Reklama

owczarek staroniemiecki

Owczarek staroniemiecki z Hodowli Herbu Czarny Wilk

© Hodowla Herbu Czarny Wilk

Owczarek staroniemiecki – opis rasy, wygląd, charakter i pochodzenie

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Pies rasy owczarek staroniemiecki to odmiana owczarka niemieckiego, która jednak różni się nieco od popularnego ON-ka. Dowiedz się więcej na jego temat. Poznaj najważniejsze informacje o jego pochodzeniu, wyglądzie, zachowaniu i potrzebach! 

Owczarek staroniemiecki, w skrócie OS, nie jest, wbrew powszechnie panującej opinii, odrębną rasą psa, ale stanowi jedną z odmian rasy owczarka niemieckiego krótkowłosego, czyli popularnego „ON-ka”, oraz owczarka niemieckiego długowłosego „DON-ka”.

Owczarek staroniemiecki – historia rasy

Jego historia rozpoczyna się końcem XIX wieku, kiedy rotmistrz Max von Stephanitz rozpoczął działalność w ramach Klubu Owczarka Niemieckiego. Zapragnął on stworzyć rasę wyjątkowych, wszechstronnych psów służbowych.

Jego pierwszym psem był wypatrzony na wystawie owczarek w typie pierwotnym odznaczający się mocną budową, wyjątkową odpornością na warunki pogodowe, chęcią współpracy z człowiekiem i ogromną inteligencją.

To właśnie w hodowli rotmistrza von Stephanitza ukształtował się obecny wzorzec rasy. Choć był on w następnych dziesięcioleciach zmieniany wielokrotnie w celu stworzenia jeszcze lepszej rasy użytkowej, nie odbiega on drastycznie od oryginału. Nazwa „owczarek staroniemiecki” używana jest głównie w odniesieniu do psów, które hodowane są na obszarze byłej Republiki Demokratycznej Niemiec (DDR).

Kiedy doszło do podziału Niemiec po drugiej wojnie światowej na Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie, siłą rzeczy nastąpił podział hodowli i wykształciły się różne typy owczarków niemieckich.

W odseparowanej przez długi czas od reszty świata DDR hodowano psy w starym typie, które cechowały się nie tylko wspaniałym umaszczeniem i silną budową, ale też doskonałym, zrównoważonym charakterem. Tamtejsi hodowcy bardzo dbali o to, aby nie zatraciła wyżej wymienionych cech. Niebawem psy te zaczęto określać mianem owczarków staroniemieckich.

Owczarek niemiecki a owczarek staroniemiecki

Osoby, które nie znają dokładnie wzorca rasy, mogą nie dostrzec szczególnych różnic pomiędzy owczarkiem niemieckim i staroniemieckim. One jednak istnieją i są dość wyraźne.

Owczarek niemiecki krótkowłosy©Shutterstock

Przede wszystkim owczarek staroniemiecki cechuje się zdecydowanie mocniejszą budową od popularnego wilczura. Jest masywniejszy i bardziej umięśniony.

Zarówno psy i suki są większe. Ich wysokość w kłębie wynosi przeciętnie od 62 do 68 cm dla psów i od 57 do 62 cm dla suk (w przypadku owczarka niemieckiego jest to analogicznie od 60 do 65 cm i od 55 do 60 cm). Zgodnie z prowadzonymi pomiarami długość tułowia jest większa w przypadku owczarków staroniemieckich o ponad 10%.

Wielkość głowy jest proporcjonalna do reszty ciała, nie może być ciężka ani wydłużona, stop jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Oczy o inteligentnym, przyjaznym wyrazie mają kształt migdała. Cechują się średnią wielkością, zawsze są ciemne.

Trufla nosowa, niezależnie od umaszczenia, pozostaje czarna. Proporcja mózgoczaszki i twarzoczaszki wynosi 1:1. Średniej wielkości uszy powinny być względem siebie równoległe, muszą być stojące. W przypadku szczeniaków początkowo położone ucho nie jest wadą.

