Reklama

Jak nauczyć psa pływać krok po kroku

pies pływa © Shutterstock

Choć przekonanie o tym, że każdy pies to świetny pływak i potrafi pływać od urodzenia jest bardzo powszechne – co sugeruje nawet styl pływacki zwany „pieskiem” – jest to nie do końca prawda. Wielu właścicieli psów na co dzień borykających się z problemem strachu przed wodą zadaje sobie pytanie – jak nauczyć psa pływać?

Redakcja

aktualizacja dnia

Wystarczy trochę dobrych chęci i cierpliwości, by nauka pływania psa przyniosła owocne efekty. Pływanie z psem może być naprawdę doskonałą rozrywką, wzmacniającą relację z pupilem i zapewniającą mu niezbędną dawkę aktywności fizycznej.

Jak nauczyć psa pływać? Nie każdy czworonóg jest urodzonym pływakiem

Jak nauczyć psa pływać? Nader często zastanawiają się nad tym właściciele psów, które nie przepadają za wodnymi szaleństwami i wolą pozostać suche na brzegu, niż pływać z opiekunem. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się, jak oswoić psa z wodą i jak powinna przebiegać nauka pływania psa, warto zacząć od kilku prostych kwestii. 

O ile niektóre rasy psów uwielbiają wodę (jak np. portugalskie psy dowodne, nowofundlandy czy golden retriever) i czują się w niej doskonale, to inne wcale nie podzielają tej miłości.

Niechęć niektórych ras do pływania może być spowodowana trudnościami z utrzymaniem się na wodzie i szybkim męczeniem się podczas pływania, jakiego doświadczają psy z rozbudowaną klatką piersiową oraz stosunkowo krótkimi łapami i kufą, jak np. buldogi.

Dowiedz się, które rasy psów uwielbiają pływać

Niechętne wodzie mogą być też psy ras długowłosych, których sierść szybko chłonie wodę, zwiększając tym samym ciężar ciała psa i powodując problemy z utrzymaniem się na powierzchni. 

Jak oswoić psa z wodą?

Pies niekoniecznie musi oddawać się wodnym szaleństwom w jeziorze podczas urlopu. Ale co robić w sytuacji, gdy panicznie boi się nawet zbliżać do brzegu wody lub gdy ogarnia go strach przed wejściem do zwykłej wanny?

W przypadku szczeniąt ważną kwestią jest to, by zadbać o to, by pierwszy kontakt z wodą był przyjemnością i zabawą.

W innym przypadku, np. ciągnąc psa na siłę do wody lub z zaskoczenia go nią ochlapując, możemy narazić zwierzę na prawdziwą traumę i zniechęcić do wchodzenia do wody na długi czas! 

©Shutterstock

W przypadku psów starszych bądź przygarniętych ze schroniska  oswojenie psa z wodą będzie nieco bardziej skomplikowane – jeśli ten nie wychowuje się przy nas od okresu szczenięcego, nie możemy mieć pewności, że nie przeżył w swoim życiu traumy związanej z wodą. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia – przy odrobinie dobrych chęci i pracy nad pupilem możemy pomóc mu pozbyć się strachu. 

Cierpliwość i delikatność to podstawa. Warto zacząć od najmniejszych kroczków i przygotować warunki do owocnej nauki: komfort psychiczny i zaufanie w stosunku do opiekuna są najważniejsze. Przede wszystkim sami musimy zachować spokój i bez okazywania zbędnych uczuć wchodzić do wody, pokazując psu, że wszystko jest w porządku. Możemy spacerować brzegiem jeziora lub rzeki, trzymając psa na smyczy, przystając co jakiś czas, by zamoczyć rękę lub stopę. 

Dlaczego rozwiązania siłowe nie działają?

Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać psa, by wszedł do wody ani krzyczeć na niego – to wywoła strach i sprawi, że woda będzie mu się kojarzyć negatywnie. 

