pupil pozostaje zrelaksowany (nie spina się i nie robi się czujny), patrzy na Ciebie z zainteresowaniem i ciekawością, gdy go wołasz, oznacza to, że czuje się w Twoim towarzystwie dobrze i bezpiecznie. Pies nie przychodzi na zawołanie? Nie jest to oznaka tego, że pies Cię nie kocha, a jedynie tego, że musisz popracować z psem nad skutecznym przywołaniem.

Jak okazać miłość psu? Nie tylko w walentynki!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli psów jest serwowanie pupilom „z miłości” smacznych kąsków – słodyczy, szyneczek, resztek z obiadu i innych niekoniecznie zdrowych smakołyków. Psy nie powinny jeść „ludzkiego” jedzenia, bo zwyczajnie im ono szkodzi. Dokarmianie psiaka pomiędzy posiłkami jest też prostą drogą do jego przekarmienia.

Jeśli więc chcesz okazać czworonogowi swoje pozytywne uczucia, po prostu poświęć mu czas, zaangażuj się we wspólne aktywności. Ćwicz z nim komendy, sztuczki – psy naprawdę lubią się uczyć i mają ogromną satysfakcję, gdy zdobywają nowe umiejętności.

To buduje ich pewność siebie i dobre samopoczucie. Oczywiście atrakcyjna nagroda zawsze jest w cenie, ale ową nagrodą za poprawne wykonanie zadania wcale nie musi być kawał mięcha.

©Shutterstock

Z powodzeniem może to być nagroda socjalna – jak super pochwała, pogłaskanie, wspólna zabawa. Jeżeli natomiast postanowisz ćwiczyć z czworonogiem na smakołykach, pamiętaj o tym, by automatycznie zmniejszyć porcję pokarmu do miski – to zapobiegnie jego przekarmieniu i rozwojowi nadwagi.

Mówi się, że jeśli naprawdę kogoś kochasz, musisz dać mu wolność. To prawda! Nie zmuszaj psa do oglądania z Tobą telewizji i nie trzymaj go na siłę na kolanach, gdy nie ma na to ochoty. Jeżeli chce pobyć w samotności, w ciszy i spokoju, daj mu taką możliwość. Zadbaj o to, by miał w domu swój własny azyl. Nie wołaj go usilnie, gdy widzisz, że śpi. Niech śpi!

Naprawdę uwielbiasz swojego pupila i chcesz, by był najszczęśliwszym stworzeniem na świecie? Pozwól zatem psu… być psem! Zapoznaj się choćby z podstawowymi informacjami na temat rasy, którą posiadasz.

Beagle dla przykładu lubią szczekać – nie robią tego wyłącznie z nudów, tęsknoty i frustracji, ale tak po prostu, zwyczajnie i… dla towarzystwa, dla rozrywki. Nie możesz więc szczekania wyeliminować całkowicie. Możesz je ograniczyć, uczynić z niego zabawę – np. szczekanie na komendę. Ale nie możesz psu zabronić szczekać!

Z kolei teriery i jamniki lubią kopać dziury w ogrodzie albo… w dywanie! Oczywiście na to nie pozwalaj, ale kopanie jest silną potrzebą naturalnie wynikającą z ich predyspozycji. Jeśli je uniemożliwisz, doprowadzisz do psiej frustracji.

Zapewnij psiakowi możliwość kopania – np. zrób w kącie ogrodu specjalną piaskownicę, a jeśli mieszkasz w bloku, chodź często z czworonogiem na łąkę czy do lasu, gdzie będzie mógł się nakopać do woli. Pies będzie wniebowzięty. I Ty też, bo unikniesz samowolki budowlanej w ogrodzie lub/i konieczności remontu z powodu dziur w nowiutkim parkiecie czy perskim dywanie…

Wiesz dlaczego większość słodkich labradorów, które mijasz na ulicy, to bardziej zapaśnicy sumo niż atleci? Bo nie są to psy kanapowe, stworzone do niedzielnych spacerków i do życia w średnio aktywnej rodzinie. To psy myśliwskie, aportujące z wody. Potrzebują dużo ruchu – jeśli posiadasz labradora, pamiętaj o tym!

Jak widzisz, pies Cię kocha i okazuje to na wiele sposobów. Ty także możesz okazać mu swoje uczucia – nie tylko w walentynki. Ale jest to dobra okazja, by zacząć, więc wyłącz komputer i idź do swojej czworonożnej miłości!