Reklama

polski spaniel myśliwski
© Shutterstock

Polski spaniel myśliwski - rasa nie tylko dla myśliwego

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Polski spaniel myśliwski to wyjątkowo interesująca rasa psa – zarówno pod względem wyglądu, charakteru, jak i historii oraz obecnej sytuacji.

Warto bliżej przyjrzeć się temu czworonogowi, bo staje się on coraz bardziej popularny nie tylko w ścisłym gronie myśliwych. Zastanawiasz się nad wyborem tej rasy psa? Sprawdź, co musisz wiedzieć na jej temat! 

Polski spaniel myśliwski - historia rasy

Jak się okazuje, polski spaniel myśliwski – choć oficjalnie szeregi polskich psów ras myśliwskich zasilił dopiero w drugiej połowie 2016 roku – jest rasą o starym rodowodzie.

Co więcej, niemały wkład w początkowy rozwój rasy miały znane i cenione nazwiska. Pierwsze informacje na temat spanieli myśliwskich pochodzą już z XIX wieku. Ich hodowlę na obszarze Kresów Wschodnich prowadziła Izabella Radziwiłł, wpływowa polska arystokratka i wielka miłośniczka rasy.

Początkiem lat 30. ubiegłego wieku udało się jej sprowadzić do Polski cenionego reproduktora springer spaniela, który był m.in. championem Anglii. Kryto nim zarówno suki pochodzące z jej hodowli, jak również z okolicznych majątków. 

Choć po wybuchu drugiej wojny światowej Radziwiłłowie opuścili swój majątek i wyemigrowali do Włoch, następnie do Francji, a jeszcze później do RPA, praca księżnej nad hodowlą spanieli myśliwskich była kontynuowana.

Przełom w hodowli przyniosły lata 80 XX wieku, kiedy to prace nad współczesną populacją omawianej rasy podjął znany przyrodnik, naukowiec i hodowca – dr inż. Andrzej Krzywiński. 

Polskie spaniele myśliwskie z hodowli Chosna ©Hodowla Chosna

Nieuznana polska rasa

Polski spaniel myśliwski, obok gończego polskiego (inaczej ogara Pawłusiewicza), charta polskiego i ogara polskiego, jest jedną z czterech ras psów myśliwskich wywodzących się z Polski. 

Obecnie rasa nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Pomimo tego od 1 stycznia 2017 roku może brać udział w wystawach właśnie jako rasa nieuznana.

Warunkiem udziału jest rejestracja w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Z dnia 1 stycznia 2017 pochodzi również wstępny wzorzec polskiego spaniela myśliwskiego, z którym można zapoznać się na oficjalnej stronie ZKwP. Opisane są w nim szczegółowo zarówno: rys historyczny, użytkowanie, wygląd i zachowanie.  

studiojaskrawo ©Shutterstock

Polski spaniel myśliwski - pupil nie tylko myśliwego

Polski spaniel myśliwski charakteryzuje się absolutnie wybitnymi cechami. Jest doskonałym płochaczem, aporterem i tropowcem. Świetnie radzi sobie zarówno na lądzie, jak i w wodzie, nawet jeśli teren jest trudny.

Poza tym jednak jest doskonałym kandydatem na wiele innych „stanowisk”. Może sprawdzić się jako pies poszukiwawczy i ratowniczy, odnajdzie się także w rozmaitych psich sportach. Coraz częściej wybierany jest przez aktywne rodziny na psa towarzysza. 

Jak każdy pies, z powodzeniem może odnaleźć się w tej roli, ale pod warunkiem, że wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone. Nie jest to typ kanapowca, ale czworonóg, który potrzebuje sporej codziennej dawki ruchu i aktywności umysłowej.

Jeśli będzie pozostawiony sam sobie, znudzony i sfrustrowany szybko może zacząć przejawiać zachowania niszczycielskie. Warto mieć tego świadomość i dobrze zastanowić się, czy rasa ta rzeczywiście odpowiada Twojemu stylowi życia, czy jesteś w stanie stworzyć z nią zgrany duet. 

Pies z charakterem…

Polski spaniel myśliwski rzeczywiście ma ciekawy charakter. Podczas pracy cechuje się niezwykłą odwagą i wytrwałością. Jednocześnie, co stanowi jego niewątpliwą zaletę, jest psem bardzo spokojnym i zrównoważonym.

Ze względu na to, że chętnie podejmuje współpracę z człowiekiem, jego szkolenie jest proste i przyjemne. Psu temu nie można też odmówić inteligencji! Wobec najbliższych jest czuły i towarzyski, z kolei wobec obcych zachowuje dystans i jest nieufny, co czyni z niego całkiem dobrego stróża. 

W stosunku do dzieci cierpliwy i łagodny, o ile traktują go delikatnie i pozostawiają mu własną przestrzeń, gdy tego potrzebuje. Zabawy najmłodszych członków rodziny zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych!

Wygląd, cechy charakterystyczne i wstępny wzorzec rasy

Polskiego spaniela myśliwskiego raczej trudno pomylić z jakąkolwiek inną rasą. Można go określić jako psa średniej wielkości który cechuje się prostokątną sylwetką. Osiąga wagę od 12 do 26 kg i mierzy średnio 43-48 cm wysokości w kłębie, suki są zazwyczaj mniejsze – od 39 do 44 cm.

Głowa spaniela jest duża, ale proporcjonalna do reszty ciała. Stop jest słabo zaznaczony. Trufla nosowa jest duża, czarna bądź brązowa (w zależności od umaszczenia). Oczy tego czworonoga mają przyjazny wyraz, średnią wielkość, mogą występować w kształcie migdałowym lub trójkątnym, są osadzone niezbyt głęboko.

W zależności od koloru szaty przybierają barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Uszy są długie, zwisające i pokryte gęsto frędzlami. Przylegają do policzków. 

Na niezbyt wysoko osadzonym średniej długości ogonie znajduje się pióro. Dłuższy włos występuje też z tyłu nóg i na brzuchu, krótszy na tułowiu i głowie. Spaniel ten posiada podszerstek i miękki włos, który chroni go przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Najczęściej występującym umaszczeniem jest przesiane z łatami (mogą one przybierać różny kształt i wielkość), głównie w kolorze czekoladowym, rzadziej z czarnym przesianym. Rzadko spotyka się spaniele, u których przeważa białe tło z czarnymi albo brązowymi łatami i dereszem. Charakterystyczną cechą jest ogon zakończony na biało. 

Zdrowie i pielęgnacja polskiego spaniela myśliwskiego

Polski spaniel myśliwski jest rasą stosunkowo zdrową, odporną i długowieczną. Należy jednak regularnie sprawdzać stan jego oczu i uszu, szczególnie wówczas, gdy sporo czasu spędza w lesie i wodzie.

Pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna. Psa wystarczy regularnie szczotkować, aby uniknąć kołtunienia szaty. Po każdym spacerze warto poświęcić chwilę na obejrzenie pupila i ewentualne usunięcie z sierści zanieczyszczeń. 

Polski spaniel myśliwski - cena i hodowla

Obecnie istnieje w Polsce coraz więcej dobrych, doświadczonych hodowli polskiego spaniela myśliwskiego. W związku z tym przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać przynajmniej kilka z nich, porównać je ze sobą i zebrać rzetelne informacje. Cena za szczeniaka tej rasy waha się średnio od 2000 do blisko 4000 zł.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?