Reklama

czy pies może pić kawę
© Ksenia Raykova / Shutterstock

Czy pies może pić kawę? Przeczytaj, zanim poczęstujesz nią pupila!

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Psy nie mogą pić kawy. Co jednak się stanie, gdy nasz zwierzak jej skosztuje? Odpowiadamy!

Według badań ponad 66 procent Polaków regularnie spożywa kawę, a połowa z nas rozpoczyna dzień od jej wypicia. W spożyciu kawy Polska jest na 11. miejscu na świecie.

Nasze psy nie nie potrzebują jednak kofeiny. Co więcej, jest ona dla nich szkodliwa. Dowiedz się, co robić, gdy Twój pies napije się kawy.

Co zawiera kawa?

Kawa to napój przygotowywany zmielonymi ziarnami kawowca. Ziarna kawowca pochodzą z różnych gatunków, takich jak Coffea arabica i Coffea canephora (znane również jako Coffea robusta). Ziarna kawowca zawierają wiele składników, które wpływają na smak, aromat i działanie kawy. Oto główne składniki:

Kofeina: Kofeina to naturalny alkaloid, który działa jako stymulant i jest odpowiedzialny za pobudzające działanie kawy na układ nerwowy. Kofeina ma również działanie diuretyczne.

  • Lipidy: oleje i tłuszcze, które wpływają na bogaty smak kawy.
  • Kwas chlorogenowy: Jest to rodzaj polifenolu, który występuje w kawie. Ma działanie antyoksydacyjne i wpływa na smak kawy.
  • Białka: W kawie są obecne także białka, jednak ich ilość jest stosunkowo niska.
  • Węglowodany: Ziarna kawowca zawierają także różne formy cukrów i węglowodanów.
  • Minerały: W kawie znajdują się pewne ilości minerałów, takich jak potas, magnez, fosfor i inne.
  • Przeciwutleniacze: Kawowe ziarna są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie.

Kawa jest znana ze swoich właściwości pobudzających i wielu z nas spożywa ją regularnie. Pamiętajmy jednak, że to, co ma całkiem dobry wpływ na ludzi, często nie jest odpowiednie dla psa! Właśnie tak jest w przypadku kawy.

Kawa dla psa: czy pies może pić kawę?

Kofeina to naturalny alkaloid występujący nie tylko w ziarnach kawy, ale również takich napojach, jak cola, czy czarna i zielona herbata. Jej duże ilości można znaleźć w fusach kawy, które dla naszych zwierzaków mogą wyglądać jak smakowity kąsek. 

Kofeina jest jednak szkodliwa dla psów. Filiżanka kawy zawiera średnio 70-80 mg kofeiny.

 Do wywołania efektu kardiotoksycznego u zwierząt potrzebne jest około 25 mg kofeiny na kg masy ciała: u czworonoga o masie ciała 10 kg wystarczy zatem około 3,5 filiżanki kawy, aby zwierzak miał problemy ze zdrowiem.

Nawet przy mniejszych ilościach warto obserwować pupila, zwłaszcza jeśli jest w podeszłym wieku lub ma problemy z sercem. 

Objawy zatrucia kawą u psa 

Jeśli Twój pies połknął dużą ilość kawy, objawy zatrucia pojawią się w ciągu 30-60 minut.

W rzeczywistości działanie kofeiny na układ nerwowy powodujące efekt energetyzujący następuje około pół godziny po spożyciu.

Zwróć uwagę na: 

  • niepokój, pobudzenie,
  • wymioty,
  • przyspieszone bicie serca

Kiedy pojawią się te objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub udaj się do najbliższej przychodni: w niektórych przypadkach zatrucie kofeiną może nawet doprowadzić do śmierci.

Przeczytaj, jakich innych produktów nie wolno podawać psom

Co się stanie, jeśli pies wypił kawę w dużych ilościach?

Jeśli masz pewność, że Twój pies spożył duże ilości kawy (a raczej kofeiny), natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Po stwierdzeniu obecności objawów zatrucia, weterynarz może zalecić wywołanie wymiotów, jeśli połknięcie miało miejsce niedawno; lub zaaplikować kroplówkę.

Czworonóg może czuć się źle przez następne 6-12 godzin, w zależności od spożytej ilości kawy. Mogą one być jeszcze poważniejsze u psów, które już cierpią na choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi. Śmiertelna dawka kofeiny w przypadku psów i kotów to około 150 miligramów na kilogram ciała.

Jeśli Twój psiak skosztował kilka kropelek kawy z Twojej filiżanki, nie masz powodów do obaw. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z weterynarzem.

Jaki wpływ ma kawa na psy tropiące narkotyki?

Pomimo silnego i intensywnego zapachu kawy psy policyjne i tak są w stanie wyczuć inne substancje przez jej aromat.

Kawa nie ma zatem wpływu na niesamowity węch tych czworonogów, które nie tylko potrafią wyczuwać daleko zlokalizowane zapachy, ale także potrafią je rozróżnić.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?