Reklama

anemia u psa
© Dragon Images/Shutterstock

Anemia u psa – objawy, leczenie i wpływ diety na niedokrwistość u czworonoga

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Anemia psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie jednym z objawów, spowodowanym różnymi zaburzeniami toczącymi się w ciele naszego pupila. Z czego wynika niedokrwistość i jak ją leczyć? 

Czym jest anemia?

Anemia, czyli niedokrwistość, to stan, w którym organizm psa ma zmniejszoną liczbę czerwonych krwinek lub specjalnego białka-hemoglobiny. Stan ten prowadzi do ograniczonego transportu tlenu do wszystkich komórek ciała i poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Zdiagnozowanie przyczyn, zauważenie pierwszych symptomów i wyleczenie choroby podstawowej, której towarzyszy niedokrwistość jest kluczowe dla jego zdrowia, a nawet życia naszego towarzysza.

Objawy anemii u psa

Anemia może objawiać się różnorodnymi symptomami, od subtelnych po bardzo wyraźne i świadczące o poważnym zagrożeniu życia psa. Najbardziej typowe objawy niedokrwistości to:

 • Zmęczenie i osłabienie: Pies może wydawać się apatyczny, mniej chętny do ruchu. Może unikać długich spacerów oraz preferować leżenie, zamiast zabawy czy normalnej aktywności.
 • Bladość błon śluzowych: Podnosząc wargę, można zauważyć bladość dziąseł, która jest jednym z klasycznych sposobów w jaki objawia się anemia u psa. W normalnych warunkach, błony śluzowe mają intensywnie różowy kolor, podczas gdy przy niedokrwistości mogą być one blado różowe lub nawet białe.
 • Przyspieszony oddech i tętno: Pies może szybciej oddychać, a także mieć przyspieszone bicie serca, nawet w stanie spoczynku. Jest to wynik wysiłku serca oraz płuc w celu dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. 
 • Nietolerancja wysiłku: Ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego nasze zwierzę będzie również znacznie szybciej się męczyć. Nawet krótki spacer psa z anemią może prowadzić do wyczerpania.
 • Wymioty, brak apetytu i łaknienia: W skrajnych przypadkach pies może stracić zainteresowanie jedzeniem oraz piciem, co może dodatkowo pogłębić problem anemii.
 • Ciemnoczerwony mocz lub smolisty kał: W zależności od przyczyn, anemia może być związana z utratą krwi z naczyń krwionośnych do kału lub moczu, o czym świadczyć będzie zmiana ich barwy na ciemniejszą.
 • Obecność krwawych plam pod powierzchnią skóry: Jest dla nas sygnałem, że nasz pies może rozwijać właśnie anemię, czemu towarzyszy ucieczka krwi ze skórnych naczyń krwionośnych.

Przyczyny anemii u psa

Przyczyny niedokrwistości u psa można podzielić na kilka głównych kategorii:

 • Utrata krwi: Może być spowodowana krwotokiem wewnętrznym lub zewnętrznym, np. w wyniku urazu. 
 • Niski poziom żelaza i/lub witaminy B12: Anemia u psa często spowodowana jest dietą ubogą w te czynniki lub problemami z ich wchłanianiem.
 • Zaburzenia produkcji czerwonych krwinek: Choroby szpiku kostnego uniemożliwiają wytwarzanie nowych, prawidłowo funkcjonujących erytrocytów. Przewlekłe choroby nerek, niedoczynność tarczycy, a także niewydolność wątroby mogą być kolejnym czynnikami zaburzającymi ten proces.
 • Zakażenia i pasożyty: Infekcje bakteryjne, wirusowe, a także obecność pasożytów zewnętrznych, takich jak kleszcze również mogą być przyczyną niedokrwistości. Niektóre pasożyty wewnętrzne psa, takie jak Dirofilaria  naturalnie żywią się erytrocytami, czego konsekwencją jest anemia hemolityczna. 
 • Zatrucia i środki chemiczne: Niektóre substancje chemiczne mogą uszkadzać erytrocyty lub hamować ich produkcję. Zatrucia mogą być wynikiem kontaktu z toksycznymi roślinami, pokarmem, trutkami na szczury lub niektórymi lekami podawanymi bez konsultacji ze specjalistą. 
 • Bardzo częstym powodem niedokrwistości jest podawanie psu cebuli, czosnku, a nawet pora, których to psy nigdy nie powinny spożywać, nawet w najmniejszych ilościach. 
anemia u psa chory pies
©Shutterstock

Diagnostyka anemii u psów

Rozpoznanie anemii wymaga zebrania szczegółowego wywiadu z właścicielem oraz przeprowadzenia szeregu badań krwi u psa. Podstawowe testy to:

