Reklama

Dlaczego psy jedzą trawę? Poznaj możliwe przyczyny

pies je trawę

Twój pies je trawę? Sprawdź dlaczego

© Shutterstock

To, że Twój pies skubie trawę może oznaczać zarówno nieszkodliwy nawyk, jak i sygnalizować poważne kłopoty. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę i co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu pupila. 

 

Redakcja

aktualizacja dnia

Karma dla psa powinna zawierać duży procent mięsa – dzięki temu pies ukoi głód i zyska składniki, których potrzebuje dla zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. Nie bez powodu w składzie karmy znajdują się także różnego rodzaju warzywa – np. marchewka czy buraki. Witaminy i pierwiastki w nich zawarte odpowiadają za kondycję zębów, sierści i ciała psa. 

Jeśli pies nie otrzymuje  wszystkich  wymaganych składników odżywczych w pożywieniu, może uzupełniać braki między innymi skubiąc trawę, która jest źródłem błonnika roślinnego. Rzadziej lub częściej robią to jednak wszystkie psy, również te, których dieta dostarcza im wszystkich niezbędnych składników.

Jedzenie trawy przez psa

Gdy pies je trawę, zaczynasz martwić się o jego zdrowie – to niecodzienne zachowanie przywodzi na myśl niedobór witamin i innych składników odżywczych lub problemy z układem trawiennym. Niektórych opiekunów psów jednak to nie dziwi: traktują jedzenie trawy przez psa jako coś normalnego, tłumacząc ten fakt tym, że pies sam wie, czego potrzebuje jego organizm.

W rzeczywistości obydwa scenariusze mogą okazać się prawdziwe, a to, że pies je trawę może oznaczać zarówno nieszkodliwy nawyk, jak i sygnalizować poważne kłopoty. Przy próbie określenia, czy takie zachowanie zwierzęcia może zwiastować kłopoty ze zdrowiem, warto wziąć pod uwagę częstotliwość, z jaką jest obserwowane, ilość zjadanej trawy i reakcję psa na taki rodzaj pokarmu. 

Dlaczego psy jedzą trawę - przyczyny

To, dlaczego pies je trawę można starać się wytłumaczyć, sięgając do historii gatunku oraz kwestii budowy anatomicznej psa. Chociaż psom z natury bliżej do zwierząt mięsożernych, psy mają też pewne cechy anatomii świadczące o ich przystosowaniu do spożywania roślin lub ich pochodnych.

Ponadto naukowcy wielokrotnie udowadniali, że zarówno wilki, uznawane za psich przodków, jak i żyjące obecnie na różnych szerokościach geograficznych dzikie psowate spożywają także pokarmy roślinne. Dowodem na słuszność tej teorii są badania składu kału tych zwierząt.

Uzupełnianie niedoborów błonnika roślinnego

Dodatkowo, pies od 10 000 lat żyje w towarzystwie człowieka. Przez czas udomowienia, jego system trawienny dostosował się w pewnej mierze do tego, co je człowiek. Oczywiście nie oznacza to, że psy powinny być żywione ludzkim jedzeniem, jednak ich dieta musi być zróżnicowana i zawierać również błonnik roślinny, zawarty między innymi w trawie.

Jedzenie trawy przez szczenię - naśladownictwo

Taka sytuacja może być również związana z naśladownictwem, które często zdarza się w przypadku szczeniaków – mały pies widząc np. swoją matkę, która skubie trawę, chce zrobić to samo, ponieważ uczy się poprzez obserwację.

W tym przypadku jedzenie trawy przez psa nie jest powodem do niepokoju i należy pozwolić mu to robić. W ten sposób pies uzupełnia swoją dietę, a dodatkowo wspomaga układ trawienny, gdyż błonnik wspiera trawienie i chroni florę bakteryjną układu pokarmowego.

Podjadanie trawy przez psa, aby zwrócić na siebie uwagę

Warto wspomnieć także o innych teoriach tłumaczących, dlaczego pies je trawę. Jedna z nich głosi, że pies w ten sposób stara się zwrócić na siebie uwagę – jeśli zorientuje się, że podczas spaceru właściciel kilkukrotnie wypowiada jego imię, kiedy ten bierze coś do pyska, może specjalnie podskubywać trawę, aby zostać zauważonym.

Dotyczy to szczególnie psów, które faktycznie cierpią na brak uwagi ze strony opiekuna, np. gdy ten dużo pracuje i spędza wiele czasu poza domem. Jeśli to przypuszczenie potwierdzi się, a właściciel podejdzie do rozwiązania problemu z rozsądkiem, można stosunkowo szybko pomóc psu pozbyć się tego nawyku.

Naturalna potrzeba

Często, szczególnie wiosną, kiedy roślinom wyrastają świeże, zielone listki, można zaobserwować, jak psy podczas spacerów podskubują kilka źdźbeł trawy. Po chłodnej i szarej zimie pupile tak samo jak i my czują potrzebę, by zaserwować swojemu organizmowi czegoś świeżego – warto im na to pozwolić, ale też obserwować, jak często i jak dużo trawy pies potrzebuje. 

Dobrym rozwiązaniem jest także wysianie własnej trawy w doniczce, w domowym zaciszu – takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w zimie. Pies będzie mógł na bieżąco uzupełniać niedobór witamin, a dodatkową korzyścią płynącą z domowej hodowli trawy stanowi fakt, że jest to pewne źródło. Hodując roślinę w domu wiesz, że jest ona wolna od metali ciężkich i spalin, a tym samym dostarczasz psu w pełni bezpieczny produkt.

Czy trawa może zaszkodzić psu?

Choć jedzenie trawy samo w sobie nie jest szkodliwe, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę, w jakim miejscu rośnie. O ile na wsiach i oddalonych od ruchliwych dróg terenach jedzenie trawy przez psa jest bezpieczne, to w miastach, a nawet na przedmieściach, może być ona silnie skażona przez spaliny i inne zanieczyszczenia, które na niej osiadają. 

Jeszcze gorsze w skutkach może być zjedzenie przez psa liści czy traw spryskanych środkami owadobójczymi lub zwalczającymi chwasty. Może to spowodować silne zatrucie psiego organizmu, dlatego kluczowa jest odpowiedzialna opieka nad pupilem i wybór bezpiecznych miejsc na spacer. 

Jak możesz uchronić swojego psiaka przed niebezpieczeństwem? W miarę możliwości wybieraj parki i łąki oddalone od centrum miasta i ruchliwych dróg, a także upewnij się, że na danym terenie nie stosuje się niebezpiecznych środków chemicznych.

Pies je trawę i wymiotuje

Niekiedy zdarza się, że pies je trawę i wymiotuje zaraz po jej połknięciu. Przyczyną może być potrzeba oczyszczenia organizmu z czegoś, co mu zaszkodziło. Jeśli po takim zabiegu pies zaczyna zachowywać się normalnie – oznacza to, że jedzenie trawy przyniosło oczekiwany skutek i wszelkie dolegliwości trawienne odeszły w zapomnienie. Jeśli tak się jednak nie dzieje, a pies kilkukrotnie podejmuje bezskuteczne próby spowodowania wymiotów, warto jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii i przebadać swojego pupila.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga Kozierowska

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz