Reklama

pies na tle burzy

Jak uspokoić psa, który boi się burzy?

© Shutterstock

Mój pies boi się burzy - jak uspokoić psa w czasie burzy?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Czasem lęk przed burzą pojawia się już u szczeniąt, innym razem jest wynikiem stresującej sytuacji, której pies doświadczył w starszym wieku. Jednak za każdym razem może być problematyczny dla opiekunów i trudny dla samego czworonoga. Co robić, gdy pies boi się burzy? Jak mu pomóc?

Lato powinno być czasem relaksu i odprężenia, tymczasem burze potrafią zepsuć nawet najlepszy wypoczynek — i to nie tylko ludziom. Psy często boją się odgłosów grzmotów. Dzieje się tak z różnych powodów. Może przypominać im wybuchy fajerwerków, które negatywnie kojarzą się wielu zwierzętom, może także przerażać ze względu na hałas, zmianę ciśnienia czy niejasne poczucie zagrożenia.

Niektóre chore psy (np. na padaczkę) cierpią z powodu nasilających się objawów ich dolegliwości. Jeśli zauważyłeś, że Twój pies jest zestresowany burzą i chcesz pomóc mu zwalczyć lęk - Twój czworonożny przyjaciel jest wielkim szczęściarzem, mając Cię obok siebie. Warto spróbować ograniczyć psi strach i wiedzieć, jak pomóc zwierzakowi przetrwać trudne momenty i obniżyć jego poziom stresu.

Po czym poznać, że pies boi się burzy?

Początkujący właściciele mogą mieć trudności z dostrzeżeniem objawów lęku przed burzą. Warto uważnie obserwować psa, bo pierwsze sygnały może wysyłać jeszcze przed pojawieniem się grzmotów i błyskawic.

Odpowiednie zachowanie w tym momencie (np. niezabieranie psa na spacer, niespuszczanie ze smyczy) mogą oszczędzić zarówno czworonogowi, jak i nam, wiele stresu.

  • zaniepokojenie;
  • dyszenie, ślinienie się;
  • poszukiwanie zacisznego miejsca, najczęściej bez okien (łazienka, garderoba, miejsce pod stołem);
  • poszukiwanie kontaktu z opiekunem, lub przeciwnie — unikanie go;
  • skomlenie, piszczenie;
  • w skrajnych przypadkach pies może się trząść i poszukiwać drogi ucieczki.

Lęk przed burzą u psów może występować w różnych stopniach nasilenia. Niektóre czworonogi po prostu będą niespokojne i odmówią wyjścia na spacer, inne mogą wpadać w prawdziwą panikę. Sposób działania należy za każdym razem dobrać do stopnia nasilenia lęku, a w razie wątpliwości - skonsultować go z lekarzem weterynarii, szkoleniowcem lub psim behawiorystą, który pomoże nam uspokoić psa podczas burzy.

Jak uspokoić psa w czasie burzy? Jak pomóc mu oswoić paniczny lęk przed burzą?

Istnieje wiele sposobów, które pomogą przetrwać naszemu pupilowi straszliwą burzę. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że najlepiej zapobiegać wystąpieniu stanu lękowego. Jeśli mamy pod opieką szczeniaka, stopniowo przyzwyczajajmy go do głośnych dźwięków (np. puszczając nagrania burzy w sytuacjach, które kojarzą się psu pozytywnie - najpierw cicho, a później coraz głośniej). To może - choć niestety nie musi - oswoić go z odgłosami burzy.

A co robić, gdy u psa mimo wszystko występuje lęk? Jest wiele sposobów, by pomóc ulubieńcowi przetrwać ten trudny czas:

1. Jeśli tylko możesz, zostań z psem w domu podczas burzy lub zapewnij mu towarzystwo (np. któregoś z domowników lub członków rodziny, których czworonóg zna i lubi). Przeżywanie lęku w samotności z pewnością będzie dla niego znacznie trudniejsze.

2. Jeśli pies negatywnie reaguje również na błyski i odgłos silnego wiatru - puść muzykę i zasłoń rolety. To powinno pomóc odwrócić uwagę psa od burzowej zawieruchy. (O muzyce relaksacyjnej dla psa przeczytasz tutaj).

3. Przygotuj kryjówkę dla psa— np. pozostawiając otwarte drzwi do łazienki lub garderoby, jeśli czworonóg poszukuje tam spokoju. Warto przyzwyczaić zwierzaka do korzystania z klatki kennelowej. Niewielka, ograniczona przestrzeń daje psu poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dodatkowo klatka będzie kojarzyła się z wypoczynkiem lub miejscem, w którym czasem można znaleźć nagrodę. - smakołyki, pies zacznie ją traktować jak prawdziwy azyl. Pamiętajmy jednak, aby nigdy, pod żadnym pozorem nie zamykać przestraszonego pupila w klatce lub odizolowanym pomieszczeniu! W ten sposób tylko wzmocnimy jego fobię.

4. Zadbaj o „zadanie zastępcze”. Jeśli lęk nie jest zbyt silny, możemy podać psu smakołyk do gryzienia. Gryzienie i żucie nie tylko zapewniają mu zajęcie, na którym skupi się przez dłuższy czas, ale też działają uspokajająco.

