Reklama

husky syberyjski z niebieskimi oczami
© Shutterstock/ Melinda Nagy

Psy z niebieskimi oczami - co to za rasy? Skąd się bierze u psów niebieski kolor oczu?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Niebieskie oczy nie są zjawiskiem nietypowym, budzącym zachwyt – szczególnie na obszarze Europy, gdzie ten kolor tęczówki u ludzi jest równie piękny co… powszechnie występujący. Zupełnie inaczej rzecz wygląda w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół – psów. Tylko nieliczne rasy zostały obdarzone przez naturę tajemniczym błękitem. Dlaczego występuje u zaledwie kilku spośród kilkuset ras? Jakie to rasy? Sprawdź!

Wyjątkowe, bo niebieskokie…

Jak zostało nadmienione we wstępie, w przypadku ludzi niebieskie oczy, bez względu na to, jak piękne, nie budzą szczególnego zainteresowania. Jest to kolor występujący bardzo często na terenie Europy, ale też m.in. Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

Większość psów posiada natomiast tęczówki w kolorze brązowym. Mogą to być wszelkie odcienie brązu, od bardzo jasnego po wyjątkowo ciemny. Zważywszy na to, że obecnie istnieje kilkaset ras psów, z których zaledwie kilka miewa niebieskie oczy. W przypadku psa jest to zjawisko niezwykle rzadkie i intrygujące – na tyle, że zainteresowali się nim naukowcy. Co takiego odkryli?

Pies z niebieskimi oczami – jak to możliwe?

Skąd się bierze niebieski kolor oczu u psa? Jak się okazuje, istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Najczęstszą z nich jest występowanie u psa tzw. genu merle, który powoduje znoszenie bądź modyfikację genów odpowiadających za zadawanie barwy tęczówce. Ponadto powodem może być również albinizm. Poszczególne rasy psów cechujące się niebieskimi oczami nie są ze sobą spokrewnione. 

Warto wiedzieć, że szczenięta zaraz po urodzeniu nie widzą. Zaczynają nieśmiało spoglądać na otaczający je świat około 10 dnia od narodzin, ale… nie możesz jeszcze wówczas stwierdzić, jaki kolor oczu będzie miał czworonóg.

Dlaczego? Ponieważ tęczówki szczeniąt charakteryzują się szaroniebieską tęczówką. Docelową barwę przybiera ona przez kolejne tygodnie życia psa i ostatecznie kształtuje się około 3 miesiąca życia. 

Heterochromia, czyli zjawiskowa… wada wrodzona!

Mianem heterochromii określa się różnobarwność tęczówek. Polega ona na tym, że każde oko psa ma inną barwę lub/i w jednym oku występuje więcej niż jeden kolor. Zjawisko to często występuje u rasy siberian husky. Choć oczy o różnym zabarwieniu wyglądają wyjątkowo ciekawie i wręcz zachwycają, tak naprawdę to nic innego jak wada wrodzona.

Na szczęście jest ona klasyfikowana jako mała wada, nazywana też cechą dysmorficzną, która w żaden sposób nie wpływa na jakość funkcjonowania organizmu, a stanowi ewentualnie defekt kosmetyczny. 

Psy z niebieskimi oczami - jakie to rasy?

Jedną z najbardziej znanych ras psów z niebieskimi oczami jest wspomniany już husky syberyjski, ale warto wspomnieć w paru słowach o innych ciekawych rasach. A należą do nich…

Owczarek australijski

Owczarek australijski (typ amerykański), zwany także aussie, jest psem pasterskim i stróżującym. Jego historia jest długa, choć nie do końca pewna. Wbrew pozorom rasa ta nie powstała w Australii, ale w USA. Jest to pies średniej wielkości, który cechuje się bardzo różnorodnymi typami umaszczenia. Zgodnie z wzorcem jego oczy mogą być nie tylko niebieskie, ale także brązowe i bursztynowe, cętkowane oraz różnobarwne. 