Owczarek staroniemiecki©Shutterstock

Klatka piersiowa ma średnią szerokość i głębokość, jest dobrze zarysowana. Zad delikatnie opada, jest długi i łagodnie przechodzi do nasady obficie owłosionego ogona, który sięga stawu skokowego i ma formę łuku. Silne, umięśnione kończyny są proste, zakończone ciemnymi pazurami. 

Szata i umaszczenie psa rasy owczarek staroniemiecki

Rasa ta cechuje się sierścią od półdługiej do długiej. Posiada włos okrywowy i gruby podszerstek, który jest dość twardy w dotyku.

Może występować w rozmaitym umaszczeniu, od czarnego (ze znaczeniami), po szare, srebrne, czarno-szare i wilczaste. Maść zazwyczaj jest ciemniejsza niż u owczarków niemieckich.

Owczarek staroniemiecki – charakter

Jaki jest charakter owczarka staroniemieckiego? Pies ten znany jest przede wszystkim ze swojego bardzo spokojnego, zrównoważonego usposobienia. Śmiało można powiedzieć, że jest psem spokojniejszym i łagodniejszym od „standardowego” owczarka niemieckiego.

Jest jednak równie odważny jak ON, dlatego chętnie wykorzystuje się go jako psa służbowego, m.in. do pracy w policji, wojsku, służbach celnych oraz ratownictwie. Ze względu na ogromną łagodność i cierpliwość doskonale nadaje się także do pracy z dziećmi, np. w ramach dogoterapii.

To pies wyjątkowo chętnie współpracujący z człowiekiem, oddany i posłuszny, dobrze reagujący na szkolenie (szybko się uczy), który wymaga jednak zdecydowanego i konsekwentnego przewodnika.

Nie jest konfliktowy, właściwie wychowywany i socjalizowany od okresu szczenięcego, wykazuje przyjazny stosunek do ludzi i innych zwierząt. Będąc jednak na swoim terenie, może go bronić, bowiem jest doskonałym psem stróżującym, który nie zawaha się interweniować, jeśli wyczuje zagrożenie. 

Zdrowie i pielęgnacja

Owczarek ten, ze względu na pochodzenie od psów w starym typie z linii DDR, odznacza się bardzo dobrym zdrowiem, nie wykazuje poważnych problemów zdrowotnych.

Raczej nie choruje na typowe dla owczarków niemieckich schorzenia. Jest np. mniej niż one narażony na dysplazję stawów biodrowych.

Jego pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna. Jak w przypadku większości ras sprowadza się do regularnego czesania w celu usunięcia martwego włosa, kontroli uszu, oczu, pyska i pazurów. Kąpiel w razie konieczności, wyłącznie przy użyciu dobrej jakości środków przeznaczonych do pielęgnacji czworonogów. 

Cena i hodowla owczarka staroniemieckiego

OS nie jest uznawany przez FCI za odrębną rasę, zatem jako taka nie może mieć hodowli psów zarejestrowanej oficjalnie w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce). Istnieją jednak inne polskie stowarzyszenia, które rejestrują psy.

Należy do nich m.in. Polski Klub Psa Rasowego. W Polsce działa wiele hodowli, które oferują sprzedaż owczarków staroniemieckich. Cena za owczarka tego typu waha się przeciętnie w granicach od 3000 do 4500 zł.

Oczywiście istnieje również możliwość zakupu psa poza granicami Polski. Jest to rasa, jak nietrudno się domyślić, szczególnie popularna w Niemczech. Koszt zakupu waha się w granicach 1000 euro. Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć koszty podróży, ewentualnego noclegu etc.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o nabyciu czworonoga warto sprawdzić opinie na temat danej hodowli i przeprowadzić szczegółową rozmowę z hodowcą. Najlepiej zrobić to na miejscu i poprosić o oprowadzenie po hodowli, by móc ocenić, w jakich warunkach żyje matka wraz ze szczeniętami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i uwag, nie należy ryzykować zakupu. 

Podsumowanie

Owczarek staroniemiecki to piękny pies o ciekawym wyglądzie i wspaniałym charakterze. Jest ceniony przede wszystkim ze względu na to, że odznacza się przyjaznym, zrównoważonym usposobieniem. To zwierzę posłuszne, cierpliwe i niezwykle chętne do współpracy z człowiekiem!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?