Reklama

pies je trawę

Twój pies je trawę? Dowiedz się dlaczego

© Shutterstock

Dlaczego psy jedzą trawę? Sprawdź możliwe przyczyny

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

To, że Twój pies skubie trawę może oznaczać zarówno nieszkodliwy nawyk, jak i sygnalizować poważne kłopoty. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę i co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu pupila.

 

Karma dla psa powinna zawierać duży procent mięsa – dzięki temu pies ukoi głód i zyska składniki, których potrzebuje dla zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. Nie bez powodu w składzie karmy znajdują się także różnego rodzaju warzywa – np. marchewka czy buraki. Witaminy i pierwiastki w nich zawarte odpowiadają za kondycję zębów, sierści i ciała psa. 

Jeśli zwierzak nie otrzymuje wszystkich wymaganych składników odżywczych w pożywieniu, może uzupełniać braki między innymi skubiąc trawę, która jest źródłem błonnika roślinnego. Rzadziej lub częściej robią to jednak wszystkie czworonogi, również te, których dieta dostarcza im wszystkich zbilansowanych składników. A niektóre czworonogi sięgają po trawę, bo po prostu lubią jej smak. 

Pies zjada trawę

Gdy pupil skubie trawę regularnie, zaczynasz niepokoić się o jego zdrowie – to niecodzienne zachowanie przywodzi na myśl niedobór witamin i innych składników odżywczych lub problemy z układem pokarmowym psa. Niektórych opiekunów jednak to nie dziwi: traktują jedzenie trawy przez psa jako coś normalnego, tłumacząc ten fakt tym, że pupil sam wie, czego potrzebuje jego organizm.

W rzeczywistości obydwa scenariusze mogą okazać się prawdziwe, a to, że niektóre psy jedzą trawę, może oznaczać zarówno nieszkodliwy nawyk, jak i sygnalizować poważne kłopoty. Przy próbach określenia przyczyn tego zachowania należy wziąć pod uwagę częstotliwość, z jaką jest obserwowane, ilość zjadanej trawy i reakcję psa na taki rodzaj pokarmu. 

©Shutterstock

Dlaczego psy jedzą trawę — przyczyny

To, dlaczego pies podgryza trawę, można starać się wytłumaczyć, sięgając do historii gatunku oraz kwestii budowy anatomicznej zwierzęcia. Chociaż psiakom z natury bliżej do zwierząt mięsożernych, mają też pewne cechy anatomii świadczące o ich przystosowaniu do spożywania roślin lub ich pochodnych.

Ponadto naukowcy wielokrotnie udowadniali, że zarówno wilki, uznawane za psich przodków, jak i żyjące obecnie na różnych szerokościach geograficznych dzikie psowate spożywają także pokarmy roślinne. Dowodem na słuszność tej teorii są badania składu kału tych zwierząt.

Uzupełnianie niedoborów błonnika roślinnego

Dodatkowo, pies od 10 000 lat żyje w towarzystwie człowieka. Przez czas udomowienia, jego system trawienny dostosował się w pewnej mierze do tego, co je człowiek.

Oczywiście nie oznacza to, że zwierzęta powinny być żywione ludzkim jedzeniem, jednak ich dieta musi być zróżnicowana i zawierać również błonnik roślinny, zawarty między innymi w trawie.

Jedzenie trawy przez szczenię — naśladownictwo

Taka sytuacja może być również związana z naśladownictwem, które często zdarza się w przypadku szczeniaków – mały pies widząc np. swoją matkę, która spożywa trawę, chce zrobić to samo, ponieważ uczy się poprzez obserwację. 

W tym przypadku jedzenie trawy przez pupila nie jest powodem do niepokoju i należy pozwolić mu to robić. Mały pies potrzebuje bodźców i zainteresowania.  Trawa go fascynuje. Jest zaciekawiony jej zapachem, teksturą czy smakiem.

W ten sposób uzupełnia również swoją dietę, a dodatkowo wspomaga układ trawienny, gdyż błonnik wspiera trawienie i chroni florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Naturalna potrzeba

Często, szczególnie wiosną, kiedy roślinom wyrastają świeże, zielone listki, można zaobserwować, jak psy podczas spacerów podskubują kilka źdźbeł trawy. Po chłodnej i szarej zimie pupile tak samo jak i my czują potrzebę, by zaserwować swojemu organizmowi coś świeżego – warto im na to pozwolić, ale też obserwować, jak często i jak dużo trawy spożywają. 

Dobrym rozwiązaniem jest także wysianie własnej trawy w doniczce, w domowym zaciszu – takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w zimie. Pies będzie mógł na bieżąco uzupełniać niedobór witamin, a dodatkową korzyścią płynącą z domowej hodowli trawy stanowi fakt, że jest to pewne źródło.

W miejskiej trawie mogą znajdować się trujące substancje. Hodując roślinę w domu wiesz, że jest ona wolna od metali ciężkich i spalin, a tym samym dostarczasz zwierzęciu w pełni bezpieczny produkt.

Czy pies może jeść trawę?

Choć jedzenie trawy samo w sobie nie jest szkodliwe, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę, w jakim miejscu rośnie. O ile na wsiach i oddalonych od ruchliwych dróg terenach jedzenie trawy przez psa jest bezpieczne, to w miastach, a nawet na przedmieściach, może być ona silnie skażona przez spaliny i inne zanieczyszczenia, które na niej osiadają. 

Jeszcze gorsze w skutkach może być zjedzenie przez psa liści czy traw spryskanych środkami owadobójczymi lub zwalczającymi chwasty. Może to spowodować silne zatrucie organizmu, dlatego kluczowa jest odpowiedzialna opieka nad pupilem i wybór bezpiecznych miejsc na spacer. 

Jak możesz uchronić swojego psiaka przed niebezpieczeństwem? W miarę możliwości wybieraj parki, łąki i trawniki oddalone od centrum miasta i ruchliwych dróg, a także upewnij się, że na danym terenie nie stosuje się niebezpiecznych środków chemicznych.

Niestrawności i problemy żołądkowe 

Niekiedy zdarza się, że pies je trawę łapczywie i wymiotuje zaraz po jej połknięciu. Przyczyną może być potrzeba oczyszczenia organizmu z czegoś, co mu zaszkodziło. Jeśli później pies zaczyna zachowywać się normalnie – oznacza to, że jedzenie trawy przyniosło oczekiwany skutek i wszelkie dolegliwości trawienne odeszły w zapomnienie.

Jeśli tak się jednak nie dzieje, a pies kilkukrotnie podejmuje bezskuteczne wywołać wymioty, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii i przebadać swojego pupila.

Gdy pies zjada duże ilości trawy może się okazać, że pupil próbuje wywołać wymioty po spożyciu jakiegoś ciała obcego, które drażni jego przewód pokarmowy. W tym wypadku jedzenie trawy przez psa może spowodować wizytę w gabinecie chirurgicznym, aby usunąć obce ciało z przewodu pokarmowego.

Jedzenie trawy przez psa — problemy behawioralne 

Warto wspomnieć również o innych teoriach tłumaczących, dlaczego pies sięga po trawę. Jedna z nich głosi, że w ten sposób stara się zwrócić na siebie uwagę – jeśli zorientuje się, że podczas spaceru właściciel kilkukrotnie wypowiada jego imię, kiedy ten bierze coś do pyska, jak kamienie czy patyki, może specjalnie podskubywać trawę, aby zostać zauważonym.

Dotyczy to szczególnie psów, które faktycznie cierpią na brak uwagi ze strony opiekuna, np. gdy ten dużo pracuje i spędza wiele czasu poza domem. Jeśli to przypuszczenie potwierdzi się, a właściciel podejdzie do rozwiązania problemu z rozsądkiem, można stosunkowo szybko pomóc psu pozbyć się tego nawyku i zwrócić się o pomoc do psiego behawiorysty

Potrzeby jedzenia trawy są różne, a powodów takiego zachowania może być mnóstwo. Należy uważnie obserwować swojego pupila, aby zrozumieć jego potrzeby. 

Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga Kozierowska

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?