Reklama

pies w  łóżku
© Shutterstock

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Porady behawiorysty

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

 Ludzi można podzielić na dwie grupy: tych, którzy kochają spać ze swoim pupilem oraz tych, którzy nie chcą w ogóle wpuszczać psów do łóżka. Dlaczego właściwie psy tak chętnie śpią z ludźmi? Jak oduczyć dorosłego psa spania w łóżku i czy w ogóle da się to zrobić?

Sen dla każdego organizmu jest jedną z kilku (obok żywienia, poczucia bezpieczeństwa czy pielęgnacji) podstawowych, nieelastycznych potrzeb.

Ale czy wiedziałeś, że pies potrzebuje aż dwa razy więcej snu w ciągu dnia niż człowiek?

Dlaczego sen jest tak ważny dla psa

Psy śpią nawet 16 godzin w ciągu dnia ©Shutterstock

Dokładnie tak! Psy śpią nawet 16 godzin w ciągu dnia (szczenięta i psy starsze niejednokrotnie dłużej). Jednak, jak wiemy z własnego doświadczenia, jakość tego snu jest ważniejsza niż jego długość. Podczas snu organizm się regeneruje, relaksuje, co wpływa na dobre samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Jeśli sen cechuje się niską jakością, będzie to mocno rzutowało na zachowanie naszego czworonoga.
 
Zaburzenia snu u psa mogą prowadzić do poważnych problemów – tak behawioralnych, jak i zdrowotnych, dlatego nie należy ich bagatelizować, a zawsze szukać źródła takiej sytuacji. Co więcej, zaburzenia snu mogą być nie tylko przyczyną problemów behawioralnych, ale także ich skutkiem. Co to dokładnie oznacza?
 
Przykładem może być pies, który nie jest nauczony radzenia sobie z emocjami. Częstym widokiem są psy, które przez nieświadomych właścicieli są coraz bardziej „nakręcane”, np. nieodpowiednią zabawą. Popularnym i bardzo niebezpiecznym przekonaniem jest to, że pies powinien być „wybiegany”.

Owszem, zwierzak po godzinnym aportowaniu czy bieganiu „padnie” zmęczony, ale tylko na chwilę, bo nie ma odpowiednich bodźców i aktywności, które pomogą rozładować te wysokie emocje. Pies wymaga nie tylko ruchu, wysiłku fizycznego, ale także aktywności psychicznej – np. tropienia, szukania przysmaków w macie węchowej czy zabawy zabawkami na inteligencję dla psów. A teraz do rzeczy.

Dlaczego pies chce spać w łóżku razem z nami?

©Shutterstock

Taki stan rzeczy można nazwać atawizmem, czyli niedziedziczonym zachowaniem, które występowało dawno temu u jego przodków. Jakość psiego snu poprawia się, gdy pupil ma szansę spać w bezpiecznej grupie (psiej lub ludzkiej), a jeszcze lepiej, gdy może spać na podwyższeniu (skąd lepiej było widać zagrożenie – w przeszłości). Wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa, w łóżku po prostu śpi się lepiej.
 
Dodatkowo łóżko jest duże – na ludzkie wymiary, zaś psie legowiska niekoniecznie. Pies powinien móc leżeć wygodnie na boku, z wyciągniętymi łapami, więc legowisko, na którym pies musi się skulić, żeby się zmieścić, nie będzie odpowiadało jego potrzebom. Nasze łóżko spełnia te wymagania.
 
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że kiedy pies zostaje sam w domu i doskwiera mu samotność, szuka miejsc i przedmiotów, które noszą zapach opiekuna. Łóżko, pościel – to nośnik naszego zapachu, dlatego kiedy wychodzimy, nasz pupil może chcieć być w tym miejscu, które najbardziej nami pachnie.

Jak oduczyć psa spać w łóżku?

Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania dla psa dobrego miejsca do spania, które będzie odpowiadało jego potrzebom. Odpowiednio duże legowisko, przestrzeń i właściwa temperatura mają ogromne znaczenie.

Dobrze, aby legowisko było przy łóżku, na którym śpi opiekun, aby czworonóg czuł jego bliską obecność.

Legowisko na podwyższeniu także może zdać egzamin, bo na nim pies będzie spał „piętro wyżej”, co zapewni mu większe poczucie bezpieczeństwa. Takie miejsce do spania będzie dla naszego czworonoga tak samo atrakcyjne lub nawet bardziej atrakcyjne od naszego łóżka. Każda sytuacja, w której pies będzie wolał skorzystać ze swojego legowiska niż z łóżka, powinna być sowicie nagradzana – mnóstwo pochwał, ulubione przysmaki, naturalne gryzaki, itp.

Warto nauczyć psa komendy „na miejsce”, jednak musimy pamiętać o tym, by legowisko kojarzyło mu się wyłącznie pozytywnie. Komenda „na miejsce” nie powinna być więc stosowana jako forma kary. Powinniśmy także skupić się na zaspokojeniu wszystkich potrzeb naszego psa, w tym codziennej dawki zdrowej aktywności fizycznej i psychicznej.
 
Oduczenie psa spania w łóżku nie jest łatwe, jeśli wcześniej mu na to pozwalaliśmy lub robiliśmy „wyjątki”. Musimy wziąć pod uwagę, że jeśli nie chcemy, by pies spał w łóżku, to musimy być wobec tego postanowienia konsekwentni.

Każde ustępstwo to wzmacnianie zachowania niepożądanego. Nie możemy zatem pozwalać na to, by pies na łóżko wskakiwał, spał, czy bawił się – z nami, czy bez nas. Pies powinien znać zasady i te zasady powinny być dla niego jasne – jeśli sami nie będziemy ich przestrzegać, pies nie będzie rozróżniał sytuacji, w których może wejść na łóżko, a kiedy nie.

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?