Reklama

Czy kot może jeść lody? Jak pomóc kotu w upalne dni?

dziewczynka podaje kotu lody © Shutterstock/Inna Glushkova

Latem większość z nas uwielbia lody – dla ich smaku i orzeźwiającego chłodu. Czy w ten sam sposób możemy pomóc ochłodzić się kotu? Pamiętajmy, że nasz pupil ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż my i wiele produktów może mu zaszkodzić. 

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano

Koty słyną z zamiłowania do ciepła. Nawet tym ciepłolubom może jednak doskwierać zbyt wysoka temperatura. Nie oznacza to jednak, że sposoby, jakimi my radzimy sobie z upałami, sprawdzają się także u kotów. Zwłaszcza, że jedzenie lodów nie przyniesie mruczkowi żadnych korzyści. A może zaszkodzić.

Czy kot może jeść lody?

Odpowiedź na pytanie jest prosta - kot nie może jeść lodów. I to z kilku powodów. Przede wszystkim należą one do słodyczy, których nasi ulubieńcy jeść nie mogą. Po pierwsze, część lodów wyrabia się na bazie mleka. Koty nie powinny jeść produktów mlecznych, ponieważ ich układ pokarmowy pozbawiony jest enzymu umożliwiającego trawienie laktozy. U kociaków karmionych mlekiem matki pewna ilość laktazy jest wytwarzana do momentu, gdy zwierzętom jest to potrzebne.

Po przestawieniu na pokarm stały koty nie potrzebują mleka i tracą zdolność jego trawienia. Jedzenie produktów mlecznych może skończyć się wzdęciami i biegunką. Po drugie wysoka zawartość cukrów w naszych letnich przekąskach jest szkodliwa dla kotów.

W internecie krążą natomiast przepisy na lody dla kota przygotowane na bazie mleka bez laktozy. To również nie jest dobry pomysł. Dlaczego?

  • Po pierwsze – nie tylko laktoza należy do tych składników mleka, których nasze czworonogi powinny unikać. Główne białko mleka krowiego, czyli kazeina, jest silnym alergenem; uważa się, że odpowiada za wiele przypadków kocich alergii pokarmowych. Co więcej, białko to długo zalega w żołądku małego drapieżnika, wywołując dyskomfort w jamie brzusznej, a także utrudniając wchłanianie tych składników pokarmowych, których zwierzę potrzebuje. 
  • Po drugie – czynnikiem problematycznym jest także temperatura. Niezależnie od pory roku, kot powinien otrzymywać posiłki i wodę w temperaturze pokojowej (karma może być delikatnie ciepła, nie gorąca). Szok termiczny, jakim będzie zjedzenie lodów czy wypicie zbyt zimnej wody może sprawić, że zwierzak dostanie zapalenia gardła, które jest wrażliwe na temperaturę pokarmu.

Warto dodatkowo wspomnieć, że kot nie czerpie przyjemności z jedzenia lodów. Drapieżniki te nie mają zdolności odczuwania słodkiego smaku –zdecydowanie nie ciągnie ich więc do słodyczy. Niektóre mruczki oczywiście mają ochotę lizać lody, a to ze względu na zawartość mleka. W większości przypadków od jednego liźnięcia nic się oczywiście nie stanie, ale uwaga na niektóre smaki, które zawierają składniki niebezpieczne dla mruczków.

Chodzi tu przede wszystkim o lody czekoladowe, kawowe, z rodzynkami. Składniki te są toksyczne dla naszych zwierząt.

Jeśli nie lody dla kota, to co? Jakimi przekąskami poczęstować mruczka?

Co podać kotu jako nagrodę czy wyraz naszej sympatii? Zwierzęta te nie powinny dostawać smakołyków na bazie mleka i generalnie takich, które my uznajemy za smaczne. Najlepszą przekąską dla kota jest mięso. Mogą to być kawałki surowego mięsa (jeśli jest poprzerastane, sprawdzi się znakomicie także jako czyściciel zębów), mięso suszone, a także wysokiej jakości gotowe smaczki.

Mruczki uwielbiają liofilizowane kawałki mięsa lub ryby; bardzo chętnie jedzą także rybne polędwice czy miękkie i na wpół suszone mięsne kąski.

Jak koty radzą sobie z wysokimi temperaturami?

Nie zapomnij, że koty pochodzą od pustynnego przodka! Koty nubijskie to mieszkańcy terenów suchych i sezonowo suchych. Ten drapieżnik nie musiał pić wiele – zapotrzebowanie na płyny zaspokajał zjadając upolowane zwierzęta. Wciąż wiele elementów zachowania oraz biologii kota odpowiada profilowi zwierzęcia zamieszkującego półpustynie – łącznie z faktem, że nasi ulubieńcy znoszą wysoką temperaturę lepiej niż my, mimo że mają stosunkowo mało gruczołów potowych.

