Reklama

kot po kastracji
© Shutterstock

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Wyjaśniamy

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Kastracja to najważniejszy sposób walki z bezdomnością wśród kotów, ale także bardzo istotny zabieg, który powinien przejść każdy kot będący w domu, z wyłączeniem kotów hodowlanych. Wiąże się on m.in. ze zmianami hormonalnymi u kota. Jak w związku z tym wpływa on na kocie zachowanie?

Kastracja kota jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym u tych czworonogów. Ma na celu zapobieżenie niechcianym ciążom u kotek oraz zmodyfikowanie niektórych niepożądanych kocich zachowań.

Niektórzy opiekunowie obawiają się jednak też, czy kastracja nie wpłynie negatywnie na usposobienie mruczka. Jak to jest? Czy zachowanie kota po kastracji ulega zmianom? Sprawdźmy!

Wpływ hormonów płciowych na zachowanie kota po kastracji

U kotów, tak jak i u wielu innych gatunków, hormony płciowe mają wpływ na pewne elementy zachowania. U kocurów testosteron zwiększa przede wszystkim śmiałość zwierzęcia, obniża poczucie strachu, podnosi pewność siebie. Dzięki niemu kocury są gotowe do konfrontacji z innymi osobnikami, podejmowania walk o samice. Zwiększają tym samym szansę na przekazanie swego materiału genetycznego.

Działanie testosteronu wpływa na skłonność kocurów do wędrówek oraz do powiększania swego terytorium i jego obrony.

Podobnie jak u kotów dzikich, areały kocurów zazębiają się z mniejszymi terytoriami kotek.

Ponieważ jednak bezpośrednia konfrontacja dwóch samców uzbrojonych w ostre kły i pazury kończy się obrażeniami, koty starają się w miarę możliwości unikać takich spotkań. Dlatego koty znakują swoje terytorium – m.in. moczem.

Koty po kastracji są mniej skłonne do samotnych wędrówek ©Shutterstock

Do głównych hormonów płciowych wytwarzanych u kotek należą z kolei estrogeny i progesteron.

Estrogeny obniżają poziom strachu, niwelując równocześnie agresję u kotek.

Progesteron (wraz z oksytocyną) odpowiada natomiast za zachowanie kotki względem potomstwa. Jego działanie „włącza” instynkt macierzyński, czyli potrzebę opieki nad kociętami, karmienia ich, ochrony za wszelką cenę, nawet przy narażeniu życia.

Czy kot po kastracji znaczy teren?

Kastracja kota jest zabiegiem polegającym na usunięciu gonad – czyli jąder u kocura i jajników u kotki (zabieg u kotki obejmuje ponadto usunięcie macicy). Tym samym usunięte zostają organy produkujące wymienione wyżej hormony płciowe. Dlatego kastracja ma wpływ na zachowanie kota.

Różnice w zachowaniu kota wykastrowanego i niewykastrowanego są najwyraźniejsze w przypadku osobników dorosłych. Planowanego zabiegu kastracji najlepiej dokonywać u zwierząt, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej.

W ten sposób zachowania charakterystyczne dla kotów płodnych – jak znaczenie terenu moczem, wędrówki w poszukiwaniu samic, ruja u kotki – po prostu nie wystąpią.

Wczesna kastracja to także najlepsza metoda zapobiegająca wykształceniu się nawyku znaczenia moczem. Część wykastrowanych kocurów, które znaczyły teren przed zabiegiem, kontynuują to zachowanie na zasadzie rutyny, zwłaszcza jeśli są to osobniki lękliwe, czujące przemożną potrzebę obrony swojego terenu i utwierdzania się w poczuciu bezpieczeństwa.

Jak zmnienia się charakter i zachowanie kota po kastracji?

Na ogół kocury stają się łagodniejsze i mniej skłonne do rywalizacji z innymi kocurami, chociaż może zdarzyć się również, że staną się mniej uległe wobec kotek niż do tej pory.

