Reklama

KOT TRICOLOR
© Kifor production/Shutterstock

Kot tricolor – co to za umaszczenie? Czym różni się od kota szylkretowego?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Tricolorka, szylkretka z białym, calico – to nazwy jednego z najciekawszych typów umaszczenia u kotów. Jak wygląda kot tricolor, skąd bierze się to oryginalne ubarwienie i czy istnieją trójkolorowe kocurki?

Tricolorki – czyli koty szylkretowe z białym – to zwierzęta o dość rzadko spotykanym umaszczeniu, w niektórych krajach uznawanym za przynoszące szczęście. 

Najpopularniejsza odmiana barwna japońskiego kota zapraszającego – Maneki-neko, wzorowanego na rasie japoński bobtail, to właśnie szylkret z białym, czyli mi-ke.

Jak wygląda kot tricolor?

Tricolor, kot szylkretowy z białym, calico – wszystkie te określenia dotyczą jednej odmiany barwnej kota, mylonej często z kotem o umaszczeniu szylkretowym. Kot szylkretowy ma ubarwienie czarno-rude (bądź jeden z rozjaśnionych wariantów, np. niebiesko-kremowy). 

Zobacz video:

Tzw. tricolor natomiast to umaszczenie szylkretowe z białym, gdzie wyraźnie rozgraniczonym czarnym i rudym łatom towarzyszą białe partie futerka – czyli z genetycznego punktu widzenia takie, w których po prostu nie ma barwnika.

Ilość koloru białego u kota szylkretowego z białym może być różna – podobnie jak w przypadku innych kotów łaciatych, tak i wśród tricolorów spotykamy zarówno koty o umaszczeniu van czy arlekin, u których dominuje biel, jak i osobniki, u których białe łaty są jedynie domieszką do tych kolorowych.

Maine coon tricolor
Maine coon tricolor ©Shutterstock

Czy tricolorka jest dwukolorowa? Szylkret z białym genetycznie

Kot szylkretowy z białym jest rzadko spotykany, nawet w porównaniu do kotów szylkretowych bez domieszki bieli. 

Stąd bierze się jego niezwykłość i atrakcyjność – choć wynika ona zapewne i z faktu, że kontrastujące łaty w trzech kolorach mogą rozkładać się na okrywie włosowej rozmaicie i tworzyć wiele wariantów. Każdy osobnik wygląda inaczej ze swym unikalnym układem łat!

Tak samo jak w przypadku umaszczenia szylkretowego, szylkret z białym to ubarwienie zarezerwowane niemal wyłącznie dla kocich dam, ponieważ geny odpowiedzialne za kolor futra u kotów (czyli za produkcję barwnika) znajdują się na chromosomach płciowych.

Aby kot mógł mieć umaszczenie szylkretowe, muszą o u niego wystąpić równocześnie dwa allele – orange odpowiadający za wystąpienie koloru rudego i non-orange odpowiedzialny za jego brak. A ponieważ geny mogą znaleźć się tylko na chromosomie X, potrzebne są dwa chromosomy X, aby umaszczenie szylkretowe mogło wystąpić. 

 

kot szylkretowy
Kot szylkretowy bez białego @Shutterstock

Jest to więc możliwe u kotek (genotyp XX)… albo u kocurków z dodatkowym chromosomem X (XXY) będącym wynikiem mutacji. Tak powstaje kolor szylkretowy, natomiast żeby powstał szylkret z białym – musi pojawić się dodatkowo allel odpowiadający za umaszczenie łaciate.

Obecność genu łaciatości sprawia, że koty szylkretowe z białym zaliczamy właśnie do odmian łaciatych, tak jak wszystkie koty dwubarwne. Z genetycznego punktu widzenia bowiem szylkret to… jeden kolor, jedna forma umaszczenia, za którą odpowiada jeden gen, chociaż w dwóch wariantach. 

Dodatek bieli jest warunkowany tak samo jak u kotów czarno-białych czy rudo-białych.

Różnorodne nazewnictwo kotów tricolor

Nazewnictwo kotów tricolor jest na tyle różnorodne, że wprowadziło trochę zamętu, zwłaszcza że poszczególni autorzy książek czy artykułów mają swoje preferowane nazwy.

