Reklama

Perfumy dla psa
© Shutterstock

Perfumy dla psa - fanaberia czy ciekawy prezent dla pupila?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Właściciel czworonoga, chcąc zapewnić sobie i zwierzęciu to, co najlepsze często podsuwa mu to, co sam lubi i nie mamy na myśli tylko jedzenia.  Na przykład kupuje perfumy dla psa. Czy pupil faktycznie będzie wdzięczny za taki prezent?

Perfumy dla psa - czy w ogóle są potrzene?

Perfumy dla psa najczęściej są oferowane w postaci sprayu lub flakonu z atomizerem. Należy je rozpylać na sierść zwierzęcia w okolicach grzbietu i szyi, starannie omijając okolice oczu i pyska. 

Po co czworonogowi w ogóle taki gadżet? Jeśli pies na każdym spacerze znajduje sobie jakieś mało atrakcyjnie pachnące miejsce do tarzania, spray zapachowy może nie być złym pomysłem. Bywa też, że wiek, stan zdrowia lub zaburzenia hormonalne powodują, że zwierzę zaczyna wydzielać niezbyt przyjemny zapach. Jeśli właściciel zabiera wszędzie psa ze sobą, to dla osób postronnych może to być bardzo uciążliwe. Niezbyt przyjemnie pachnącego pupila trudno też wieźć samochodem czy wpuścić w domu na kanapę. 

Rasy psów, które wydzielają najmniej zapachów to chiński grzywacz, pudel, sznaucer, west highland white terier i basenji. Na drugim biegunie są yorki, maltańczyki czy shih tzu, których długa sierść bardzo łatwo chłonie brzydkie zapachy.

York

©Shutterstock

Dlaczego zatem nie pryskać psa zwykłymi perfumami? Niestety, skończyłoby się to podrażnieniem skóry czworonoga. Kosmetyki przeznaczone dla ludzi produkowane są na bazie alkoholu. Perfumy dla psa muszą być go pozbawione.

W sklepach do wyboru są różne zapachy – kwiatowe, owocowe, korzenne i inne. Utrzymują się na sierści nawet przez kilka dni. Można przypuszczać, że psy preferują zapachy naturalne, choć na pewno nie wszystkie, bo na przykład aromat cytrynowy wykorzystuje się do odstraszania zwierząt.

Psie perfumy nie dla wszystkich

Stosowanie perfum dla psa budzi mieszane uczucia. Część właścicieli uważa, że to fanaberia, inni traktują je jako przejaw szczególnej troski o pupila. Należy stosować je ostrożnie, ponieważ niektóre psy mogą być na perfumy uczulone. Najczęstsze objawy alergii to zaczerwienienie skóry i błon śluzowych (uszu, dziąseł, spojówek) czy wysięk z nosa. Wiele czworonogów nie lubi też nieznanego sobie zapachu na swoim ciele. 

Również interakcje z innymi psami mogą być utrudnione, ponieważ zwierzęta nie będą mogły wyczuć swoich naturalnych zapachów. 

Trzeba pamiętać, że węch psa jest dużo czulszy niż ludzki. W przegrodzie nosowej czworonogów znajduje się tzw. narząd Jacobsona, za pomocą którego wyczuwają one feromony. To substancje chemiczne mające duże znaczenie w komunikacji między zwierzętami. Dlatego, mimo że na pierwszy rzut oka pomysł ze sprayem zapachowym może wydawać się dobry, warto zachować ostrożność i perfum dla psa używać z rozsądkiem, w sytuacjach, w których jest to koniecznie (np. podróży publicznym środkiem lokomocji).

W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może się okazać częstsze kąpanie psa w łagodnym szamponie. Warto wybrać ten, który nie tylko dobrze oczyszcza sierść i skórę, ale jednocześnie nawilża i pielęgnuje. Produkt powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju włosa, a skład kosmetyku jak najprostszy i pozbawiony zbędnej chemii.

Jaka jest cena psich perfum?

Jeśli jednak zapadnie decyzja o zakupie perfum dla psa, trzeba przygotować się na pewien wydatek. Wprawdzie ceny zaczynają się od około 20 złotych, ale popularniejsze marki są już nieco droższe. Na przykład, jedna z lepiej znanych firm, przedstawiająca swój produkt jako zapach pełen emocji, subtelny, ale i wyrazisty, będący mieszanką esencji drewna z głęboką nutą wanilii, piżma i karmelu, sprzedaje go w cenie ok. 50 zł za opakowanie 90 ml.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?