To samo dotyczy wszelkich gwałtownych ruchów i prób wrzucenia lub wepchnięcia zwierzęcia do wody na siłę – takie zachowanie poskutkuje urazem na długie lata i pływanie z psem pozostanie w strefie marzeń. Ponadto może wywołać ryzyko podtopienia albo innych urazów związanych z wystąpieniem silnego stresu. 

Proces oswajania psa z wodą najlepiej rozpocząć w cichym i spokojnym miejscu, np. nad jeziorem, gdzie nie ma wielu ludzi ani gwałtownych fal – te czynniki mogą rozpraszać psa i potęgować lęk.

Gdy uda się już oswoić pupila z wodą, możemy przejść do kolejnego etapu – nauki pływania.

Jak nauczyć psa pływać?

Jeśli pies pokonał już lęk przed wchodzeniem do wody i wejście do jeziora czy morza nie stanowi dla niego wyzwania, a wręcz przeciwnie – sprawia mu przyjemność -  warto pójść o krok dalej i pomóc mu w nauce pływania.

©Shutterstock

Wybierz odpowiednie miejsce do nauki pływania

Musimy pamiętać o tym, aby na pierwsze próby wybrać odpowiednią głębokość zapewniającą bezpieczeństwo – warto upewnić się, że w razie wypadku, gdy pies straci kontrolę nad swoim ciałem, będziemy w stanie go podtrzymać i pokierować we właściwą stronę. 

Z drugiej strony, zbyt płytka woda również nie jest dobrym miejscem – jeśli pies może dotknąć łapami dna, będzie próbował spacerować i z nauki pływania nici. Możemy także poprosić o pomoc zaufaną osobę, która będzie asystować, czyli obserwować, co dzieje się w wodzie, i w razie problemów będzie w gotowości, by przejąć kontrolę nad psem, tym samym zapewniając mu bezpieczeństwo. 

Wykorzystaj zabawki lub patyki

Bardzo prawdopodobne, że po wejściu do wody pupil sam rzuci się na nią i zacznie przebierać łapami, aż samodzielnie będzie w stanie utrzymać się na powierzchni wody. Aby to sprawdzić, warto wykorzystać gumowe zabawki lub to, co znajdziemy na plaży, np. patyki, i rzucić na wodę – jeśli pies czuje się komfortowo, z pewnością podejmie próbę schwytania zabawki. W tej sytuacji kluczowe jest jednak to, by odległość, na jaką ją rzucamy, nie była zbyt duża – chętny do zabawy pies może rzucić się w pogoń, a nie mając wprawy, narazi się na podtopienie lub inne kontuzje. 

Okaż psu wsparcie

Gdy pies ma wyraźne opory przed podjęciem samodzielnych prób utrzymania się na wodzie, warto okazać mu swoje wsparcie, podtrzymując lekko jego tułów bądź wykorzystać specjalne kamizelki ratunkowe. Jeśli pies jest w stanie samodzielnie przepłynąć niewielkie odległości, można zachęcać go, by do nas podpływał. Ważne, by nie zaczynać od razu od znacznej odległości, ponieważ zwierzę może czuć strach bądź szybko się zniechęcić. Można zacząć od metra, stopniowo zwiększając odległość o kilka kroków, chwaląc psa za każdy postęp. W ten sposób łatwo będzie płynnie przejść do pływania z psem. 

Buduj pozytywne skojarzenia z wodą i nagradzaj

Po wyjściu z wody warto nagrodzić psa jego ulubionym przysmakiem i zadbać o to, by mógł położyć się na ulubionym kocyku lub ręczniku, a także napić się świeżej i czystej wody. W ten sposób zbudujemy pozytywne skojarzenia związane z pływaniem, co pomoże nam zwalczyć strach zwierzęcia przed kolejnymi próbami. 

Wiedząc już, jak nauczyć psa pływać, nie traćmy czasu! Znajdźmy odpowiednie miejsce i zacznijmy pracować nad tym, by wspólne pływanie z psem stało się świetną zabawą nie tylko dla nas, ale i dla psa.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz