Reklama

Suchy i ciepły nos u psa - czy zawsze jest objawem choroby?

psi nos © Shutterstock

Zastanawiasz się, czy suchy i ciepły nos u psa to niepokojący objaw? Zajrzyj do naszego poradnika.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

Psy towarzyszą nam każdego dnia i dla wielu osób są nie tylko zwierzętami - to także członkowie rodziny i niezawodni „poprawiacze” nastroju. Wielu opiekunów czworonogów odkrywa także pasję związaną ze swoim psem — wspólne bieganie, uprawianie sportów kynologicznych, wyprawy w nieznane lub wystawy.

Nic dziwnego, że chcemy dla naszych zwierzaków jak najlepiej. Tymczasem suchy nos u psa kojarzy się z objawem chorobowym i może niepokoić — zwłaszcza, gdy jesteśmy początkującymi opiekunami i nie mamy zbyt dużej wprawy w opiece nad czworonogiem.

Suchy nos u psa - czy to powód do niepokoju?

Powszechnie znany jest mit, że zimny i mokry nos oznacza zdrowie, a suchy i ciepły nos u psa stanowi objaw choroby. Ile w tym prawdy?

Okazuje się, że w większości przypadków suchy nos nie musi być powodem do niepokoju. Zwykle taka reakcja u psa występuje, gdy zwierzak wygrzewa się na słońcu lub silnym wietrze, a także gdy przebywa w ciepłych (lub słabo wentylowanych) pomieszczeniach lub w pomieszczeniach, w których jest włączona klimatyzacja.

Nos psa robi się suchy także, gdy czworonóg śpi i gdy jest odwodniony - dlatego zawsze należy dbać o to, by zwierzę miało dostęp do świeżej, czystej wody.

U niektórych psów suchy i ciepły nos występuje częściej niż u innych. Dzieje się tak u psich seniorów, a także u psów z krótkimi pyskami - tzw. ras brachycefalicznych, u których w wyniku ekstremalnego podkreślania charakterystycznych cech rasy występuje wiele schorzeń.

Suchy nos możemy także zaobserwować u psów, które chętnie kopią w ziemi, ponieważ podczas takiej zabawy naskórek nosa łuszczy się i prowadzi do wysychania trufli (czyli nosa), jednak nie jest to niebezpieczne dla zwierzaka.

buldog francuski
Buldog francuski to jedna ras z krótkim pyskiem - bardziej podatna na suchość nosa©Shutterstock

Suchy i ciepły nos do psa - kiedy może być powodem do niepokoju?

  • Czasem jednak suchy i ciepły nos może być jednym z objawów dolegliwości u psa. Należą do nich: przeziębienie,
  • alergia,
  • niewydolność krążeniowa,
  • zapalenie zatok,
  • problemy dermatologiczne
  • oraz niedrożność kanalika nosowo-łzowego (bardzo popularna u ras ze spłaszczonymi pyskami).

Jeśli obawiasz się, że Twój pies mógł się przeziębić, sprawdź, jak mierzyć temperaturę u psa. Gdy poza suchym nosem u swojego czworonoga zauważysz inne niepokojące objawy - apatię, kichanie, niechęć do jedzenia, problemy z oddychaniem - konieczna jest wizyta w lecznicy.

Warto wiedzieć, że na nosie (tak jak w każdym innym miejscu na ciele czworonoga) mogą pojawić się inne zmiany sygnalizujące chorobę - rumienie, odbarwienia, łuszczenie się naskórka, rogowacenie, nadżerki - które zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Pamiętajmy też, że nie wszystkim chorobom towarzyszy objaw suchego i ciepłego nosa, dlatego należy obserwować swoje zwierzę i być wyczulonym na każde odstępstwo od normy, a także zabierać czworonoga do weterynarza, gdy podejrzewamy, że może mu coś dolegać.


Różowe noski wymagają specjalnej troski

Jasny nos u psa jest bardziej podatny na poparzenia ©Shutterstock

Psy z jasnym nosem są bardziej narażone na poparzenia słoneczne tego wrażliwego narządu ze względu na mniejszą ilość lub brak pigmentacji. Ich właściciele powinni obserwować, czy latem psi nos nie jest narażony na poparzenia i w razie konieczności nawilżyć go wazeliną lub balsamami z witaminą E czy masłem shea.

W sklepach znajdziemy także specjalne balsamy do suchego psiego nosa. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać i stosować takie specyfiki tylko wtedy, gdy rzeczywiście są potrzebne — np. przed dłuższym spacerem w upalny dzień, w przypadku, gdy psi nos jest pozbawiony pigmentacji lub nasz czworonóg należy do rasy brachycefalicznej.

Jak widać, fakt, że suchy nos oznacza chorobę, możemy zaliczyć do mitów.

Dopiero biorąc pod uwagę ogólny stan i samopoczucie psa, powinniśmy oceniać, czy z jego zdrowiem dzieje się coś niepokojącego.

Na koniec - kilka słów o psim nosie

Wszyscy wiemy, że psi węch jest znacznie bardziej czuły niż ludzki. Choć możemy trafić na liczby określające, ile zapachów rozpoznaje pies (ok. 600.000) oraz ile razy ich węch jest lepszy od naszego (tu rozstrzał jest ogromny - od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy), to takie abstrakcyjne określenia niewiele nam mówią.

Natomiast fakty, że pies potrafi wywęszyć narkotyki w torbie podróżnej, wyczuć chorobę w ludzkim organizmie lub zbliżający się atak padaczki, pokazują nam, że ten psi zmysł funkcjonuje z doskonałą sprawnością, którą nawet trudno nam sobie wyobrazić.

Psi nos został doskonale przystosowany do zadania, które ma pełnić. Zwykle jest wilgotny, ponieważ cząsteczki zapachowe są rozpuszczalne w wodzie i ta cecha psiego nosa ułatwia ich wyłapywanie. Szczeliny po bokach psiego nosa umożliwiają wdychanie większej ilości powietrza, a możliwość poruszania tym narządem ułatwia odkrywanie, z którego miejsca pochodzi zapach interesujący psa.

Wnętrze nosa ma strukturę gąbki, pełnej receptorów zapachowych, a na końcu nosa znajduje się zwój Gruenberga odpowiedzialny za wyczuwanie feromonów - pies dosłownie może wywęszyć emocje, np. strach!

©Shutterstock

Co więcej, czworonogi potrafią nie tylko rozpoznawać zapachy, ale także zapamiętywać je i łączyć z konkretnymi sytuacjami - tę umiejętność wykorzystują ludzie, licząc na pomoc czworonogów podczas polowań, poszukiwań osób zaginionych lub wyszukiwania określonych substancji.

Co ciekawe, psi nos nazywany jest przez specjalistów truflą, a jego wzór jest niepowtarzalny — podobnie jak odciski palców w przypadku ludzi!

Prowadzone są także badania pod kątem innych właściwości psiego nosa, ponieważ naukowcy podejrzewają, że z jego pomocą czworonogi potrafią wykrywać źródło ciepła.

Innym interesującym zjawiskiem jest fakt, że u psów ras pierwotnych (np. siberian husky) i mieszańców tych ras może występować zjawisko nazywane śnieżnym nosem — zimą na psim nosie pojawia się pionowy, jaśniejszy pasek, który znika latem.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Pies często kicha — co zrobić?

Jak leczyć katar u psa?

Jakich zapachów nie lubią psy?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz