Reklama

chory kot
© Julia Cherk/Shutterstock

Stłuszczenie wątroby u kota - jakie są objawy, leczenie i czy jest bolesne?

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Stłuszczenie wątroby u kota to schorzenie, które może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych futrzanych przyjaciół. Dowiedz się, jak wykrywać objawy i leczyć swojego pupila.

Wątroba, będąca jednym z najważniejszych organów w organizmie, odpowiada za szereg kluczowych funkcji, w tym detoksykację organizmu, produkcję żółci oraz metabolizm tłuszczów. Gdy narząd ten zgromadzi nadmiar tłuszczu, może to prowadzić do stłuszczenia, co z kolei może spowodować poważne komplikacje dla całego organizmu, a bez interwencji lekarskiej- nawet śmierć. 

Dlatego też ważne jest, aby właściciele kotów byli świadomi objawów, możliwych sposobów zapobiegania oraz leczenia, a także tego, czy stłuszczenie wątroby jest bolesne dla naszych zwierzęcych towarzyszy.

Stłuszczenie wątroby u kota - objawy 

Objawy stłuszczenia wątroby bywają niełatwe do zauważenia przez właścicieli. Niektóre z oznak, które mogą sugerować stłuszczenie wątroby u kota, to między innymi: spadek apetytu, utrata masy ciała, wymioty, biegunka, zmniejszona aktywność fizyczna. 

Często obserwowane są zmiany w zachowaniu, takie jak ospałość, nadmierne ślinienie się czy zwiększone picie i oddawanie moczu. Istotne jest, aby wychwycić nawet drobne zmiany behawioru czy wyglądu kota, ponieważ wczesna diagnoza stłuszczenia wątroby może zwiększyć skuteczność leczenia, a w konsekwencji poprawić rokowania.  

Jakie są przyczyny stłuszczenie wątroby u kota?

Przyczyny stłuszczenia wątroby u kota mogą być różnorodne. 

Nieprawidłowa dieta

Jednym z najczęstszych czynników ryzyka jest nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze i uboga w składniki odżywcze. Nadmierne spożywanie pokarmów bogatotłuszczowych może prowadzić do otyłości oraz zbyt dużego obciążenia wątroby.

Zbyt szybka utrata wagi

Innym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu zaburzenia może być zbyt szybka utrata wagi zwierzęcia związana z gwałtownym odchudzaniem lub całkowitym brakiem dostępu do jedzenia. 

Zaledwie kilkudniowa głodówka, jest niezmiernie niebezpieczna dla kociej wątroby. Zwierzę, które utknęło na drzewie od kilku dni nie mogąc samodzielnie zejść, jest doskonałym przykładem osobnika, u którego możemy podejrzewać rozwój stłuszczenia wątroby ze względu na nie przyjmowanie żadnych pokarmów. 

Choroby

W niektórych przypadkach, do zaburzenia  dochodzi w konsekwencji wcześniejszego pojawienia się:

Dlatego bardzo ważne jest, by być świadomym objawów związanych ze stłuszczeniem i każdorazowo zgłaszać się po pomoc weterynaryjną, aby lekarz wnikliwie ocenił stan pacjenta oraz znalazł podstawową przyczynę złego samopoczucia.

Diagnoza

Diagnoza stłuszczenia wątroby u kota wymaga szerokiej wiedzy, by dojść do pierwotnej przyczyny choroby. Lekarz weterynarii może wykorzystać różnorodne metody diagnostyczne, w tym badania krwi, analizę moczu oraz badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, aby potwierdzić obecność i ocenić stopień zaawansowania schorzenia. 

Regularne wizyty kontrolne mogą również pomóc we wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów zdrowotnych u kota, które niosą za sobą ryzyko przyszłego rozwoju stłuszczenia.

