Reklama

Jak przekonać rodziców do kota? Mamy kilka porad!

dziewczyna z kotem
© Shutterstock

Koty to wyjątkowe zwierzęta, które znakomicie sprawdzają się w roli życiowych towarzyszy - obcowanie  z nimi może być prawdziwym seansem relaksacyjnym, a przy tym opieka nad nimi jest łatwiejsza niż opieka nad psem ze względu na brak konieczności wychodzenia na codzienne spacery.

Adopcja kota, tak jak każdego zwierzęcia, wymaga jednak odpowiednich przygotowań i odpowiedzialnego podejścia. Marzysz o mruczącym przyjacielu i nie wiesz, jak przekonać rodziców do kota? Przede wszystkim upewnij się, że będziesz w stanie sprostać opiece nad nim oraz, że wiesz, z czym wiąże się posiadanie czworonoga.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Jak przekonać rodziców na kota?

Adopcja kota jest decyzją na wiele lat, która powinna być gruntownie przemyślana. Kot żyje średnio 12-16 lat  i przez całe swoje życie będzie zdany tylko na Ciebie. Opieka nad kotem to nie tylko codzienne karmienie, ale również wymiana żwirku, wizyty u weterynarza i czas na wspólne zabawy i pieszczoty.

Dlatego musisz mieć świadomość zmian, jakie pociągnie za sobą posiadanie mruczka, a także obowiązków, z którymi będziesz musiał się zmierzyć.

Przed rozmową z rodzicami warto nie tylko wyposażyć się w odpowiednie argumenty przemawiające za przygarnięciem kota, ale także przygotować się na kontrargumenty, które wystosują wobec nas dorośli. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak namówić rodziców na kota, to bezwzględnie musimy mieć świadomość tego, z czym wiąże się jego posiadanie. Postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć na temat zwyczajów zwierzęcia i codziennej opieki nad nim - im więcej informacji na temat życia z mruczącym czworonogiem zbierzemy, tym lepiej będziemy przygotowani do rozmowy z rodzicami. A ci z pewnością będą się chcieli upewnić, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za zwierzę i przyjęcie go pod swój dach.

Miej świadomość obowiązków

Jak przekonać rodziców do kota? Przede wszystkim wykazać się odpowiedzialnością i wziąć na siebie część obowiązków związanych z posiadaniem czworonoga. Kot w domu to nie tylko radość i wspólne zabawy, ale także organizowanie posiłków, sprzątanie kuwety, czesanie, wspólne zabawy i pamiętanie o regularnych wizytach u weterynarza. Jeśli chcemy przygarnąć czworonoga, to musimy być także przygotowani na sprzątanie po naszym pupilu –  sierść na dywanie i rozniesiony żwirek wymagają niestety regularnego sprzątania. Wbrew pozorom jednak, koty są zwierzętami bezproblemowymi i bardzo czystymi, a opieka nad nimi nie jest czasochłonna. Ważna jest jednak świadomość ilości obowiązków, jakie wiążą się z adopcją kota.
 

Przygotuj się na wydatki

Nie ma się co oszukiwać – utrzymanie kota kosztuje. Choć nie jest to spory wydatek, to adopcja pupila nakłada na nas pewne obowiązki, do zrealizowania których konieczne są środki finansowe. Nie tylko wyprawka i wstępne szczepienia, ale także odpowiednia dieta i regularne wizyty u weterynarza– wszystko to pociąga za sobą wydatki, o których rodzice na pewno wspomną. Do rozmowy o adopcji czworonoga warto odpowiednio się przygotować i uprzednio wcześniej zacząć zbierać oszczędności. Powiedz rodzicom, że zdajesz sobie sprawę z czekających Was wydatków i jesteś gotowy w nich partycypować. Więcej o tym, ile średnio kosztuje miesięczne utrzymanie kota przeczytasz tutaj.

Dowiedz się więcej o zapobieganiu drapania

Każdy rodzic z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta często niszczą meble i inne przedmioty znajdujące się w domu. Szczególnie koty mogą wykazywać taką tendencję, ponieważ jest to dla nich naturalny sposób na zostawianie śladów zapachowych na swoim terytorium. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na to, jak przekonać rodziców na kota, dowiedz się więcej o metodach zapobiegania drapaniu przez pupila (więcej o tym przeczytasz tutaj). Warto zawczasu pomyśleć o drapaku, na którym zwierzę będzie mogło ostrzyć sobie pazurki oraz cążkach, dostępnym w sklepach zoologicznych, za pomocą których będziemy mogli samodzielnie obcinać kotu pazury.

Wybierz opiekuna zastępczego na wypadek wyjazdu

Jeśli zastanawiasz się, jak przekonać rodziców do kota, to konieczne przygotuj się na argument dotyczący wyjazdów. Co bowiem stanie się z kotkiem, gdy wyjedziemy na wakacje lub na weekend poza miasto? Czy w Waszym otoczeniu znajduje się osoba, która, pod Waszą nieobecność, będzie mogła codziennie go odwiedzać? Znalezienie opiekuna zastępczego będzie dużym plusem w dyskusji i uświadomi rodzicom, że traktujesz adopcję zwierzaka bardzo poważnie.

Upewnij się, że nikt z domowników nie ma alergii

Zanim podejmiesz z rodzicami kwestię przygarnięcia kota, dowiedz się jak najwięcej o ewentualnych alergiach domowników.  Jeśli któryś z domowników wykazuje skłonności do alergii, to zawsze można pomyśleć o skutecznym odczulaniu lub…wybrania takiej rasy kota, która uczula mniej niż inne. Takimi rasami są m.in. devon rex, kot balijski czy sfinks.

Przełam obawy i krzywdzące stereotypy

Niekiedy niechęć rodziców może być spowodowana uprzedzeniami albo po prostu zasłyszanymi stereotypami. Być może nigdy nie mieli oni kontaktu z kotem i nie wiedzą, na czym właściwie polega posiadanie kota w domu. Znakomitym rozwiązaniem będzie oswojenie rodziców z czworonogiem. Mogą to być odwiedziny u kogoś, kto kota posiada lub zajęcie się pupilem znajomych pod ich nieobecność. Najlepiej, jeśli rodzice będą mogli poobserwować kota w roli domownika i porozmawiać z jego opiekunem.

Oto kilka argumentów dodatkowych, które mogą pomóc w dyskusji z rodzicami:

  • Posiadanie zwierzęcia domowego uczy odpowiedzialności i systematyczności - obowiązki związane z posiadaniem zwierzaka trzeba wypełniać codziennie
  • Puszyty, mruczący przyjaciel to najlepszy lek na wszelkie problemy i smutki
  • Kocie mruczenie i pieszczoty to najlepsza terapia relaksacyjna, nie tylko dla Ciebie - również dla rodziców!
  • Kot to przyjaciel, który sptawi, że nie będziesz czuł się samotny - będziesz mógł mu powierzyć swoje największe sekrety
  • Jeśli chcesz błysnąć wiedzą, przytocz ostatnie badania WHO - według Światowej Organizacji Zdrowia wpływ zwierząt na zdrowie człowieka jest bezsprzecznie pozytywny! :-)

Im więcej informacji uzyskasz i im bardziej Twoja postawa będzie świadczyć o tym, że jest to przemyślana i poważna decyzja, tym szybciej przekonasz rodziców do posiadania kota w domu.  Powodzenia!