Reklama

pies z zaćmą
© Lutsiv Maxim / Shutterstock.com

Czy operacyjne usuwanie zaćmy u psa jest skuteczne?

Przez Isabelle Vixège Lekarz weterynarii

Opublikowano

Podobnie jak u ludzi, zaćma u psów prowadzi do zmętnienia soczewki. Pojawiająca się powoli, lub wręcz przeciwnie bardzo szybko, może doprowadzić do ślepoty. Przyczyny zaćmy są różne: podeszły wiek lub współistnienie innych chorób. Tylko operacja pomoże zwierzęciu odzyskać wzrok. 

Zatroskane spojrzenie, zamglone oczy, wahanie się przed pokonaniem znanej przeszkody. A jeśli to zaćma? Dowiedz się jak wykryć to schorzenie u psa.

Jak objawia się zaćma u psów?

Oko zawiera półprzezroczystą soczewkę umożliwiającą tworzenie obrazu na siatkówce: soczewkę krystaliczną.

Kiedy soczewka traci przezroczystość, lekarze diagnozują zaćmę. To schorzenie zazwyczaj dotyka obu oczu, ale czasami chore jest tylko jedno. 

Na początku zaćmy soczewka oka zmienia kolor na niebieskawy. Wygląda to tak, jakby pies patrzył na świat przez lekką zasłonę. Zmętnienie może wtedy ulec pogorszeniu. W końcowej fazie choroby światło nie przechodzi przez soczewkę, a pies traci wzrok.

W znanym otoczeniu pupil daje sobie radę dzięki doskonałemu węchowi, ale wyjścia na spacer bez smyczy stają się zbyt niebezpieczne. Zwierzak zaczyna być bojaźliwy, warczy, gdy ktoś podejdzie do niego zbyt szybko…

Pojawienie się zaćmy u psów jest zwykle postępujące, ale choroba może się też rozwinąć z dnia na dzień. Chory pupil jest wtedy szczególnie zdezorientowany, zmiany postępują bowiem zbyt szybko.

BOKEH STOCK / Shutterstock.com©

Co powoduje zaćmę u psów?

Zaćma wynika ze zmian w strukturze włókien soczewki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, patologia ta nie dotyczy tylko starszych psów (zaćma starcza). Występuje również u młodych czworonogów (zaćma młodzieńcza), a nawet od razu po narodzinach (zaćma wrodzona).

Przyczyny występowania zaćmy u psów są różne. Wśród nich można wymienić:

  • zaawansowy wiek zwierzęcia,
  • zapalenie lub uraz oka,
  • cukrzycę
  • przyjmowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy,
  • predyspozycje genetyczne.

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na zaćmę. Należą do nich labradory, owczarki niemieckie, buldogi francuskie czy terriery tybetańskie

Dlaczego powinienem umówić psa na operacyjne usuwanie zaćmy?

Zaćmy u psa nie można lekceważyć. Jakość życia czworonogów dotkniętych tą chorobą znacząco spada. Zaćma może doprowadzić nie tylko do utraty wzroku, ale także do powstania jaskry, czy odwarstwienia siatkówki. Powikłania te są bolesne, trudne do leczenia i czasami mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Żadne leki ani krople do oczu nie przywrócą przezroczystości soczewki. Operacja jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy.

W niektórych przypadkach może być jednak przeciwwskazana — na przykład u psa chorującego na serce, dla którego znieczulenie ogólne byłoby zbyt ryzykowne. Na operację jest już także za późno, gdy pojawiły się komplikacje, bądź całkowita utrata wzroku. 

Jak przeprowadza się operację usunięcia zaćmy u psów?

Przed operacją pies przechodzi dokładne badanie okulistyczne, aby upewnić się, że nie ma powikłań, a siatkówka jest sprawna. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i pod mikroskopem operacyjnym. Lekarz weterynarii wykonuje dwa małe nacięcia w rogówce (przezroczystej warstwie wierzchniej oka). 

Najczęściej stosowaną metodą operacyjną zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Za pomocą wibracji ultradźwiękowych twarde masy soczewki zmienione chorobowo są rozbijane i zamieniane w emulsję, która następnie jest usuwana pod ciśnieniem.

W tak powstałe miejsce zakładana jest sztuczna soczewka. Po prawidłowym założeniu implantu zwierzę może widzieć nawet lepiej niż przed rozwojem choroby.

Należy wiedzieć, że po zabiegu dochodzi do zapalenia błony naczyniowej, spowodowanego niezgodnością immunologiczną sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej z resztą gałki ocznej. Leczenie zapalenia trwa od 2 do 6 miesięcy, w tym czasie koniecznie są wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.

W przypadku operacji zaćmy istnieje ryzyko powikłań pooperacyjnych, które należy omówić z lekarzem weterynarii. Jednak skuteczność zabiegu wynosi aż 85-95%.

Operacja zaćmy u psa - cena

Koszt operacyjnego usunięcia zaćmy w zależności od metody waha się od około 2000 złotych (bez wszczepiania soczewek) do około 5000 złotych (wraz z implantacją soczewki) za jedno oko. 

Przeczytaj również: 

Artykuł przetłumaczony z języka francuskiego
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?