Koty pocą się głównie łapami – to tam umiejscowiona jest większość kocich gruczołów potowych.

Dlatego właśnie zwierzak ten chłodzi się, kładąc się tak, aby łapki skierowane były poduszeczkami do góry. Niekiedy w gorące dni możesz także zauważyć, że pupil pozostawia na podłodze wilgotne ślady stóp.

Drugim sposobem na schłodzenie się w letni dzień jest standardowa kocia toaleta. Wylizując się językiem i pozwalając wilgoci parować, koty "biorą orzeźwiającą kąpiel". Koty raczej nie zieją, tak jak psy. Ziajanie to ostateczność – jeśli zdarza się częściej, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii pod kątem m.in. problemów z sercem.

Poza tym mruczki mogą szukać przewiewnych miejsc (choć i tak często zauważysz je na nasłonecznionym parapecie!) oraz więcej pić. Pamiętaj też, że kocie futro nie jest tylko "ubraniem" zimowym! Latem jest lżejsze niż zimą i zapewnia zwierzęciu możliwość regulowania temperatury ciała, a przede wszystkim chroni delikatną skórę przed ostrym słońcem.

Dlatego właśnie rasy bezwłose muszą być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. I również dlatego nie należy golić kotów latem. To błąd, który wciąż popełnia wielu opiekunów. Koty golimy tylko wówczas, gdy wymagają tego względy medyczne (w tym w przypadku niemożliwych do usunięcia kołtunów).

Kolejnym popełnianym błędem jest karmienie kotów zimnym pożywieniem. Nie podawaj kotu jedzenia bezpośrednio po wyjęciu z lodówki – również dlatego, że wówczas pokarm traci na smakowitości.

Bezpieczne sposoby na ochłodę dla twojego pupila

Jak możemy pomóc kotu w największe upały? Poniżej przedstawiamy listę sposobów, które doskonale się sprawdzą i będą całkowicie bezpieczne dla zwierząt.

  • Woda to podstawa! Porozstawiaj więcej misek z wodą w różnych miejscach domu. Niech będzie to woda chłodna – warto włożyć do miski 2–3 kostek lodu; niech nie będzie natomiast zbyt zimna. Nie zapomnij, że w większych miskach woda wolniej się nagrzewa. Pamiętaj też o fontannach dla kota – zwłaszcza dla kotów, które mało piją i warto zachęcać je do tego zwłaszcza latem. W gorące dni nawet "pustynne" mruczki powinny pić więcej.
  • Wentylacja – pozostaw kotu otwarte drzwi do różnych pomieszczeń – niech ma możliwość zarówno powygrzewania się na słońcu, jak i odpoczynku w chłodniejszym miejscu. Warto, aby otwarta była łazienka – zwierzę może mieć ochotę położyć się na płytkach; niektóre wybierają także wannę czy umywalkę. Uchylaj okna od strony nienasłonecznionej, pamiętając, aby zabezpieczyć je specjalnymi kratkami uniemożliwiającymi zwierzętom zaklinowanie się.
  • Specjalne maty chłodzące – maty dla zwierząt domowych wypełnione są żelowym wkładem, który zaczyna chłodzić jej powierzchnię pod wpływem nacisku. Mata może jednorazowo działać nawet kilka godzin, po czym potrzebuje krótkiej przerwy, aby znowu działać. Część kotów lubi odpoczywać na takich matach. Kupisz je w sklepach zoologicznych.
  • Wilgotny ręcznik/ściereczka – to sposób na dodatkowe wspomożenie kociej toalety schładzającej ciało. Zmocz ręcznik, a następnie wyciśnij nadmiar wody i połóż wilgotną tkaninę na grzbiecie twojego ulubieńca. Ręcznik zadziała w tym wypadku jak większa wersja kociego języka.
  • Podawanie pełnoporcjowej mokrej karmy również dostarcza niezbędnych płynów twojemu pupilowi!

Pamiętaj, aby szczególną opieką otoczyć latem kocich seniorów (wraz z wiekiem odporność na wysokie temperatury spada, podobnie jak u ludzi), małe kocięta, koty chore, a także koty ras brachycefalicznych (z płaską kufą, np. persy), które mogą mieć trudności z oddychaniem w letni dzień i rasy bezwłose, szczególnie wrażliwe na słońce.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz