Reklama

buldog francuski
© Nayma Mazloum/Shutterstock

Buldog francuski – czym cię uszczęśliwi, czego będzie wymagał?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Poznaj wady i zalety buldoga francuskiego, aby świadomie podjąć decyzję o wyborze psa tej rasy. 

Buldog francuski to niezwykle sympatyczny czworonóg, który – przede wszystkim z uwagi na swój charakter – cieszy się ogromną popularnością. Jednocześnie to rasa, która mierzy się ze specyficznymi problemami zdrowotnymi. 

Co warto wiedzieć o tej rasie przed podjęciem decyzji o zakupie? Przeczytaj. 

Buldog francuski — ciekawostki 

Pierwszą ciekawostką na temat rasy jest to, że francuska jest ona… głównie z nazwy, bowiem jej pochodzenie jest prawie w całości angielskie! Jak to możliwe? 

Choć nie ma co do tego całkowitej pewności, buldog francuski powstał w wyniku krzyżowania buldoga angielskiego i teriera. Celem tej krzyżówki było uzyskanie mniejszej i bardziej łagodnej rasy. 

Co już natomiast wiemy na pewno, w XIX wieku, w okresie rewolucji przemysłowej, wiele czworonogów powędrowało do Francji wraz z rzemieślnikami poszukującymi pracy. 

Tam też „nowe” psy dalej krzyżowały się z lokalnymi czworonogami. 

Francuski związek kynologiczny uznał oficjalnie rasę w 1898 roku. Jak to się stało, że ze swego czasu ogromnie popularnej rasy buldog francuski stał się w niektórych krajach rasą zakazaną? Czytaj dalej!

Buldog francuski – zalety wspólnej codzienności

Buldog francuski jest wyjątkowo przyjaznym i oddanym czworonożnym przyjacielem. Wspólne życie z nim dostarcza wielu radości. Poznaj jego usposobienie, typowe dla rasy potrzeby i zachowania, by przekonać się, czy jest to towarzysz dla ciebie.

Łagodny charakter

Buldog francuski jest psem tak przyjaznym, że zawsze znajdziesz się w każdym zestawieniu najbardziej łagodnych i sympatycznych czworonogów. Przedstawiciele rasy (o ile są prawidłowo wychowywani i socjalizowani) bez trudu akceptują psy i inne zwierzęta w swoim otoczeniu oraz świetnie sprawdzają się w kontakcie z dziećmi. 

Są bardzo delikatne i dobroduszne, dlatego wcale nie dziwi ich ogromna popularność zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi.

Towarzyskie usposobienie i przywiązanie

Buldog francuski, pieszczotliwie nazywany „buldożkiem”, to wyjątkowo oddany pupil

Najchętniej cały czas spędzałby ze swoją rodziną, jest niezwykle towarzyski i uwielbia być w centrum uwagi. To zdecydowanie idealny pies dla każdego, kto potrzebuje odrobiny czułości i bezwarunkowej miłości!

Inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem

Pies ten z pewnością nie jest typem sportowca, ale w małym ciałku drzemie wielki duch. 

Buldog francuski jest bardzo inteligentny, ma w sobie wiele energii, uwielbia się bawić, chętnie i łatwo przyswaja nowe komendy i sztuczki, którymi następnie może się chwalić. Prawidłowo prowadzone szkolenie buldoga to czysta przyjemność i satysfakcja.

Łatwość adaptacji

Buldog francuski odnajdzie się wszędzie – na wsi, w domu z wielkim ogrodem, jak i w miejskiej kawalerce. Oczywiście, aby tak się stało i dobrze czuł się w każdych warunkach, powinien być otoczony należytą opieką. 

Pomimo raczej niewielkiej potrzeby aktywności musi codziennie spacerować, zaspokajać potrzebę węszenia i eksploracji otoczenia.

buldog z panią
©Shutterstock
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Buldog francuski – wady i wyzwania związane z rasą

Pies ten zdecydowanie nie jest odpowiednim towarzyszem dla każdego. To rasa o specyficznych problemach i wymaganiach. Potencjalny opiekun powinien mieć ich pełną świadomość i dokładnie przemyśleć, czy jest gotowy na to, aby się z nimi zmierzyć.