 • Umaszczenie szylkretowe z białym to poprawna polska nazwa. W ten sposób oznacza się odmianę barwną oficjalnie, np. na wystawach kotów rasowych. Nazwa ta pochodzi od rudo-czarnego ubarwienia pancerzy żółwi szylkretowych.
 • Tricolor to pochodzące z języka angielskiego określenie potoczne, oznaczające kota trójkolorowego. Niekiedy możemy spotkać nawet formę „trikolor”. 
 • Calico z kolei to nazwa amerykańska i spotkamy ją często na stronach anglojęzycznych oraz w książkach amerykańskich autorów. Często ta forma pozostaje niezmieniona w przekładzie na język polski.

„Calico” to słowo oznaczające perkal, czyli rodzaj tkaniny, często bogato barwionej, używanej m.in. do wyrobu pościeli. Ktoś kiedyś skojarzył niezwykłe umaszczenie kotów szylkretowych z białym z tym materiałem… i tak pozostało.

brytyjski krótkowłosy calico
Kot brytyjski krótkowłosy calico ©Shutterstock

Warianty szylkretu z białym

Klasyczne umaszczenie calico to kolory czarny i rudy połączone z bielą. Nie jest to natomiast jedyny wariant kolorystyczny tej formy umaszczenia. Podobnie jak w przypadku kotek szylkretowych, damy calico także mogą zaprezentować się w szacie nieco rozjaśnionej obecnością kolejnych genów.

Jeśli rozjaśnimy u kota kolor czarny, otrzymamy eleganckie, niebieskie futerko. Mocno rozjaśniony kolor rudy ukazuje się natomiast jako delikatna kremowa barwa. Odmianą, którą Amerykanie nazywają diluted calico (rozwodnione calico), jest więc umaszczenie niebiesko-kremowe. 

Kotki niebiesko-kremowe z białym prezentują się bardzo elegancko. Ich łaty tworzą mniej wyrazisty, łagodniejszy kontrast niż u klasycznych szylkretowych z białym.

Oprócz wariantu niebiesko-kremowego calico może występować także w formie czekoladowoszylkretowej z białym (łaty czekoladowe, rude i białe) oraz liliowoszylkretowej z białym (łaty liliowe, kremowe i białe).

Szczęśliwa tricolorka?

Niezwykłość umaszczenia calico sprawia, że w niektórych krajach kotki szylkretowe z białym uważane są za przynoszące szczęście. Japonia jest szczególnie znana z umiłowania do szylkretek, ale taki przesąd popularny jest także w Stanach Zjednoczonych. W USA kotki calico czasem nazywane są „pieniężnymi”. 

Także w Niemczech kotki szylkretowe z białym określane bywają jako Glückskatze, czyli przynoszące szczęście. W Anglii natomiast za wyjątkowo szczęścionośne uchodzą kocurki calico – oczywiście ze względu na swą ogromną rzadkość.

Przesądy przesądami, ale niewątpliwie każdy z tych kotów potrafi przynieść szczęście swojemu opiekunowi – ponieważ jest to kocia cecha niezależna od umaszczenia!

Rasowe tricolorki – u których ras możemy spotkać umaszczenie calico?

Umaszczenie szylkretowe z białym jest rzadkie i unikalne, natomiast federacje felinologiczne dopuszczają ten typ umaszczenia u wielu ras! Oto lista ras, u których FIFe uznaje odmianę:
calico:

 • amerykański curl długowłosy i krótkowłosy,
 • Cornish rex,
 • Devon rex,
 • doński sfinks,
 • German rex,
 • japoński bobtail,
 • kot egzotyczny krótkowłosy,
 • kot europejski krótkowłosy,
 • kot brytyjski krótkowłosy i długowłosy,
 • kot norweski leśny,
 • kot orientalny krótkowłosy i długowłosy,
 • kot perski,
 • kot syberyjski,
 • kurylski bobtail krótkowłosy i długowłosy,
 • LaPerm długowłosy i krótkowłosy,
 • manx i cymric (długowłosa wersja manxa),
 • Maine coon,
 • peterbald,
 • selkirk rex krótkowłosy i długowłosy,
 • sfinks kanadyjski,
 • turecka angora,
 • turecki van.

Ponadto umaszczenie szylkretowe z białym dopuszczalne jest u ras nieuznawanych przez FIFe, natomiast zarejestrowanych w innych federacjach. Do tych ras należą np. kot amerykański krótkowłosy, kot amerykański szorstkowłosy, munchkin czy szkocki fold.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?