Aussie to bardzo inteligentny czworonóg, żywiołowy i wytrwały w pracy, natomiast w domu spokojny i opanowany. Uwielbia spędzać czas ze znanymi sobie osobami, ale do obcych podchodzi z rezerwą. Potrzebuje sporej aktywności umysłowej i fizycznej – znudzony, może zająć niekoniecznie konstruktywne zajęcia.

Owczarek australijski z różnobarwnymi tęczówkami©Shutterstock

Welsh corgi cardigan

Kolejna rasa psa o niebieskich oczach to welsh corgi cardigan. To psy niewielkie, ale z bardzo dużymi, stojącymi uszami. Jest to rasa tak charakterystyczna, że trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od walijskiego corrci, co można przetłumaczyć jako karłowaty pies. Psy o umaszczeniu marmurkowym (merle) miewają błękitne oczy. 

Nieduże, niepozorne corgi są wyjątkowo odważnymi i wytrwałymi czworonogami. Doskonale radzą sobie z zaganianiem bydła i chętnie są wykorzystywane do tego celu. To psy bardzo inteligentne, dobrze pracujące z człowiekiem. Uwielbiają towarzystwo najbliższych i wspólne aktywne zabawy.

Welsh corgi cardigan o umaszczeniu merle©Shutterstock

Wyżeł weimarski krótkowłosy

To przepiękny szary, niebieskooki pies. Pierwsze pisemne wzmianki na temat rasy pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. Powstała ona w Niemczech i – co interesujące – jeszcze początkiem XX wieku zabronione było prowadzenie hodowli wyżła weimarskiego poza granicami tego kraju. 

Wyżły weimarskie krótkowłose to wspaniałe psy myśliwskie. Wyjątkowo wytrzymałe i energiczne. Potrzebują dużo ruchu i pracy umysłowej, aby się nie nudziły i nie frustrowały. Są niezwykle oddane swoim opiekunom i niezbyt dobrze znoszą samotność, jeżeli od okresu szczenięcego nie były właściwie przygotowywane do samodzielnego pozostawania w domu. Dobrze czują się w sportach kynologicznych

Szare umaszczenie wyżła weimarskiego pięknie komponuje się z niebieskimi oczami psa©Shutterstock

Border collie

Border collie to rasa, która w ostatnich latach zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pochodzi z Wielkiej Brytanii (z pogranicza Szkocji i Anglii), a jej początki sięgają XIX wieku. W przypadku tej rasy dopuszczalne są wszelkie odmiany umaszczenia, ale z jednym zastrzeżeniem – w żadnym z nich nie może przeważać kolor biały. Niebieskie oczy oraz heterochromia dopuszczalne są u psów o umaszczeniu marmurkowym (merle). 

Border collie to psy wybitnie inteligentne (przez wielu badaczy uznawane za najinteligentniejszą rasę). Są aktywne, szybkie, zwinne, a przy tym zrównoważone i ponad wszystko nastawione na współpracę z człowiekiem, do którego niezmiernie się przywiązują. Choć to urodzone psy pasterskie, genialnie sprawdzą się w roli czworonogów rodzinnych. Osiągają również doskonałe wyniki w sportach kynologicznych. 

Border collie©Shutterstock

Husky syberyjski

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zapomnieć tego najbardziej znanego przedstawiciela niebieskookich ras. Husky syberyjski, jak sama nazwa to sugeruje, pochodzi z Syberii. To wyjątkowo wytrwały pies zaprzęgowy, który pełni tę rolę już od wieków. Zgodnie z wzorcem husky może mieć oczy brązowe, niebieskie, oczy w różnych kolorach, a także każde oko wielokolorowe. 

Husky to rasa bardzo łagodna i przyjaźnie nastawiona. Nie wykazuje szczególnej nieufności wobec obcych, dlatego niezbyt nadaje się do roli stróża. Psy tej rasy potrzebują naprawdę dużej codziennej dawki aktywności, dlatego polecane są osobom lubiącym regularny sport i przebywanie na zewnątrz. Ważna jest również pielęgnacja tego dużego psa - jego obfita sierść wymaga codziennego szczotkowania.

Siberian husky to najbardziej znana rasa psa z błękitnymi oczami©Shutterstock

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?