Problemy zdrowotne

Ten cudowny pies, o niesłychanie wiernym i przyjaznym usposobieniu, zmaga się niestety z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. W dużej mierze wynikają one z tego, że buldog francuski należy do tzw. rasy brachycefalicznej, odznaczającej się specyficzną budową (krótka kufa i spłaszczony pysk).

Efektem są m.in. poważne trudności z oddychaniem. Pies nie powinien być poddawany zbyt długiej i intensywnej aktywności (nawet jeśli ma na nią ochotę!), może to bowiem grozić poważnymi powikłaniami. Buldog francuski często cierpi także na:

  • choroby ortopedyczne (w szczególności związane z nieprawidłową budową kręgosłupa), 
  • dermatologiczne (m.in. zapalenie skóry), 
  • okulistyczne (również wynikające z budowy czaszki), 
  • kardiologiczne, 
  • alergie.

Właśnie ze względu na to, że rasa jest ogromnie narażona na schorzenia wynikające z budowy (i tym samym na ogromne cierpienie), liczne stowarzyszenia weterynaryjne w różnych krajach świata apelują o zaprzestanie hodowania buldoga francuskiego w takim „kształcie”. 

W trosce o dobrostan zwierząt Norwegia wprowadziła całkowity zakaz hodowli, natomiast m.in. Holandia w znacznym stopniu ograniczyła możliwości hodowli.

buldog francuski na spacerze

Koszty

Pies to żywe stworzenie, które jest w pełni zdane na swojego właściciela i które powinno otrzymać możliwie najlepszą opiekę, w tym opiekę weterynaryjną. A trzeba powiedzieć wprost – buldog francuski, co widać na powyższych przykładach, nie należy do najzdrowszych ras.

 Jest zatem więcej niż pewne, że przyszły opiekun, w trosce o zdrowie i komfort swojego pupila, raczej szybciej niż później będzie musiał przeznaczyć zapewne niemałą część domowego budżetu na leczenie, zabiegi, leki etc. 

Krótka przewidywana długość życia

Buldogi francuskie, ze względu na wymienione wyżej liczne dolegliwości zdrowotne, żyją stosunkowo krótko – przeciętnie około 10 lat. I to pod warunkiem, że otrzymają w tym czasie niezbędną opiekę weterynaryjną. Oczywiście są znane przypadki dłużej żyjących psów tej rasy, jednak nigdy nie są to czworonogi w pełni zdrowe, mogące komfortowo funkcjonować na co dzień.

Wymagająca pielęgnacja

Istnieje wiele ras, których pielęgnacja jest szybka i prosta. Niestety buldogi do nich nie należą. Ich pielęgnacja jest dość czasochłonna i wymagająca. Musi też być regularna. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne oczyszczanie fałd skórnych, aby zapobiegać infekcjom skórnym, do których psy te są predysponowane. Równie dużej uwagi wymagają uszy i zęby. Zdecydowanie nie jest to zatem kandydat na pupila osób zapracowanych, które nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu swojemu podopiecznemu.

Podsumowanie

Buldog francuski to niezwykle przyjazny, oddany i towarzyski czworonóg, który sprawi, że każdego dnia będziesz się uśmiechać i przeżywać wspólnie z nim niezapomniane przygody (choć będą to przygody z kategorii raczej mniej aktywnych). 

Rasa wymaga jednak ogromnej troski i niewykluczone, że sporych nakładów finansowych, jeśli szybko okaże się, że pupil musi być poddany długotrwałemu leczeniu jednego (lub kilku!) ze schorzeń, na które jest znacznie bardziej narażony niż inne rasy. 

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu buldoga francuskiego do swojego domu, warto dokładnie rozważyć zarówno jego zalety, jak i potencjalne wyzwania związane z opieką nad tą rasą.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?