Shih tzu jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. To doskonały czworonóg do towarzystwa, bowiem od zawsze pełnił przede wszystkim tę rolę.
Jego uroczy wygląd i przyjazny charakter sprawiają, że shih tzu cieszy się ogromną popularnością w szczególności wśród rodzin z dziećmi.
Shih tzu — historia rasy
Jak zostało nadmienione we wstępie, shih tzu to niezwykle stara rasa, dlatego trudno stwierdzić bez cienia wątpliwości, jak i gdzie zaczęła się jej historia.
Swego czasu uważano, że może być potomkiem takich ras jak lhasa apso i pekińczyk, jednak przeprowadzone badania genetyczne obaliły tę teorię, wykazując jednoznacznie, że shih tzu jest rasą od nich starszą.
Czworonóg ten wywodzi się z Tybetu, ale rozwijał się przede wszystkim w Chinach. Ze względu na piękny, interesujący wygląd i sympatyczne usposobienie zyskał uznanie wyższych warstw społeczeństwa i mieszkał nawet w cesarskich pałacach.
Pierwsze shih tzu przybyły do Europy dopiero początkiem XX wieku. Nazwa rasy w języku chińskim oznacza „lwiego psa”. Z racji charakterystycznej „fryzury”, przybierającej kształt chryzantemy, bywa nazywany też psem chryzantemowym.
Shih tzu – zalety posiadania lwiego czworonoga
Shih tzu to pies, który doskonale sprawdzi się w niejednej rodzinie i stanie się ukochanym towarzyszem codzienności. Życie z nim może być naprawdę ciekawe i pełne pozytywnych wrażeń.
Przyjazny, łagodny charakter
Shih tzu to czworonóg niesamowicie przyjazny i otwarty. Akceptuje nie tylko obcych ludzi, ale wykazuje bardzo przyjacielski stosunek wobec psów i innych zwierząt. Jest łagodny i czuły wobec najbliższych, a także cierpliwy w stosunku do dzieci.
Z powodzeniem może być najlepszym przyjacielem najmłodszych, jeśli będzie traktowany delikatnie. Rolą dorosłych jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji na temat postępowania z psem i egzekwowanie ustalonych zasad.
Oddanie najbliższym
Pies ten mocno przywiązuje się do swojej rodziny, jest bardzo lojalny i najchętniej towarzyszyłby jej we wszystkich aktywnościach. Oddanie pupila jest zdecydowaną zaletą np. w trakcie szkoleń, ponieważ chętnie podąża on za opiekunem, ale może okazać się kłopotliwe, jeśli czworonóg nagle zostanie zmuszony do dłuższych chwil samotności.
Aby zapobiec rozwojowi lęku separacyjnego, niszczeniu i innym niekorzystnym zmianom, warto od samego początku uczyć podopiecznego radzenia sobie ze stresem, samodzielnego zostawania w domu i samodzielnych zabaw, które zapobiegną nudzie i frustracji.

Inteligencja i łatwość szkolenia
Jak już zostało nadmienione, shih tzu dobrze reaguje na prawidłowo prowadzone szkolenie. Stosunkowo łatwo, chętnie i szybko uczy się nowych komend i sztuczek.
Warto pamiętać o tym, że pomimo tego, iż jest to czworonóg niewielki, powinien on – jak każdy pies! – opanować podstawowe komendy, jak siad, waruj, zostaw, do mnie i inne, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają unikać nieprzyjemnych, stresujących zdarzeń.
Łatwość adaptacji
W przypadku, gdy wszystkie potrzeby (nie zachcianki!) shih tzu wynikające z przynależności do psiego gatunku (i tej konkretnej rasy) będą zaspokajane, świetnie odnajdzie się on w każdych warunkach, w tym w mieście, w niewielkiej przestrzeni mieszkania.
Ważne jest jednak, aby zapewnić psu regularną aktywność fizyczną i możliwość pracy umysłowej, węchowej w celu rozładowania energii i regulowania emocji.
Umiarkowana potrzeba aktywności fizycznej
Shih tzu wprost uwielbia się bawić i wszędzie go pełno, jednak nie wymaga intensywnej, długotrwałej aktywności fizycznej.