 • Morfologia krwi: Pomaga zidentyfikować między innymi obniżenie masy erytrocytów we krwi. Dzięki niej określić możemy hematokryt, a także zawartość hemoglobiny. Badanie to pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia psa i wskazuje na obecność anemii. Nie daje jednak jasnej odpowiedzi, dlaczego ta wystąpiła.
 • Rozmaz krwi: To badanie pozwalające na mikroskopową ocenę wyglądu erytrocytów. Jest ono istotne, ponieważ kształt i kolor komórek zmienia się u psa w zależności od przyczyny niedokrwistości. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie pasożytów krwi.
 • Badania biochemiczne: Pomogą nam ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, których niewydolność może okazać się pierwotną przyczyną problemu.
 • Testy dodatkowe: Mogą obejmować określenie poziomu żelaza u psa,  badanie moczu, USG, RTG, a w niektórych przypadkach biopsję szpiku kostnego.

Anemia u psa – leczenie

Terapia anemii zależy od jej przyczyny oraz zaawansowania:

 • Leczenie schorzenia podstawowego: Anemia nie jest chorobą, dlatego tak ważne jest leczenie skierowane na usunięcie jej pierwotnej przyczyny: np. zatrucia, zakażenia, pasożytów, choroby nerek, wątroby czy nowotworu szpiku.
 • Transfuzja krwi: W skrajnych przypadkach, szczególnie przy gwałtownej utracie krwi podczas krwotoku, u psa z niedokrwistością może być konieczna transfuzja. Umożliwia ona szybkie zwiększenie objętości krwi i może uratować życie zwierzęcia w nagłych sytuacjach.
 • Suplementacja żelaza i witamin z grupy B: Jeśli u psa doszło do niedoborów tych składników wprowadza się odpowiednią suplementację, która pomaga uzupełnić poziom niezbędnych składników.
 • Leki stymulujące produkcję krwinek czerwonych: Mogą być przepisane, aby wspomóc pracę szpiku kostnego. 

Wpływ diety na anemię u psów

Dieta odgrywa ważną rolę w zapobieganiu i jest istotnym czynnikiem wspierającym leczenie niedokrwistości. Karma psa z anemią powinna zawierać:

 • Żelazo: Źródła tego pierwiastka to mięso czerwone, wątroba czy buraki. Niedobór żelaza ogranicza wytwarzanie hemoglobiny, dlatego bardzo istotny jest jego prawidłowy poziom w organizmie.
 • Witamina B12: Wspiera procesy wytwarzania krwi. U niektórych ras, takich jak border collie, sznaucer olbrzymi czy beagle może wystąpić wrodzone zaburzenie wchłaniania tej witaminy z karmy. W takich przypadkach istnieje możliwość uzupełniania jej poprzez zastrzyki.
 • Kwas foliowy: Kwas foliowy wspiera podziały komórkowe i produkcję nowych krwinek czerwonych.

Dieta dla psa z anemią powinna być uprzednio skonsultowana z lekarzem weterynarii. Ten pomoże dobrać odpowiednią karmę oraz suplementy w oparciu o badania laboratoryjne. 

Właściwe żywienie jest kluczowe dla zdrowia zwierzęcia i może znacząco poprawić jego samopoczucie oraz kondycję, jednak bez dokładnej diagnozy nie zastąpi konieczności podania odpowiednich leków. 

W niektórych przypadkach anemia u psa jest stanem wywołanym przez obecność substancji toksycznych w pożywieniu takich jak wspomniana cebula, czosnek czy por. 

Podawanie ich nawet w niewielkich ilościach prowadzi to pogłębiających się problemów zdrowotnych naszego czworonoga. Dlatego bardzo ważne jest, by nie lekceważyć znaczenia diety w leczeniu anemii u psa. 

Podsumowanie

Anemia u psa to objaw głębszego problemu toczącego się w organizmie. Ważne jest, aby właściciele byli świadomi jej objawów i szybko reagowali na niepokojące symptomy. Dokładna diagnostyka medyczna pozwala rozwikłać podstawową przyczynę problemu oraz pomaga określić kierunek działania terapeutycznego. 

Dzięki prawidłowemu rozpoznaniu, wprowadzeniu leczenia, a także dobrze zbilansowanym posiłkom, rokowania psów i kotów znacząco się poprawiają. Jeśli zauważysz u swojego psa objawy anemii, nie zwlekaj - skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Zachęcamy do śledzenia naszych artykułów oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami w temacie niedokrwistości w komentarzach!

 1. Niedokrwistość aplastyczna. Niedokrwistość, ciałka Heinza. Niedokrwistość na tle immunologicznym. Niedokrwistośćna tle metabolicznym. Niedokrwistość nieregeneratywna, regeneratywna. Niedokrwistość w przebiegu przewlekłej choroby nerek. Niedokrwistość z niedoboru żelaza. “Blackwell 5 minut konsultacji weterynaryjnej Psy i Koty”. Larry P. Tilley, Francis W.K. Smith, jr wyd. 6, str. 854-869. 
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?