Reklama

pies z głową na stole
© Shutterstock/DavideAngelini

Inflacja dotyka opiekunów psów i kotów: oto 9 sposobów na znalezienie oszczędności

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Zwierzęta potrzebują przede wszystkim naszego czasu, ale nie ukrywajmy, również pieniędzy na ich utrzymanie.

Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła według wstępnego szacunku 17,9 proc. – podał GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc. To najwyższa inflacja od grudnia 1996 r, jak podaje portal money.pl. 

Wzrost cen dotyczy również żywności dla psów i kotów, akcesoriów czy usług weterynaryjnych. Gdzie znaleźć oszczędności, aby nie odbyło się to kosztem naszych pupili?

1. Porównuj ceny

Ceny poszczególnych produktów mogą znacząco różnić się w poszczególnych sklepach zoologicznych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Poszczególne sklepy prowadzą również czasowe promocje. Warto z nich skorzystać kupując zapas ulubionej karmy naszego psa czy kota.

2. Więcej za mniej

Czy to karma sucha czy mokra - kupowanie większych opakowań pozwala zaoszczędzić pieniądze. Nie oznacza to jednak, że musisz zaopatrzyć się 12-kilogramową torbę dla swojego yorkshire terriera. Nawet w szczelnych pojemnikach, żywność, która została otwarta nie powinna być przechowywana przez wiele miesięcy. Ale już nieco większe opakowanie idzie w parze z niższą ceną za kilogram. Często są też zniżki, jeśli kupuje się pokarm w większych ilościach.

Dlatego podczas zakupów zwracaj uwagę na cenę za kilogram produkt!

3. Zapobiegaj zamiast leczyć

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego dbaj o regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz w razie potrzeby zaleci odpowiednie działania. Aktualne szczepienia, czyszczenie zębów zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego, czy ochrona przeciwkleszczowa to niektóre z takich zabiegów.

4. Wysterylizuj psa lub kota

Kastracja psa lub kota chroni przed wieloma chorobami, takimi jak jak ropomacicze, nowotwory gruczołu mlekowego czy schorzenia jajników i jajowodów. Kastracja to również jedyny skuteczny sposób na uniknięcie niechcianej ciąży, a co za tym idzie koniecznością odchowania miotu i znalezienia im nowych domów.

Pamiętaj, że w Polsce jest wiele miejsc, gdzie możesz wysterylizować kota lub psa za darmo.

5. Dbaj o pielęgnację pupila

Regularne czesanie, obcinanie pazurów, dbałość o czyste uszy i oczy to zabiegi, dzięki którym pupil jest nie tylko piękniejszy, ale również zdrowszy. W przypadku kotów regularne czesanie zapobiega zakłaczeniu. Z kolei sprawdzanie,  a w razie potrzeby przemywanie oczu i uszu psa pozwaja uniknąć schorzeń tych wrażliwych narządów. 

Jeśli masz wprawę i chcesz zaoszczędzić na wizytach u psiego fryzjera, możesz również spróbować samodzielnie strzyc pupila. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalną maszynkę. Więcej o samodzielnym strzyżeniu psa krok po kroku przeczytasz tutaj.

6. Używane akcesoria i wyprawka dla psa

Akcesoria dla zwierząt potrafią sporo kosztować. Zasada dotycząca kupna zabawek dla psów brzmi – szczeniakom kupujemy rzeczy tańsze, ponieważ i tak szybko zostaną one zniszczone. W przypadku dorosłych psów możemy kupować droższe, lepszej jakości zabawki, gdyż posłużą im one na dłużej.

Warto przejrzeć aukcje internetowe, bądź popytać u znajomych, czy nie mają zbędnych misek, smyczy, czy legowisk. Takie rzeczy nie muszą być nowe, gdyż łatwo je wymyć i odkazić. 

7. Zrób to sam!

Wiele akcesoriów dla zwierząt można zrobić samemu, przy niskim nakładzie kosztów. Aby czuć się komfortowo, psy potrzebują przytulnego miejsca do spania. Ale nie musi to być od razu designerskie legowisko. Z powodzeniem możesz wykorzystać używane koce i niepotrzebne kołdry, które ułożone w koszyku stworzą przytulne legowisko dla psa czy kota. 

Ulubiona zabawka popruła się? Nie wyrzucaj! Jak za dawnych czasów chwyć za igłę i zszyj pluszaka. Możesz również samodzielnie przygotować matę węchową, drapak dla kota czy szarpak dla psa. 

© Shutterstock

8. Nie przekarmiaj

Układając codzienne menu dla czworonożnego przyjaciela, nie należy skąpić na jakości. Wysokiej jakości karma to inwestycja w dobre samopoczucie i zdrowie Twojego psa. Oszczędzić może dbając o odmierzenie właściwej ilości pożywienia. Wiele psów i kotów cierpi na nadwagę. Przekarmianie ich nie jest dowodem miłości! 

9. Domowe smakołyki 

Wielu właścicieli psów nagradza swoich pupilów smakołykami. Jeśli  trenujesz ze swoim podopiecznym, zamiast drogich przysmaków możesz nagradzać go po prostu suchą karmą lub inną zdrową przekąską, np. kawałkiem jabłka.

© Shutterstock

Oszczędzanie tak - skąpstwo nie!

Oszczędzający powinni pamiętać, że nawet rzekomy „piesek do małej torebki”, kosztuje co miesiąc całkiem sporo. Jeśli więc myślisz o adopcji psa lub kota, a jesteś z natury oszczędny, zastanów się dobrze przed podjęciem decyzji. Pies czy kot to odpowiedzialność na całe jego życie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?