Reklama

Szczeniak gryzie – to jego naturalny odruch. Sprawdź, jak sobie z tym radzić!

szczeniak gryzie
© Shutterstock

Każdy świeżo upieczony psi opiekun, który przygarnia do swojego domu szczeniaczka, nie spodziewa się, że ta słodka, puchata kruszyna będzie potrafiła gryźć tak często i tak mocno. Póki szczenię jest małe, może nawet wydawać się nam to całkiem urocze, jednak im pies jest większy, tym bardziej uciążliwe i niebezpieczne stają się tego typu harce.

Poprzez powtarzanie zachowania utrwalamy je w umyśle psa jako coś, na co ma nasze pełne przyzwolenie, dlatego tak ważne jest, aby od samego początku uczyć psa, że gryzienie rąk, nawet w trakcie zabawy nie jest akceptowanym zachowaniem. Co zrobić, gdy szczeniak gryzie ludzi i różne przedmioty w domu i jak go nauczyć odpowiedniego zachowania?

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Należy podkreślić, że pies gryzie, ponieważ jest to dla niego całkowicie naturalne zachowanie, którego nie sposób wyeliminować. Dzięki niemu zarówno u szczeniąt, jak i psów dorosłych, w mózgu uwalniane są hormony szczęścia, dzięki którym nasz pupil wycisza się i lepiej panuje nad emocjami, a także poznaje świat. Gryzienie po prostu sprawia mu przyjemność!

Z tego powodu dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju gryzaki  dla psów – zwłaszcza, gdy wychodzimy z domu i pies zostaje sam, a także po zabawie, na koniec dnia, w ramach rytuału wyciszającego przed snem.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Zabawa

Jeśli nie zapewniamy psu odpowiedniego wyciszenia np. przed wyjściem z domu i pies zostaje „na wysokich obrotach” sam przez długi czas, to efektem może być gryzienie mebli i różnych innych przedmiotów – w tym tych, które pachną ludźmi, ponieważ w ten sposób próbuje rozładować rozszalałe emocje.

Tak więc drogi właścicielu – nie zrzucaj gryzienia butów na „złośliwość” ze strony swojego pupila, w zamian za to zadbaj  o jego konstruktywne spożytkowanie nadmiaru energii i wyciszenie przed wyjściem z domu!

Poznawanie świata 

Dla szczeniąt gryzienie to sposób na poznawanie świata – czy nie jest podobnie u dzieci, które w pewnym wieku wszystko próbują brać do buzi? Szczeniak gryzie wszystko – od zabawek, gryzaków, mebli, aż po nasze stopy i ręce. A ponieważ szczenięta są jeszcze dziećmi i nie potrafią kontrolować swoich emocji, mają za to mnóstwo niespożytej energii – mogą nie panować nad siłą gryzienia.

Póki są malutkie, dla wielu opiekunów nie stanowi to problemu, jednak jeśli będziemy pozwalać na gryzienie swoich części ciała niejako w zabawie, takie zachowanie w dłuższej perspektywie utrwali się w psiej psychice jako dozwolone, a psiak nie nauczy się, kiedy przekracza granicę bólu. Normalnie powinien nauczyć się tego w trakcie zabaw z rodzeństwem oraz z matką.

Niestety często bywa tak, że szczenięta są wydawane do nowych domów za wcześnie i nie mają szansy na tę naukę, nie mówiąc już o sytuacji psów bezdomnych i zaniedbanych. Rolę matki – nauczyciela musi zatem przejąć człowiek.

Wymiana zębów

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że szczenięta między ok. 3. a 6. miesiącem życia wymieniają zęby mleczne na stałe, z czym może wiązać się swędzenie dziąseł lub nawet stan zapalny. Gryzienie przedmiotów (bardzo często ofiarą padają m.in. kable) zwyczajnie przynosi im ulgę, dlatego w tym czasie warto kontrolować stan dziąseł psiaka i zapewniać mu odpowiednie gryzaki.

Czym jest inhibicja gryzienia?

Szczęki psa mają taką siłę, a jego zęby są tak wytrzymałe, że potrafi on bez trudu łamać kości czy przenosić pnie niewielkich drzew! Jednocześnie psy potrafią przenosić bardzo ostrożnie delikatne i kruche przedmioty, jak na przykład jajko bez spowodowania jego uszkodzenia. W podobnie delikatny sposób suka przenosi swoje szczenięta.

Kontrola siły gryzienia jest inaczej nazywana inhibicją gryzienia.

Tej kontroli szczenię powinno uczyć się w trakcie zabaw ze swoim rodzeństwem i matką (to tzw. socjalizacja szczenięcia, o której przeczytasz tutaj). Kiedy szczeniak gryzie innego zbyt mocno, ten skomle, warczy, może go pacnąć łapą lub matka przyjdzie i rozdzieli psiaki.

Zabawa zostaje przerwana i emocje się wyciszają. Jest to bardzo instynktowne i całkowicie naturalne zachowanie, dzięki któremu szczeniak poznaje granice, których nie powinien przekraczać. To między innymi dlatego tak ważne jest nie oddzielanie zbyt wcześnie szczenięcia od matki i rodzeństwa – uczy się od nich wielu ważnych zachowań, nie tylko kontroli siły gryzienia.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

©Shutterstock

Najważniejsze jest to, aby nie bawić się z psem rękami czy stopami. Nie należy szczeniaka uczyć, że nasze części ciała służą do zabawy i podgryzania. Warto mieć schowane zabawki i gryzaki w każdym pokoju, w którym przebywamy z psem, żeby zawsze było pod ręką coś, czym można się z psem pobawić (zamiast używania do tego rąk). Kiedy więc najdzie go ochota na psoty, wykorzystujemy do zabawy z psem wyłącznie zabawki.
 
Jeśli szczeniak gryzie ręce lub stopy, należy natychmiast zakończyć zabawę. Nieodpowiednie byłoby karcenie w tym momencie psiaka – nie używajmy podniesionego głosu, nie dawajmy mu klapsów. Po prostu odejdźmy, przerywając w ten sposób sytuację. Czyniąc to, odbierzemy psu coś przyjemnego, korzystnego dla niego. Metoda ta nie jest równoznaczna z karą. Jest to strata, tzw. wygaszenie negatywne – zabieramy ze środowiska psa coś, co jest dla niego cenne. Ma to spowodować wygaszenie niepożądanego zachowania.
 
Pies traci więcej niż możemy sobie wyobrazić, bowiem traci możliwość zabawy i kontaktu z opiekunem. Bardzo ważne w wychowaniu szczeniaka jest konsekwencja – odchodzenie od szczeniaka za każdym razem, gdy ugryzie nas zbyt mocno. Działanie to jest zupełnie naturalne i przypomina przerwanie zabawy przez sukę czy przez innego szczeniaka z miotu po zbyt mocnym ugryzieniu.

Powtarzalność naszych działań sprawi, że zachowanie ulegnie wreszcie osłabieniu, aż w końcu zupełnie wygaśnie. Dzięki tej w istocie prostej metodzie szczeniak nauczy się kontrolować siłę nacisku szczęk, co jest niezmiernie ważną umiejętnością nie tylko w kontaktach z ludźmi, ale również z własnym gatunkiem.
 
Artykuł powstał po konsultacji z instruktorem szkolenia psów, Eweliną Piskorek.