Reklama

czy kot może jeść oliwki
© Maryna Kulchytska/Shutterstock

Koci afrodyzjak: czy kot może jeść oliwki?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Jedzenie dla ludzi często wydaje się być także apetyczną opcją dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zastanawiasz się, czy Twój kot może jeść oliwki? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości na ten temat.

Oliwki to smaczny i zdrowy smakołyk popularny w wielu krajach. Zaczerpnięte z diety śródziemnomorskiej znane są z licznych korzyści zdrowotnych.

Dlaczego niektóre koty lubią oliwki? Owoce te należą do tego samego rzędu co jasnotowate (rodzina roślin, do których należą gatunki kocimiętki). Koty, które są wrażliwe na kocimiętkę, w podobny sposób reagują również na oliwki. Zawierają one bowiem związki chemiczne (izoprenoidy) bardzo podobne do tych wydzielanych przez kocimiętkę. 

Podekscytowany zapachem oliwek kot może miauczeć, tarzać się po ziemi, ocierać – podobnie jak na „kocimiętkowym haju”. Może też mieć po prostu ochotę skosztować oliwkę.

Oliwki – bogate źródło wartości odżywczych

Wśród nich można wymienić wspomaganie układu krążenia, obniżanie poziomu złego cholesterolu oraz ochronę przed chorobami alergicznymi i nowotworami.

Warto dodać, że oliwki zawierają dużo witamin i minerałów, takich jak witamina E czy wapń. Są także źródłem dobrych tłuszczów. Oliwa z oliwek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ale czy koty również będą czerpać takie same korzyści z jedzenia oliwek? I czy te owoce są dla nich bezpieczne?

Czy kot może jeść oliwki?

Najważniejsze, co należy wiedzieć na temat żywienia kotów to fakt, że są one mięsożercami. Oznacza to, że ich dieta powinna bazować przede wszystkim na białku zwierzęcym. Choć niektóre produkty roślinne mogą być spożywane przez nasze futrzaki, mogą stanowić one jedynie urozmaicenie kociego jadłospisu. 

Nadziewane oliwki

Zielone, nadziewane oliwki ze słoika zawierają dużo soli, która może prowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej i odwodnienia organizmu zwierzaka. Samo nadzienie, jak na przykład kawałki papryki czy czosnku, również mogą być niezdrowe dla naszego pupila.

Czarne oliwki - czy lepsze dla kota?

Choć czarne oliwki zawierają mniejsze ilości soli i są lepiej przyswajalne przez niektóre koty, wciąż nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych korzystnych dla naszego czworonoga. 

Czarne oliwki zawierają mniej soli©Shutterstock

Czy oliwki są bezpieczne dla kota?

  • Oliwki to źródło soli, której nadmiar może zaszkodzić naszym mruczkom. Wysokie spożycie soli może prowadzić do zatrucia sodem, zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie oraz uszkodzenia nerek.
  • Owoce wielu drzew oliwkowych przechowywane są w zaprawach konserwujących, co może powodować biegunkę lub inne problemy żołądkowe u kotów.
  • W przypadku oliwek nadziewanych, barwniki lub konserwanty stosowane do ich produkcji, mogą być szkodliwe dla zdrowia naszego zwierzaka.
  • Oliwki należą do owoców posiadających pestki, stwarzających zagrożenie, że zostaną przypadkiem połknięte, a nawet mogą utknąć w odcinku pokarmowym.

Czy można podawać oliwki kotom?

Niezależnie od wymienionych wcześniej zagrożeń, należy pamiętać, że raz na jakiś czas można poczęstować kota czarną oliwką. Podane w małych ilościach nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia czworonoga.

A niektóre koty naprawdę je uwielbiają! Pamiętaj jednak, aby porządnie je opłukać, aby pozbyć się nadmiaru soli i substancji chemicznych.  

Zdrowa dieta kota

Kocia dieta powinna bazować na mięsie kurczaka lub ryby. Taki pokarm nie tylko dostarczy zwierzętom pożądanych wartości odżywczych, ale także będzie rarytasem dla podniebienia naszego czworonoga.

Jeśli chcemy urozmaicić jadłospis czworonoga, warto włączyć do niego przysmaki, które będą zawierać więcej witamin, niż oliwki.

Podsumowanie

Odwodnienie spowodowane dużą zawartością soli to jedno z największych zagrożeń płynących ze spożywania oliwek przez kota. Te zielone owoce niestety nie zawierają substancji wartościowych dla zdrowia i kondycji czworonoga. 

Mimo to, dobrym pomysłem będzie, aby od czasu do czasu poczęstować kota czarna oliwką. Zwłaszcza, jeśli nasz mruczek nie może im się oprzeć!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?