Reklama

pies je lody

Czy pies może jeść lody?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Okres wakacji to dni pełne wrażeń i wypoczynku. Chcemy, by nasze ukochane psy także wyjątkowo spędziły ten czas. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy podawanie czworonogom ludzkich przekąsek to dobry pomysł? Czy psy mogą jeść lody?

Coraz większa liczba właścicieli traktuje swoje psy jak członków rodziny. Pupile towarzyszą nam wszędzie: śpią z nami w łóżkach i jeżdżą na wakacyjne eskapady. Niezmiennie czekają, aż wrócimy z pracy, a potem pomagają się odstresować, wyciągając nas na spacer. Nic dziwnego, że chcemy dla nich wszystkiego, co najlepsze.

Czasem jednak rzeczy, które nam służą, niekoniecznie są dobre dla naszych zwierząt - warto o tym pamiętać, zanim podzielimy się z pupilem ulubionymi przekąskami lub założymy, że to, co sami lubimy, z pewnością spodoba się także naszemu psu.

Lody dla psa - wyraz miłości czy lekkomyślność?

Kwestia diety często okazuje się szczególnie problematyczna - większość ludzi czerpie dużą przyjemność z jedzenia, a widząc psa czekającego, aż podadzą mu smakowity kąsek ze swojego talerza, zakładają, że czworonóg również uwielbia jeść.

Psy mają jednak znacznie uboższe kubki smakowe, inny metabolizm, a często także znacznie mniejszą masę ciała niż właściciele. 

W efekcie to, co nam służy (lub przynajmniej nie szkodzi), może okazać się groźne, a nawet śmiertelne dla naszych pupili! Nieprawidłowa dieta prowadzi do nadwagi, z którą trudno walczyć, może także wywołać wiele groźnych chorób.

Przykładem może być awokado, które dla psów jest toksyczne oraz szkodliwe dla czworonogów orzechy makadamia. A jak wygląda kwestia słodyczy i przekąsek, po które chętnie sięgamy?

Czy pies może jeść lody?

©Shutterstock

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Podawanie psom ludzkich słodyczy nigdy nie jest wskazane, ale lody mają tyle różnych odmian, że trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto sprawdzić ich skład, w którym nie powinno być:

  • ksylitolu - to popularny słodzik dla ludzi, który jest trujący dla psów. W ludzkiej diecie stanowi zdrowy zamiennik białego cukru i jest często wykorzystywany do produkcji słodyczy, ale także leków, past do zębów czy gum do żucia. Spożycie nawet niewielkiej ilości może spowodować nagłą śmierć czworonoga, ponieważ ten składnik wywołuje szybkie uwalnianie insuliny, a w efekcie — hipoglikemię. Objawy zatrucia ksylitolem to m.in. napady padaczkowe, brak koordynacji ruchowej, ślinotok, wymioty.
  • czekolady - większość właścicieli psów wie, że czekolada jest szkodliwa, zwłaszcza dla małych czworonogów. Dzieje się tak za sprawą zawartej w niej teobrominy, która występuje w ziarnach kakaowca i silnie oddziałuje na układ nerwowy. Niepokojące objawy po zjedzeniu zbyt dużej dawki czekolady to m.in. silne pobudzenie, ślinotok, duszności, problemy z utrzymaniem równowagi. Więcej o tym, dlaczego psy nie mogą jeść czekolady, napisaliśmy w tym artykule.
  • rodzynek - jeśli uwielbiasz lody bakaliowe, raczej zrezygnuj z częstowania nimi swojego psa. Zawarte w nich rodzynki są dla czworonogów toksyczne — działają drażniąco na układ pokarmowy i mogą prowadzić do uszkodzeń nerek, a ich duże ilości — nawet do śmierci czworonoga. Toksyczna dawka to już 11,5 grama na kilogram masy ciała psa.
  • laktozy - to cukier zawarty w mleku i przetworach mlecznych. Po okresie szczenięcym wiele psów wykazuje nietolerancję laktozy (objawiającą się niestrawnościami i biegunkami) lub alergię na nią (charakteryzuje się świądem i uporczywym drapaniem). Niektóre psy zachowują umiejętność trawienia laktozy przez całe życie i wówczas ta zawarta w lodach nie stanowi dla nich problemu.
  • cukru - tak samo jak w przypadku ludzi, dla psów cukier nie jest najlepszym elementem diety. Ten składnik uzależnia, prowadzi do otyłości, a jego nadmiar może wywoływać groźne choroby.

Jak widać, lody same w sobie nie muszą być szkodliwe dla psa - wszystko zależy od ich składu. Idealnym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku, a jeśli już chcemy poczęstować psa lodami — podawanie niewielkich ilości i jedynie od czasu do czasu. Uważajmy tylko na łapczywe psy, które mogą zbyt szybko połknąć swoją porcję lodów i w efekcie nabawić się chorób gardła.

A może… lody dla psa?

Jeśli okaże się, że Twój pies szczególnie lubi lody lub chcesz pomóc mu znieść upały, możesz kupić lody dla psa w niektórych sklepach zoologicznych, a nawet „ludzkich” lodziarniach! Taką ofertę znajdziemy zwłaszcza w dużych miastach, np. Warszawie czy Wrocławiu. Okazuje się, że przy zachowaniu rozwagi pies może cieszyć się atrakcyjnym smakołykiem i z pewnością chętnie będzie nam towarzyszył podczas wakacyjnych wypadów na lody!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować lody dla psa w zaciszu własnego domu. Ich skład zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Możemy wykorzystać foremki do „ludzkich” lodów, formę do zamrażania kostek lodu lub psie zabawki typu kong, które w zamrożonej wersji z pewnością zajmą naszego pupila na dłużej, a także przyniosą ulgę młodym psom podczas wymiany zębów. Największą zaletą tego typu lodów jest ich zdrowy skład, niska cena i fakt, że wiemy, co podajemy naszemu psu.

Aby zrobić zdrowe lody dla psa, możemy zmiksować masło orzechowe z bananem i powstałą masę zamrozić w dowolnych foremkach.

Dobrym pomysłem jest także zamrożenie jogurtu naturalnego (najlepiej bez laktozy) z owocami lub specjalnie przygotowanego bulionu np. z marchewki, pietruszki i kurczaka (bez przypraw). Jogurt naturalny w psich lodach można zastąpić mlekiem roślinnym (np. sojowym lub owsianym).


Zdrowe przekąski dla psa

©Shutterstock

Jeśli poszukujesz innych smakołyków dla psa, warto pokroić niektóre warzywa (paprykę, marchewkę, buraki) lub owoce (banany, jabłka, arbuz, gruszki) w kostkę i stosować w roli przekąsek lub nagród podczas treningów.

Nasz psiak z pewnością nie pogardzi też mięsnymi przysmakami - kawałki mięsa, chrząstek lub podrobów możemy podawać w wersji surowej, gotowanej lub wysuszonej w piekarniku (w ten sposób łatwiej zabrać je na spacer lub trening). Jeśli decydujemy się na smakołyki ze sklepu zoologicznego, sprawdźmy ich skład. Dobre jakościowo przysmaki to świetny sposób na uzupełnienie witamin i minerałów, ale gorsze są odpowiednikiem ludzkiego, „śmieciowego” jedzenia - unikajmy ich, nawet gdy wyglądają niepozornie.

Pamiętajmy jednak, że naturalna i różnorodna dieta jest bardzo ważna dla zdrowia naszego pupila i nie przesadzajmy z żadnym, nawet odpowiednim dla pupila składnikiem.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?