Reklama

pies je zimię
© Shuetterstock/Sundays Photography

Dlaczego pies je ziemię? Jak zapobiec temu zachowaniu i czy jest ono groźne?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Dlaczego pies je ziemię? Jak się okazuje, wielu opiekunów zastanawia się nad tym niezwykłym zachowaniem obserwowanym u swoich pupili. Jeśli i Twój podopieczny to robi, dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny i jak rozwiązać problem!

 

Wśród wielu dziwnych i niezrozumiałych dla człowieka psich zachowań jednym z bardziej niebezpiecznych i wymagających szybkiego wyeliminowania jest zjadanie ziemi przez psa, znacznie groźniejsze niż np. zjadanie trawy. Powody tego zachowania mogą być bardzo różne – od zwyczajnej ciekawości czy nudy, chęci zwrócenia na siebie uwagi, po niedobory witamin i minerałów oraz inne zaburzenia.

Jeśli zauważasz, że Twój pupil również gustuje w tej nietypowej przekąsce, nie ignoruj tego, bo skutki takiej „diety” mogą być opłakane! Dlaczego pies je ziemię? Co zrobić, aby przestał to robić? Sprawdź!

Dlaczego pies je ziemię? Po pierwsze szczenięca ciekawość

Jeśli Twój pupil jest szczenięciem, „kosztowanie” ziemi – o ile nie jest to codzienne, nagminne jedzenie jej w dużych ilościach – z dużym prawdopodobieństwem nie świadczy o żadnych problemach zdrowotnych, ale o najzwyklejszej ciekawości.

Psy poznają świat, który je otacza przede wszystkim przy pomocy węchu, ale też bardzo często biorą w pysk wszystko to, co napotkają na swojej drodze, aby sprawdzić, czy jest to coś smacznego, jadalnego lub/i mogącego zapewnić im świetną zabawę. Jeśli więc szczeniak je ziemię, zapewne o to chodzi.

Co bardzo istotne, nie możesz psa karać za takie zachowania – za ciekawość i chęć poznawania. Jednocześnie nie możesz dopuszczać do tego, aby pupil jadł ziemię, bo z pewnością taki "posiłek" nie przysłuży się jego żołądkowi.

Dlaczego pies je ziemię? Zabawa

Jedzenie trawy czy ziemi rzeczywiście może być elementem lub „skutkiem ubocznym” zabawy, gdy psiak np. poluje na patyki i inne przedmioty leżące na ziemi. Energicznie rzucając się na nie i łapiąc je w pysk, może zupełnie przez przypadek rozkopać nieco ziemi, która następnie trafi do jego pyszczka.

To, że pies ma kufę ubrudzoną ziemią, wcale nie znaczy, że ją jadł. Aby jednak stwierdzić to bez cienia wątpliwości, musisz bacznie obserwować psa podczas harców na świeżym powietrzu. 

Przypadkowe zjedzenie ziemi przez psa może być elementem zabawy ©Shutterstock

Dlaczego pies je ziemię? Bo jest… smaczna!

Ziemia sama w sobie oczywiście nie ma szczególnych walorów smakowych. Jeżeli jednak jest „doprawiona” czymś przyjemnym dla smaku i węchu, jak np. resztki tłuszczu z grilla czy inny smaczny kąsek, pies z pewnością tego faktu nie zignoruje.

Liżąc lub podgryzając ziemię lub trawę, będzie usiłował wydobyć ów wspaniały smak i zapach. Jednak i w tym przypadku, aby trafnie ocenić, jaki jest powód określonego zachowania, musisz obserwować czworonoga.

Dlaczego pies je ziemię? Nuda i frustracja

Psy, które na co dzień nie mogą liczyć na odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej oraz na wystarczający kontakt z opiekunem, najzwyczajniej nudzą się i frustrują z tego powodu.

Jeśli są zmuszone do tego, aby samodzielnie zorganizować sobie czas i znaleźć sposób na uwolnienie nagromadzonych emocji i stresu, najpewniej to zrobią. Co jest równie pewne, będą to sposoby niekoniecznie przez człowieka zrozumiałe i akceptowane, jak właśnie np. zjadanie ziemi. 

Dlaczego pies je ziemię? Chęć zwrócenia na siebie uwagi

Ten punkt jest bezpośrednio związany z powyższym.

Pies znudzony, sfrustrowany i cierpiący na deficyt uwagi opiekuna, może zrobić naprawdę wiele, aby ją na siebie zwrócić. Nawet bowiem najbardziej zapracowany, zmęczony właściciel, który nie ma na co dzień czasu dla swojego pupila, znajdzie go na tyle, aby udzielić psu reprymendy za jego nieodpowiednie zachowanie, jak np. gryzienie butów, nadmierna szczekliwość czy właśnie jedzenie ziemi (szczególnie wtedy, gdy mowa o ziemi w doniczce w domu).