Leczenie stłuszczenia wątroby u kota

Kluczowym elementem terapii jest odpowiednia dieta, która powinna być bogata w białko i energię, ale jednocześnie ograniczona w tłuszcze. W zaawansowanych przypadkach, lekarz może zadecydować o konieczności podawania pokarmu sondą bezpośrednio do żołądka, a także płynów kroplówką dożylną. 

Wszystko to  w celu jak najszybszej poprawy stanu zwierzęcia i zapobieganiu dalszemu rozwojowi stłuszczenia. Weterynarz może również zalecić stosowanie leków, które wspomagają funkcjonowanie wątroby oraz suplementy diety, zawierające składniki wspierające regenerację tego narządu. 

Istotne jest również wprowadzenie zmian w stylu życia kota, takich jak zwiększenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie stresu

Należy pamiętać, że leczenie zaawansowanego stadium stłuszczenia wątroby może zająć nawet kilka miesięcy karmienia sondą, któremu towarzyszyć powinny liczne monitoringowe badania krwi. Dlatego tak ważne jest zapobieganie stłuszczeniu oraz wczesne rozpoznanie zaburzeń.

dieta kota stłuszczenie wątroby
©Shutterstock

Czy stłuszczenie wątroby u kota jest bolesne?

Jednym z często zadawanych pytań przez właścicieli kotów dotyczących stłuszczenia wątroby jest pytanie o ból. Czy nasze koty cierpią z powodu tego schorzenia? Odpowiedź na to pytanie może być skomplikowana. 

Wiemy, że podobnie jak inne ssaki, koty mają jasną zdolność do odczuwania bólu narządów wewnętrznych. Jednak zwierzęcy sposób wyrażania cierpienia może być subtelny i łatwy do przeoczenia przez ludzkie oko. 

Choć wątroba nie jest tradycyjnie uważana za narząd odczuwający ból w takim stopniu jak inne części ciała, jej dysfunkcja prowadzi do ogólnego dyskomfortu kota i znacznego pogorszenia jakości jego życia. Istotne jest, aby weterynarz monitorował poziom cierpienia zwierzęcia, a w razie potrzeby zalecił odpowiednie leczenie przeciwbólowe.

Zapobieganie stłuszczeniu wątroby u kota

Najlepszym sposobem zapobiegania stłuszczeniu wątroby u kota jest zapewnienie zwierzęciu prawidłowo zbilansowanej diety, podzielonej na możliwie wiele mniejszych posiłków w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, aby nasz podopieczny jadł regularnie, nawet podczas podróży czy podczas przeprowadzki do nowego miejsca, czy remontu, kiedy towarzyszyć mu może większy stres. 

Aktywność fizyczna np. spacery czy wspólna zabawa mają ogromną wartość w utrzymaniu zdrowej wagi, kluczowej w tym schorzeniu. W przypadku kotów otyłych, trening mający na celu zmniejszenie masy ciała powinien być mądrze zaplanowany i skonsultowany z lekarzem weterynarii, aby zwierzę nie traciło kilogramów w zbyt szybkim tempie.

Podsumowanie

Stłuszczenie wątroby u kota to istotne zagrożenie dla zdrowia naszych futrzanych przyjaciół. Warto być świadomym objawów, przyczyn, a w razie konieczności jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ nawet zwierzęta ciężko chore mają wysokie szanse na wyzdrowienie, jednak jedynie dzięki interwencji lekarza. 

Zrozumienie podstawowej wartości prawidłowego żywienia, zapewnienia regularnej aktywności fizycznej oraz profilaktycznej kontroli weterynaryjnej stanowi najważniejszą część w ochronie naszego towarzysza przed niepotrzebnym cierpieniem. 

Jeżeli spotkałeś się z opisaną jednostką chorobową lub pomogłeś swojemu kotu z niej wyjść - zapraszamy do podzielenia się swoim doświadczeniem w komentarzach!

1. Wątroba, stłuszczenie. “Blackwell 5 minut konsultacji weterynaryjnej Psy i Koty”. Larry P. Tilley, Francis W.K. Smith, jr wyd. 6, str. 1525-1528. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?