Kotki z kolei mogą stać się bardziej odważne. Trudno tu jednak o definitywną regułę, gdyż wiele zależy od osobowości danego kota.

Behawioryści zalecają ostrożność w przypadku kastrowania kotów lękliwych. Przykładowo lękliwa kotka, u której ustanie produkcja estrogenów odpowiedzialnych m.in. za niwelowanie stresu i agresji, może stać się bardziej wycofana albo bardziej agresywna.

Przed wykonaniem zabiegu u takiego kota należy wdrożyć odpowiednią terapię behawiorystyczną, która będzie oczywiście kontynuowana także później. Właściwa praca z kotem pozwoli zniwelować stres.

Zachowanie kota po kastracji a odpowiednie żywienie

Najczęstszą „legendą” dotyczących wykastrowanych mruczków jest ta o mało aktywnych i łatwo tyjących kanapowcach.

Oczywiście, kocury wykastrowane nie mają już takich ciągot do wędrówek, ale ani kocury, ani kotki po zabiegu kastracji nie leniwieją. Pod wpływem zmian hormonalnych zmienia się natomiast metabolizm w kocim organizmie.

Karmienie kota po kastracji

©Shutterstock

Oznacza to, że opiekun powinien zwracać szczególną uwagę na żywienie kota po kastracji oraz zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu! Kluczowy okres to przede wszystkim kilka pierwszych miesięcy po kastracji. Kot powinien w tym czasie otrzymywać karmę o obniżonej kaloryczności, dobrze przyswajalną.

W przypadku kotów oznacza to wysokiej jakości białko zwierzęce (mięso mięśniowe, wartościowe podroby), obniżoną zawartość tłuszczu oraz jak najmniej węglowodanów.

Węglowodany to główni winowajcy kociej nadwagi, wraz z nadmierną podażą tłuszczu, zbyt obfitymi posiłkami oraz… nudą. Jeśli nie uczestniczysz w kocich zabawach, kot faktycznie staje się kanapowcem, który nudę przesypia, bądź żarłokiem, który z nudów wciąż prosi o jedzenie.

Czy można uznać opiekę nad kotem po kastracji za skomplikowaną?

Tak naprawdę karmienie wysokiej jakości pożywieniem, wspólna zabawa oraz podawanie możliwie licznych, ale małych posiłków w ciągu dnia to podstawy odpowiedzialnej opieki nad mruczkiem. W ten sposób spełniasz jego najważniejsze potrzeby gatunkowe.

Zachowanie kota bezpośrednio po zabiegu kastracji

Kastracja, uznawana dziś niemal za zabieg rutynowy, jest jednak ingerencją chirurgiczną w ciało kota. Bezpośrednio po zabiegu zwierzę może przez jakiś czas odczuwać stres i dyskomfort. Kocurki dochodzą do siebie szybciej, gdyż w ich przypadku zabieg jest znacznie prostszy niż kastracja kotki. Jednak współczesne metody kastracji również i u samicy nie pozostawiają rozległej rany.

Gojenie rany po kastracji u kotki może jednak wymagać założenia zwierzakowi pooperacyjnego ubranka. Niektóre koty niestety reagują na takie wdzianko bardzo źle. Tak zwana depresja kubraczkowa objawiać się może apatią, brakiem apetytu, zmianami w sposobie poruszania się kota.

Po zdjęciu ubranka zachowanie kota wraca do normy – w ten sposób odróżnisz symptomy depresji kubraczkowej od innych problemów medycznych, które należy zgłosić do lekarza.

Odczuwanie bólu pooperacyjnego u niektórych kotów może prowadzić do reakcji agresywnych przy próbach kontaktu fizycznego. Lekarz powinien po zabiegu podać kotu środek przeciwbólowy. Pamiętaj też, aby odbierać od lekarza zwierzę już wybudzone z narkozy!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mocz kota po kastracji śmierdzi?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?