Nagana opiekuna, choć nie jest najlepszą formą kontaktu z psem, jest dla niego lepsza niż zupełne ignorowanie ze strony człowieka. Jeśli do tego właściciel próbuje psa odgonić z danego miejsca i w ten sposób przerwać niepożądane zachowanie, czworonóg może to potraktować jako zabawę – „Ty mnie gonisz, ja uciekam i jest świetnie”!

Pies będzie powielał pewne zachowania, jeśli są one jedynym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi.

Dlaczego pies je ziemię? Niedobór składników odżywczych i inne choroby

Jedzenie ziemi przez psa może mieć znacznie bardziej poważną przyczynę niż zwykła ciekawość czy nuda.

Częste, regularne zjadanie ziemi lub/i skubanie trawy może sugerować faktyczne problemy zdrowotne, związane m.in. z niedoborem określonych witamin czy minerałów, który pies próbuje sobie zrekompensować zjadając coś, co teoretycznie nie jest jadalne lub/i niewłaściwe w jego diecie.

Konsekwencje zjadania ziemi

Konsekwencje takiego zachowania często bywają bardzo poważne. W zanieczyszczonej ziemi, którą je pies, mogą znajdować się zarówno:

  • szczątki zwierząt (np. gryzoni);
  • pasożyty;
  • niebezpieczne środki chemiczne, np. nawozy, środki ochrony roślin;
  • szkło;
  • piasek;
  • plastik;
  • inne drobne śmieci.

Wszystko to po połknięciu może doprowadzić nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego psa. Jeśli pies po zjedzeniu ziemi wykazuje takie objawy jak np. wymioty, nieprawidłowe wypróżnianie, czyli biegunka lub wręcz przeciwnie – nie może się wypróżnić, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.

Inne niepokojące objawy (nie muszą one wystąpić jednocześnie!) to m.in.:

One również powinny skłonić do konsultacji ze specjalistą, bo mogą być symptomami zatrucia lub innych dolegliwości żołądka i jelit.

Jak oduczyć psa jedzenia ziemi?

Oduczenie psa tego zachowania czy uniemożliwienie go w inny sposób to jedno. Najistotniejsze jest jednak dotarcie do przyczyny. Jeśli więc zauważysz, że pies to robi, skonsultuj się z weterynarzem, bo prawidłowa diagnostyka to podstawa.

W pierwszej kolejności należy bowiem wykluczyć czynniki zdrowotne. Jeśli natomiast okaże się, że takowe istnieją – rozpocząć leczenie konkretnego schorzenia, wprowadzić zbilansowaną dietę etc. Postępuj dokładnie tak, jak zaleci lekarz.

W przypadku, gdy pies jest zdrowy, przyjrzyj się kwestiom wychowawczym i behawioralnym. Warto w tym celu skonsultować się z dobrym behawiorystą zwierzęcym. Specjalista szybko pomoże Ci ustalić plan działania i będzie monitorował postępy, a jeśli zajdzie taka konieczność, będzie modyfikował ów plan.

Zdecydowanie przydatnym ćwiczeniem jest uczenie komendy „zostaw”, a także ćwiczenia z rezygnacji, których celem jest pokazanie psu, że sam może z czegoś zrezygnować i osiągnąć dzięki temu coś znacznie lepszego. Do momentu, gdy rezultaty pracy z psem nie będą jeszcze zadowalające, musisz też uniemożliwiać mu kosztowanie tego specyficznego smakołyku.

Podczas spacerów po trawniku, w lesie czy na łące nie spuszczaj psa ze smyczy, aby móc go kontrolować i szybko reagować (zwłaszcza, gdy nie ma wypracowanej komendy „do mnie”). Dobrym, ale oczywiście tylko tymczasowym rozwiązaniem jest założenie kagańca, który uniemożliwi psu jedzenie ziemi.

Wiesz już, dlaczego pies je ziemię. Zachowanie to może mieć wiele przyczyn – od tych błahych po naprawdę poważne. W żadnym przypadku nie możesz zatem ignorować tego dziwnego zachowania, licząc na to, że „samo przejdzie”, bo w ziemi mogą znajdować się liczne niebezpieczne substancje i przedmioty. I mogą one poważnie zaszkodzić czworonogowi, zanim przestanie on podjadać ziemię.

Kiedy tylko zauważysz, że Twój pupil próbuje jeść ziemię, od razu reaguj!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?