Reklama

Czy psy mogą jeść daktyle?
© Textbulker

Czy psy mogą jeść daktyle?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Zastanawiasz się, czy pies może jeść daktyle? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy daktyle są zdrowe dla psów?

Daktyle, zwłaszcza suszone, są bogate w składniki odżywcze. Oprócz błonnika zawierają witaminy A, C, E i witaminy z grupy B. Ponadto w daktylach znajdziemy wiele minerałów i pierwiastków, takich jak potas, wapń, magnez czy żelazo. 

Zobacz video:

Ponadto daktyle są bogate w antyoksydanty, jak flawonoidy, karotenoidy i kwasy fenolowe. Te substancje mogą przyczyniać się do zmniejszenia uszkodzeń komórek spowodowanych przez wolne rodniki i redukować stany zapalne w organizmie.

Warto jednak zauważyć, że zawartość cukru w daktylach jest bardzo wysoka, co może stanowić problem dla psów, zwłaszcza dla tych cierpiących na cukrzycę i nadwagę.

Sprawdź również, czy pies może jeść rodzynki

Czy daktyle pomagają psom w trawieniu i zaparciach?

Tak, daktyle mają pewne właściwości wspomagające trawienie u psów, podobnie jak u ludzi.  Zawarty w nich błonnik przyspiesza trawienie i może nawet pomóc w łagodzeniu zaparć.

Daktyle mają także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu po ich spożyciu poziom cukru we krwi nie wzrasta zbyt szybko.

daktyle
Aree / Shutterstock

Ryzyka i skutki uboczne daktylów dla psów

Podawanie daktyli psom ma również wady. Oto one:

  • Zawartość cukru i przyrost masy ciała: Wysoka zawartość cukru w daktylach nie powinna być bagatelizowana. Nadmierne spożycie produktów bogatych w cukier może prowadzić do długotrwałego przyrostu masy ciała u psa. Nadwaga z kolei zwiększa ryzyko różnych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy ze stawami. 
  • Potencjalne problemy trawienne: Daktyle mogą powodować problemy trawienne u psów, zwłaszcza gdy spożywane są w dużych ilościach. Biegunka lub wzdęcia mogą świadczyć o tym, że pupil zjadł ich zbyt dużo. Daktyl może być podany psu od czasu do czasu jako przysmak, czy nagroda, ale nie powinien w żadnym razie stanowić stałego składnika psiej diety.
  • Ryzyko alergii: Daktyle rzadko wywołują reakcje alergiczne, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Jeśli pies wykazuje objawy alergii po spożyciu daktyli, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk czy duszności, należy skonsultować się z weterynarzem.

Alternatywne przysmaki owocowe dla psów

Ponieważ wysoka zawartość cukru w daktylach może być szkodliwa, istnieje wiele innych alternatyw, które mogą być zdrowymi przysmakami dla psa:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?