W miarę możliwości podajmy smakołyk jeszcze przed wystąpieniem lęku (np. gdy widzimy, że zanosi się na burzę). Możemy także spróbować pobawić się z psem lub zaproponować mu trening sztuczek, jeśli nasz pupil lubi takie aktywności. Wspólna aktywność doda mu otuchy i odwróci uwagę od burzy.

5. Niektóre psy mogą się wyciszyć, gdy zostaną przykryte kocem. Najlepiej, jeśli jest to przedmiot, który dobrze znają. Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, zachowajmy ostrożność i nie przesadzajmy z otulaniem psa zbyt szczelnie, bo uzyskamy odwrotny efekt - pies z pewnością zirytuje się i będzie próbował wydostać spod koca.

6. Niekonwencjonalne metody. Dość nowymi metodami, które mają pomóc psom w stresujących sytuacjach, są specjalne masaże (T-touch) i kamizelki przeciwlękowe. Te metody, poprzez stały nacisk na ciało, mają ułatwiać wyciszenie. Choć wielu miłośników psów wątpi w ich skuteczność, liczy się przecież efekt końcowy - o ile te bezinwazyjne metody pomagają naszemu psu, warto je stosować.

Pocieszać czworonoga czy nie?

To największy dylemat właścicieli, gdy widzą swojego psa w trudnej sytuacji. Naturalnym odruchem jest chęć pocieszenia go i okazania wsparcia, z drugiej strony wielu szkoleniowców podkreśla, że wówczas czworonóg czuje się nagrodzony i wręcz zachęcony do powtarzania takich zachowań.

Opiekun powinien pokazywać psu swoją postawą, że nie ma się czego bać - być pewny siebie i spokojny.

 © Shutterstock

Najnowsze obserwacje behawiorystów i psich psychologów udowadniają, że strachu - czyli emocji - nie można nagrodzić, bo ten stan nie jest celowym działaniem czworonoga, tylko reakcją organizmu.

Oczywiście nie polecamy rozczulania się nad psem i przesadnie emocjonalnego okazywania współczucia. Ale druga skrajność — unikanie psa, który szuka kontaktu lub wręcz karcenie psa za strach, jest równie złym podejściem.

Pies ignorowany w momencie, w którym najbardziej potrzebuje swojego opiekuna, czuje się jeszcze bardziej zagubiony i zdezorientowany.
Opiekun powinien pokazywać psu swoją postawą, że nie ma się czego bać — być pewny siebie i spokojny. Warto zagadywać psa i towarzyszyć mu (np. usiąść obok niego w miejscu, w którym się schował, spokojnie pogłaskać).

Taki rodzaj wsparcia - dawanie przykładu i bycie blisko - to najlepsze rozwiązanie. Pokażmy swoim zachowaniem, że burza to nic nadzwyczajnego, ale miejmy swojego pupila na oku, by zaoferować trochę pieszczot lub wspólne spędzenie czasu, gdy będzie tego potrzebować. Inna, dobra metoda relaksacyjna polega na wykonywaniu okrężnych ruchów dłońmi po sierści pupila. Głaszcząc futro naszego czworonożnego pupila, pomożemy mu się odstresować.

Tabletka dla psa na strach przed burzą - czy to dobry sposób na uspokojenie psa?

W skrajnych sytuacjach można sięgnąć po środki farmakologiczne, które pomogą psu przetrwać burzę. Choć wielu właścicieli widzi w nich skuteczną drogę na skróty, w praktyce to rozwiązanie jest trochę trudniejsze.

Po pierwsze, silne środki mogą upośledzać reakcje psa i działać otumaniająco — choć zwierzę wydaje się wówczas spokojne, w rzeczywistości może bać się równie mocno, lecz z powodu podanych leków nie będzie w stanie tego okazać. Z kolei niektóre środki działąjące bardzo łagodnie wymagają podawania kilka dni przed wystąpieniem czynnika, którego boi się pies.

Najlepiej przedyskutować temat z zaufanym lekarzem weterynarii i ściśle stosować się do jego wskazówek. Nigdy nie podajemy psu leków przeznaczonych dla ludzi!

Ostatnim sposobem są feromony uspokajające, dostępne w formie obroży, sprayów lub dyfuzorów podłączanych do kontaktu. To naturalne substancje, które są uwalniane przez karmiące suki, by zapewnić spokój szczeniętom. To nieinwazyjny sposób na zapewnienie spokoju naszemu zwierzęciu zarówno podczas burzy, jak i Sylwestra, przeprowadzki lub innych trudnych sytuacji.

Pamiętajmy jednak, że każdy pies inaczej reaguje na feromony - dla jednych jest to rewelacyjny sposób na wyciszenie, inne nie wykazują żadnej różnicy w zachowaniu, ale warto wypróbować tę metodę przed sięgnięciem po silniejsze środki. Może się okazać, że to właśnie ten sposób pomoże naszemu pupilowi przetrwać burzę. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?