Reklama

Jak obliczyć wiek kota? Sprawdź, ile lat ma kot w przeliczeniu na ludzkie lata

wiek kota
© Shutterstock

Ilu ludzkim latom życia odpowiada wiek mojego kota? To pytanie zadaje sobie niejeden opiekun. Swego czasu popularność zdobył prosty przelicznik, według którego każdy rok kociego życia odpowiadał siedmiu latom życia człowieka. Niestety sprawa kociego wieku nie jest taka prosta…

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 15.01.2020, 13:14

Kocie lata 

Jak liczyć wiek kota? Po pierwsze, kocie dzieciństwo – w porównaniu do naszego – jest bardzo krótkie. Dlatego przez pierwsze dwa lata życia pupila zmiany odpowiadające zmianom w ludzkim organizmie zachodzą bardzo szybko, a później zwalniają. W kolejnych latach życia kota można zastosować przelicznik, wedle którego każdy kolejny rok odpowiada czterem latom „ludzkim”. Jednak i taki przelicznik należy potraktować z dystansem – wiele zależy bowiem od stanu zdrowia kota, otoczenia, w którym bytuje, a nawet rasy.

Jak obliczyć wiek kota?

©Shutterstock

Najprostszy sposób, pozwalający w przybliżeniu przeliczyć wiek kota na ludzkie lata, wygląda następująco:

Wiek kota

Wiek człowieka

1 miesiąc

8 miesięcy

2 miesiące

ok. 3 lat

3 miesiące

ok. 5 lat

4 miesiące

ok. 6 lat

5 miesięcy

ok. 8 lat

6 miesięcy

ok. 10 lat

7 miesięcy

10 lat 10 miesięcy

8 miesięcy

11 lat 8 miesięcy

9 miesięcy

12 lat 6 miesięcy

10 miesięcy

13 lat 4 miesiące

11 miesięcy

14 lat 2 miesiące

12 miesięcy

15 lat

2 lata

24 lata

3 lata

28 lat

4 lata

32 lata

5 lat

36 lat

6 lat

40 lat

7 lat

44 lata

8 lat

48 lat

9 lat

52 lata

10 lat

56 lat

11 lat

60 lat

12 lat

64 lata

13 lat

68 lat

14 lat

72 lata

15 lat

76 lat

16 lat

80 lat

17 lat

84 lata

18 lat

88 lat

19 lat

92 lata

20 lat

96 lat

21 lat

100 lat


Co wpływa na wiek kota?

©Shutterstock

Trzeba zaznaczyć, że ten przelicznik kocich lat na ludzkie dotyczy kotów niewychodzących lub wychodzących jedynie na smyczy czy do zabezpieczonego ogrodu – czyli znajdujących się pod opieką człowieka, regularnie badanych przez lekarza weterynarii, zaszczepionych i odrobaczanych, nienarażonych na walki z innymi kotami i inne niebezpieczeństwa czy wreszcie niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza mroźne zimy.

W przypadku kota wolno żyjącego pierwsze dwa lata życia prezentują się identycznie jak u kotów-kanapowców. Później jednak można śmiało powiedzieć, że kocie lata na wolności lecą szybciej niż w wygodnych czterech ścianach. Trzyletniego kota wolno żyjącego można zrównać z czteroletnim kotem domowym. I choć jeszcze w tym młodym wieku różnica ta nie jest jeszcze znacząca, z biegiem lat staje się coraz bardziej zasadnicza.

Siedmioletni kot pozostający w domu może być porównany z 44-letnim człowiekiem, jednak w przypadku kota wolno żyjącego te 7 lat odpowiadać już może 64 ludzkim latom. 10 lat dla kota wolno żyjącego to już 88 lat – taki kot jest już więc sędziwym staruszkiem, podczas gdy domowy pieszczoch w tym samym wieku dopiero wkracza w świat kocich seniorów. Jedenasto- czy dwunastoletnie koty wolno żyjące to już osobniki bardzo leciwe.

Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia kota – koty chore na choroby przewlekłe starzeją się szybciej niż zwierzęta zdrowe. Długość życia zależy także od rasy i jej dziedzictwa genetycznego. Do długowiecznych należą np. koty burmskie, syjamskie czy abisyńskie. Z kolei duże rasy, takie jak maine coon, mają bardzo długie dzieciństwo – pełną dojrzałość osiągać mogą nawet w wieku dwóch czy trzech lat.

Jak określić wiek obcego kota?

Czy na podstawie wyglądu zewnętrznego można określić wiek kota, np. znalezionego na ulicy? To łatwe w przypadku kociąt, u których poszczególne miesiące życia przynoszą duże zmiany zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu oraz nabywanych umiejętnościach. U kota dorosłego określenie wieku może być już trudniejsze – zwłaszcza, że stan zdrowia może „postarzać” niejednego mruczka po przejściach.

Jednym z kryterium, dzięki któremu można spróbować określić wiek kota, jest stan jego uzębienia.

Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać u kociąt w wieku ok. 3 tygodni, niekiedy trochę wcześniej. Około 8-tygodniowy kociak ma już komplet mleczaków (26 ząbków). Wymiana uzębienia mlecznego na stałe następuje w 3-4 miesiącu życia zwierzaka. Półroczny kot ma już zwykle pełen arsenał zębów stałych: 4 kły, 12 siekaczy, 10 zębów przedtrzonowych oraz 4 zęby trzonowe.

Im starszy kot, tym jego zęby są bardziej zużyte. Podobnie jak w przypadku ludzi, wiele zależy od czynników genetycznych – niektóre koty mają np. większą skłonność do powstawania kamienia nazębnego czy rozwoju chorób przyzębia niż inne. Generalnie jednak młody kot ma czyste, białe ząbki i zdrowe, różowe dziąsła.

W ciągu drugiego roku życia zęby powoli żółkną, między 3. a 6. rokiem życia natomiast istnieje największe prawdopodobieństwo narastania kamienia nazębnego. Żółknięcie przybiera na sile, a tylne zęby wykazują jako pierwsze oznaki zużycia. Często koty nawet w tym wieku nie mają już także części siekaczy, jednak te maleńkie ząbki nie należą do najistotniejszych dla zwierzęcia. Do 10. roku życia kota zęby wykazują coraz większe oznaki zużycia (ubytki, spiłowane krawędzie), pojawiają się przebarwienia, zwierzę może cierpieć też na zapalenie dziąseł. Nierzadko niektórych zębów może już brakować. 

Zarówno koty młode, jak i te w średnim wieku – o ile są zdrowe i w miarę dobrze odżywione – mają sprężyste, jędrne, dobrze umięśnione ciało. Masę mięśniową kot zaczyna tracić w wieku 8-9 lat. Starszy kot może mieć już także matowe i przerzedzone futerko – młody, zdrowy kot ma gęstą i błyszczącą sierść. Stary kot może wykazywać także niechęć do wskakiwania na wyżej położone miejsca. Jeśli towarzyszy temu chód na usztywnionych łapach, są to symptomy starczego zapalenia lub zwyrodnienia stawów.

Poduszeczki łap kociąt są delikatne, gładkie i miękkie niczym gumowe misie. Z czasem poduszeczki twardnieją i stają się coraz bardziej szorstkie – podobnie jak ludzkie pięty. U kocich seniorów – dziesięcioletnich lub jeszcze starszych – poduszeczki mogą być suche, zgrubiałe, pojawiają się na nich także pęknięcia. Koty w podeszłym wieku mają często również problemy z rozdwajającymi się, a niekiedy i wrastającymi w skórę pazurami.

Warto pamiętać, że zarówno zmatowiała i wypadająca sierść, zły stan uzębienia czy inne wymienione symptomy mogą świadczyć też o chorobie – wyleczony kot okazuje się nierzadko młodszy niż wskazywałby na to jego początkowy stan. Dlatego określenie wieku kota jest kwestią indywidualną – starając się oszacować, ile lat może mieć dany kot, weź pod uwagę różne czynniki i warunki, w jakich żył do tej pory. Jeśli jest to znajda – koniecznie zabierz go do weterynarza na „przegląd”. Lekarz z wprawą oceni jego stan zdrowia i pomoże Ci określić wiek kota.