Regularne spacery są oczywiście obowiązkowe, ale zamiast biegania za patykiem woli przytulanie na kolanach. O ile więc nie szukasz psa typowo sportowego, a po prostu „standardowo” aktywnego, shih tzu może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Możliwość udziału w wystawach
Jak już wiesz, shih tzu nie pobiegnie w wyścigu i nie sprawdzi się w agility, ale z powodzeniem możesz wygrywać z nim wystawy. To pies wprost stworzony do tego, aby go pielęgnować i pokazywać jego piękno.

Shih tzu – troski i wyzwania dnia codziennego
Choć shih tzu to fantastyczny psiak, opieka nad nim bywa wymagająca. Warto poznać wszystkie fakty i możliwe scenariusze, aby mieć pełną świadomość tego, jak będzie wyglądało Wasze funkcjonowanie na co dzień.
Nadmierna szczekliwość
Shih tzu co prawda nie należą do najbardziej rozszczekanych czworonogów (do takich ras jak chihuahua czy jamnik jest im zdecydowanie daleko), ale miewają tendencję do nadmiernej szczekliwości.
Może ona wystąpić m.in. z powodu nudy, frustracji czy lęku. Niezmiernie ważne jest zatem, aby dbać o pupila i prawidłowo wychowywać go już od okresu szczenięcego.
Wymagająca i czasochłonna pielęgnacja
Jeśli planujesz udział w wystawach, dodatkowo musisz uwzględnić niemałą kwotę na profesjonalne zabiegi u wykwalifikowanego groomera (przynajmniej na początku lub/i przed każdą wystawą).
W przypadku, gdy nie zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie podopiecznego, i tak nie unikniesz czasochłonnej i wymagającej pielęgnacji.
Piękna, długa i delikatna, ale mająca skłonność do kołtunienia sierść wymaga bowiem codziennego czesania nie tylko ze względów estetycznych. Zaplątane w szatę patyczki, piasek i inne zanieczyszczenia nie tylko powodują plątanie się sierści, ale mogą też podrażniać i wywoływać stany zapalne skóry.
Dolegliwości zdrowotne
Każdy pies wcześniej czy później może zachorować i zmagać się z różnymi dolegliwościami, zwłaszcza w wieku geriatrycznym.
Shih tzu jest jednak bardziej narażony na rozmaite dolegliwości z uwagi na to, że należy do tzw. ras brachycefalicznych (o specyficznej budowie, odznaczającej się m.in. spłaszczonym pyskiem i krótką kufą), podobnie jak np. mops czy buldog francuski.
Częstym problemem rasy są m.in.:
- choroby okulistyczne (np. entropium, niedrożność kanalika łzowego, wypadanie gałki ocznej),
- stomatologiczne,
- zwężenie nozdrzy,
- niewydolność nerek.
Shih tzu odznacza się też niską tolerancją wysokich temperatur i jest przez to bardzo narażony na udar cieplny.
-1.jpg)
Problemy wychowawcze
I w tym przypadku mogą one dotyczyć każdego psa, ale shih tzu (pomimo swojego przyjaznego, łagodnego charakteru i wielkiego oddania opiekunowi) może przejawiać pewne niepożądane zachowania, jeśli nie będzie prawidłowo szkolony od samego początku.
To pies bardzo odważny, a przy tym bystry i dość niezależny, dlatego –– może stawiać opór i próbować przesuwać granice.
Podsumowanie
Shih tzu to piękny i oddany czworonóg, który może wnieść naprawdę wiele radości do Twojego życia. Jego sympatyczne, przyjazne usposobienie, łagodność, łatwość adaptacji do wielu warunków i umiarkowana potrzeba aktywności fizycznej czynią go doskonałym wyborem na czworonożnego przyjaciela zarówno dla rodzin z dziećmi, osób lubiących spokojny tryb życia, a nawet osób starszych.
Warto jednak mieć także na względzie to, że czworonóg ten wymaga regularnej i niełatwej pielęgnacji oraz narażony jest na pewne specyficzne dolegliwości bardziej niż inne psy.
Czy shih tzu jest psem właśnie dla Ciebie? Przeanalizuj dokładnie wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!