Aktualności :

Reklama

Szczeniak gryzie – to jego naturalny odruch. Sprawdź, jak sobie z tym radzić!

szczeniak gryzie advice
© Shutterstock

Każdy świeżo upieczony psi opiekun, który przygarnia do swojego domu szczeniaczka, nie spodziewa się, że ta słodka, puchata kruszyna będzie potrafiła gryźć tak często i tak mocno. Póki szczenię jest małe, może nawet wydawać się nam to całkiem urocze, jednak im pies jest większy, tym bardziej uciążliwe i niebezpieczne stają się tego typu harce.

Poprzez powtarzanie zachowania utrwalamy je w umyśle psa jako coś, na co ma nasze pełne przyzwolenie, dlatego tak ważne jest, aby od samego początku uczyć psa, że gryzienie rąk, nawet w trakcie zabawy nie jest akceptowanym zachowaniem. Co zrobić, gdy szczeniak gryzie ludzi i różne przedmioty w domu i jak go nauczyć odpowiedniego zachowania?

Przez Aleksandra Moskal

Dlaczego szczeniak gryzie?

szczeniak gryzieShutterstockNależy podkreślić, że pies gryzie, ponieważ jest to dla niego całkowicie naturalne zachowanie, którego nie sposób wyeliminować. Dzięki niemu zarówno u szczeniąt, jak i psów dorosłych, w mózgu uwalniane są hormony szczęścia, dzięki którym nasz pupil wycisza się i lepiej panuje nad emocjami, a także poznaje świat. Gryzienie po prostu sprawia mu przyjemność! Z tego powodu dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju gryzaki – zwłaszcza, gdy wychodzimy z domu i pies zostaje sam, a także po zabawie, na koniec dnia, w ramach rytuału wyciszającego przed snem.

Zabawa

Jeśli nie zapewniamy psu odpowiedniego wyciszenia np. przed wyjściem z domu i pies zostaje „na wysokich obrotach” sam przez długi czas, to efektem może być gryzienie mebli i różnych innych przedmiotów – w tym tych, które pachną ludźmi, ponieważ w ten sposób próbuje rozładować rozszalałe emocje. Tak więc drogi właścicielu – nie zrzucaj gryzienia butów na „złośliwość” ze strony swojego pupila, w zamian za to zadbaj  o jego konstruktywne spożytkowanie nadmiaru energii i wyciszenie przed wyjściem z domu!

Poznawanie świata 

Dla szczeniąt gryzienie to sposób na poznawanie świata – czy nie jest podobnie u dzieci, które w pewnym wieku wszystko próbują brać do buzi? Szczeniak gryzie wszystko – od zabawek, gryzaków, mebli, aż po nasze stopy i ręce. A ponieważ szczenięta są jeszcze dziećmi i nie potrafią kontrolować swoich emocji, mają za to mnóstwo niespożytej energii – mogą nie panować nad siłą gryzienia.

Póki są malutkie, dla wielu opiekunów nie stanowi to problemu, jednak jeśli będziemy pozwalać na gryzienie swoich części ciała niejako w zabawie, takie zachowanie w dłuższej perspektywie utrwali się w psiej psychice jako dozwolone, a psiak nie nauczy się, kiedy przekracza granicę bólu. Normalnie powinien nauczyć się tego w trakcie zabaw z rodzeństwem oraz z matką. Niestety często bywa tak, że szczenięta są wydawane do nowych domów za wcześnie i nie mają szansy na tę naukę, nie mówiąc już o sytuacji psów bezdomnych i zaniedbanych. Rolę matki – nauczyciela musi zatem przejąć człowiek.

Wymiana zębów

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że szczenięta między ok. 3. a 6. miesiącem życia wymieniają zęby mleczne na stałe, z czym może wiązać się swędzenie dziąseł lub nawet stan zapalny. Gryzienie przedmiotów (bardzo często ofiarą padają m.in. kable) zwyczajnie przynosi im ulgę, dlatego w tym czasie warto kontrolować stan dziąseł psiaka i zapewniać mu odpowiednie gryzaki.

Czym jest inhibicja gryzienia?

Szczęki psa mają taką siłę, a jego zęby są tak wytrzymałe, że potrafi on bez trudu łamać kości czy przenosić pnie niewielkich drzew! Jednocześnie psy potrafią przenosić bardzo ostrożnie delikatne i kruche przedmioty, jak na przykład jajko bez spowodowania jego uszkodzenia. W podobnie delikatny sposób suka przenosi swoje szczenięta.

Kontrola siły gryzienia jest inaczej nazywana inhibicją gryzienia.

Tej kontroli szczenię powinno uczyć się w trakcie zabaw ze swoim rodzeństwem i matką – kiedy szczeniak gryzie innego zbyt mocno, ten skomle, warczy, może go pacnąć łapą lub matka przyjdzie i rozdzieli psiaki. Zabawa zostaje przerwana i emocje się wyciszają. Jest to bardzo instynktowne i całkowicie naturalne zachowanie, dzięki któremu szczeniak poznaje granice, których nie powinien przekraczać. To między innymi dlatego tak ważne jest nie oddzielanie zbyt wcześnie szczenięcia od matki i rodzeństwa – uczy się od nich wielu ważnych zachowań, nie tylko kontroli siły gryzienia.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Najważniejsze jest to, aby nie bawić się z psem rękami czy stopami. Nie należy szczeniaka uczyć, że nasze części ciała służą do zabawy i podgryzania. Warto mieć schowane zabawki i gryzaki w każdym pokoju, w którym przebywamy z psem, żeby zawsze było pod ręką coś, czym można się z psem pobawić (zamiast używania do tego rąk). Kiedy więc najdzie go ochota na psoty, wykorzystujemy do zabawy z psem wyłącznie zabawki.
 
Jeśli szczeniak gryzie ręce lub stopy, należy natychmiast zakończyć zabawę. Nieodpowiednie byłoby karcenie w tym momencie psiaka – nie używajmy podniesionego głosu, nie dawajmy mu klapsów. Po prostu odejdźmy, przerywając w ten sposób sytuację. Czyniąc to, odbierzemy psu coś przyjemnego, korzystnego dla niego. Metoda ta nie jest równoznaczna z karą. Jest to strata, tzw. wygaszenie negatywne – zabieramy ze środowiska psa coś, co jest dla niego cenne. Ma to spowodować wygaszenie niepożądanego zachowania.
 
Pies traci więcej niż możemy sobie wyobrazić, bowiem traci możliwość zabawy i kontaktu z opiekunem. Bardzo ważne w wychowaniu szczeniaka jest konsekwencja – odchodzenie od szczeniaka za każdym razem, gdy ugryzie nas zbyt mocno. Działanie to jest zupełnie naturalne i przypomina przerwanie zabawy przez sukę czy przez innego szczeniaka z miotu po zbyt mocnym ugryzieniu. Powtarzalność naszych działań sprawi, że zachowanie ulegnie wreszcie osłabieniu, aż w końcu zupełnie wygaśnie. Dzięki tej w istocie prostej metodzie szczeniak nauczy się kontrolować siłę nacisku szczęk, co jest niezmiernie ważną umiejętnością nie tylko w kontaktach z ludźmi, ale również z własnym gatunkiem.
 
Artykuł powstał po konsultacji z instruktorem szkolenia psów, Eweliną Piskorek.